Idealny przepis na rzucany biszkopt
Ciasta biszkoptowe Słodkości

Biszkopt idealny – najlepszy przepis. Biszkopt rzucany.

Kuchnia : Polska

Biszkopt idealny – najlepszy przepis. Biszkopt rzucany – czyli najlepszy biszkopt do ciast i tortów! Nie opada, a smakuje wyśmienicie! W dodatku jest bez użycia proszku do pieczenia i innych ulepszaczy :) Przepis widniał na blogu już w 2013 roku, ale zdjęcie było masakryczne i opis też do końca nie kompletny – teraz wzbogaciłam go o cenne wskazówki ;) Wysokość biszkoptu możecie dostosować do własnych potrzeb – ja z reguły robię go w formie o średnicy 24 cm i ma wtedy wysokość ok. 5,5 cm, a w formie o średnicy 23 cm będzie wysoki na ok. 7 cm. W dużej blaszce do pieczenia o wymiarach 40 cm x 25 cm biszkopt wychodzi wysoki na ok. 3cm. W tym biszkopcie najważniejszym elementem jest porządne ubicie białek. To dzięki nim i ubiciu na sztywną pianę, nie jest potrzebne użycie proszku do pieczenia. Inspiracja: Moje Wypieki

Biszkopt – Składniki:

  • 5 jajek
  • 3/4 szklanki cukru – ok. 150g
  • 3/4 szklanki mąki pszennej tortowej typ 450 – ok. 100g
  • 1/4 szklanki mąki (skrobi) ziemniaczanej (2 średnioczubate łyżki) – ok. 45g
  • szczypta soli
Idealny biszkopt rzucany z 5 jaj

Biszkopt – Wykonanie:

  1. Białka oddzielić od żółtek, dodać szczyptę soli i ubić je na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodawać cukier (po łyżce) i dalej ubijać aż masa będzie sztywna (po przejechaniu nożem powinien zostać ślad). Kolejno dodawać po jednym żółtku, dalej ubijając. Obie mąki wymieszać ze sobą i przesiać przez sitko. Zwolnić obroty miksera do najniższych (a najlepiej to całkowicie wyłączyć mikser) i dodawać stopniowo przesiane mąki (i wymieszać całość łyżką tylko do czasu połączenia się składników).
  2. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia (ale tylko na dnie blaszki, boków nie należy niczym wykładać ani smarować). Wylać do blaszki ciasto. Piec w temperaturze 160 – 170ºC około 25 – 40 (dłużej jeśli używamy formy wysokiej i o mniejszej średnicy, krócej jeśli używamy formy dużej i niskiej – najlepiej piec do tzw. suchego patyczka).
  3. Gorące ciasto wyjąć z piekarnika. Rzucić je na podłogę (w formie) z wysokości ok. 50 cm. Odstawić do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić. Następnie oddzielić boki biszkoptu nożykiem, odpiąć formę i ułożyć biszkopt do góry nogami, zdjąć papier do pieczenia. Biszkopt ten idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju ciast i tortów. Biszkopt dzielimy na blaty dopiero po całkowitym wystudzeniu. Smacznego!

A teraz kilka wskazówek co zrobić żeby biszkopt nie opadł i był idealny!

  • Jajka powinny mieć temperaturę pokojową (najlepiej wyciągnąć je z lodówki na ok. 1-2h przed pieczeniem lub z braku czasu włożyć je przed użyciem do letniej wody celem ogrzania; warto używać świeżych jajek z lepszego źródła – ze starszymi jajkami biszkopt może ładnie nie wyrosnąć.
  • Bardzo ważne jest idealne ubicie piany z białek – po przecięciu nożem powinien zostać trwały ślad; białek też nie można ubijać za długo, czyli ich ‘przebić’ (zmniejszy się wtedy znacznie ich objętość), bo wtedy też biszkopt mniej wyrośnie.
  • Mąkę do biszkoptu należy dodawać stopniowo i najlepiej mieszać delikatnie łyżką, by masa pozostała puszysta; mikserem niestety łatwo przeoczyć odpowiedni czas mieszania i masa również może znacznie zmniejszyć swoje napowietrzenie
  • Formę do pieczenia wyłożyć papierem tylko na dole, by biszkopt nie przykleił się do boków, a przy stygnięciu nie opadł.
  • Od razu po wymieszaniu składników ciasto należy przelać do formy, gdyż dłuższe stanie ciasta poza piekarnikiem zmniejsza napowietrzenie ciasta
  • Podczas pieczenia, zwłaszcza na początku nie powinno się otwierać piekarnika; można delikatnie uchylić drzwiczki piekarnika i nakłuć biszkopt patyczkiem dopiero pod koniec pieczenia, by sprawdzić, czy biszkopt jest już OK (jeśli patyczek po nakłuciu jest suchy, to znaczy, że biszkopt już jest idealnie upieczony).

 

4.6 / 5 ( 182 głosów )

9 thoughts on “Biszkopt idealny – najlepszy przepis. Biszkopt rzucany.”

  1. Robię podobnie, zamiast mąki ziemniaczanej dodaje budyń waniliowy (suchy, bez cukru), jeśli potrzebuję ciemny biszkopt, daję budyń czekoladowy. Najważniejsze, to dobrze ubić białka z cukrem, później do zoltek daje 2 łyżeczki wody. Oczywiście bez proszku do pieczenia

  2. Piekłam na ubiegłą sobotę, udał się znakomicie. Do tego krem ze śmietanki z mascarpone i lemon curd, a na wierzch polewa czekoladowa. Było pyszne! Dziękuję za przepis.

  3. Piekłam niedawno własnie z mąką ziemniaczaną i mi w ogóle nie wyrósł, był wręcz twardy a przepis był bardzo zbliżony wiec jest mi ciężko uwierzyć w przepis bez proszku.

    1. Upiekłam właśnie wg tego przepisu i biszkopt upiekł się wspaniałe .wszystkie składniki stały najpierw od rana do Ok godziny 14 na wierzchu ,więc temperatura produktów była taka sama. biszkopt pięknie wyrósł .średnica formy 25cm szkoda że nie zrobiłam zdjęcia ,ale na drugi dzień po przełożeniu masą z bitej śmietany z mascarpone i nasączeniu pączem ,na to dałam konfiturę truskawkową .Tort bardzo smakował ,bardzo szybko zniknął .

  4. Hej. Nigdy nie piekłam więc potrzebuje pomocy, a chce dla córki na urodzinki. Biszkopt pieczemy góra dół? I czy wsadzić go na sam dół czy na środek??

      1. Świetny przepis, za pierwszym razem bylam trochę przerażona tym rzucaniem ale wyszedł świetny, wysoki, spokojnie do podzielenia na trzy blaty. Robię go właśnie trzeci raz i znowu sukces

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here