Szybka napoleonka na herbatnikach bez pieczenia
Ciasta bez pieczenia Przepis na ciasto z budyniem Przepis na ciasto z herbatnikami / krakersami Słodkości

Napoleonka na herbatnikach

Kuchnia : Polska

Napoleonka na herbatnikach – to szybkie i proste w wykonaniu ciasto bez pieczenia. Polecam je wszystkim, którzy uwielbiają maślano-budyniowe kremy :) Podane składniki dotyczą blaszki o wymiarach 23,5cm x 23,5cm. Więcej przepisów na ciasta bez pieczenia znajdziecie pod kategorią: Ciasta bez pieczenia – przepisy

Polecam Wam również słynne ciasto 3 bit bez pieczenia :) tutaj przepis: Ciasto 3 bit bez pieczenia na herbatnikach


Napoleonka na herbatnikach – Składniki:

Składniki na krem:

  • 1200ml mleka
  • 200g masła
  • szczypta soli
  • 1 szklanka cukru (ok. 220g)
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego
  • 3 czubate łyżki mąki pszennej tortowej (ok. 90g)
  • 3 budynie śmietankowe

Dodatkowo:

  • 40 sztuk herbatników (140g = 2 opak. po 5 paczuszek Mini Betini)
  • cukier puder do oprószenia

pyszna napoleonka na herbatnikach bez pieczenia

Napoleonka na herbatnikach – Wykonanie:

  1. Ok. 900ml mleka zagotować ze zwykłym cukrem i cukrem waniliowym. W pozostałym mleku (300ml) wymieszać budynie i mąkę pszenną na jednolitą, gładka masę.
  2. Gdy mleko zacznie się gotować wlać masę budyniową i dalej gotować na małym ogniu, ciągle mieszając, by nie powstały grudki. Gotować do czasu aż masa dość mocno zgęstnieje (jak za mało odparujemy budyń, to krem może wyjść zbyt rzadki). Po ugotowaniu zestawić garnek z palnika (ewentualnie wynieść go w chłodne miejsce), przykryć folią i pozostawić. Ostudzony budyń miksować przez kilka minut, by go nieco rozbić i by łatwiej łączył się potem z masłem.
  3. Miękkie masło utrzeć na biały, puszysty krem i stopniowo dodawać po łyżce budyniu, cały czas miksując, do uzyskania gładkiego kremu.
  4. Blaszkę wyłożyć folią spożywczą. Na dno poukładać jedną warstwę herbatników, a na nią wyłożyć masę budyniową, wyrównać i przykryć pozostałymi herbatnikami. Ciasto wstawić na całą noc do lodówki.
  5. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Polecam również przepis, który znajdziecie tutaj: Ciasto trzy bit bez pieczenia


ciasto bez pieczenia, napoleonka z herbatnikami

4.6 / 5 ( 1307 głosów )

131 thoughts on “Napoleonka na herbatnikach”

    1. Jest w opisie ;) Punkt 1. “Ok. 900ml mleka zagotować ze zwykłym cukrem i cukrem waniliowym. W pozostałym mleku (300ml) wymieszać budynie i mąkę pszenną na jednolitą, gładka masę.”
      Pozdrawiam.

    2. Make ziemniaczana albo kukurydziana dodaje sie do budyniu ktory trzeba wymieszac z mlekiem aby dodac do gotujacego sie mleka. W taki sposob powstanie budyn gestszy niz normalnie. Milego dnia.

    3. Mąkę dodajemy do reszty mleka i budynków dobrze trzeba wymieszać a później wlac to do gotującego się mleka

    4. Mąkę wraz z budynimi należy wymieszać z zimnym mlekiem (300ml) i dodać do gotującego się mleka (900ml). Ta informacja jest zawarta w opisie. Musiała Ci gdzieś umknąć

      1. Ja nie daje budyniu tylko mąkę zwykłą plus ziemniaczaną i żółtka i jest super gesty i ma ładny kolor .

    1. Tak jak podałam we wstępie wpisu :) Podane składniki dotyczą blaszki o wymiarach 23,5cm x 23,5cm. Pozdrawiam.

  1. Witam jak robiłam to ciasto jest bardzo pyszne ,wszystkim bardzo smakowało.Teraz chcem spróbować z budyniem czekoladowym.

  2. Robię już któryś raz, ostatnio zrobiłam z czekoladowym budyniem i polałam czekolada (czekolada mleczna i Śmietana 30%)pyszne

  3. robiłam kilkakrotnie przepis szybki i ciasto smaczne przeważnie robiłam z ciasta francuskiego ale ten przepis jest szybszy w wykonaniu a ciasto pyszne – pozdrawiam

  4. robiłam kilkakrotnie przepis szybki i ciasto smaczne przeważnie robiłam z ciasta francuskiego ale ten przepis jest szybszy w wykonaniu a ciasto pyszne – pozdrawiam

  5. robiła kilkakrotnie przepis szybki i ciasto smaczne przeważnie robiłam z ciasta francuskiego ale ten przepis jest szybszy w wykonaniu a ciasto pyszne – pozdrawiam

  6. Witam. Robiłam ciasto po raz trzeci . Przez dwa razy wszystko było super a dziś masa była tak gesta że nie moglam jej mikserem rozmiksowac , masa przyklejala sie do trzepakow . Ktoś wie co mogłam zrobić źle?:)

  7. Hej, wlasnie dzis robilam ciasto. Konkretnie 1:1 jak w przepisie. Co poszlo nie tak gdy masa ktora powstala jest bardziej budyniowa niz kremowa jak u Ciebie? Ma konsytencje budyniu, wyglad typowego budyniu. Dodala 3 budynie,kostke masla

  8. Chyba zaraz coś upiekę tymi napoleonkami moje kubki smakowe rozbudzilas pozdrawiam serdecznie i miłego wieczoru życzę :-)

  9. Kiedy. Zobaczylam. Ten. Przepis. To. Pomyślałam. Ze. Wykorzystam. Go. Zrobiłam. Go. Trochę. Inny. Sposobu. ☺

  10. Krzysiek Chomicki ty lepiej nie rób tego ciasta wcale ,bo z twoimi problemami to i tak Ci nie wyjdzie i dopiero wtedy będziesz przeżywał……. boje się żebyś nie dostał zawału.

    1. Pyszne ciasto i bardzo łatwe. Powiem więcej banalnie łatwe. Kuchnia to nie apteka , nie musi być wszystko co do grama. Więc jak ktoś tego nie ogarnia to niech sobie kupi gotowe. Uśmiałam się jak nigdy z tych waszych komentarzy.

  11. co za czasy już nie można spokojnie przepisu na ciasto wstawić by ktoś Cię nie obraził, nie wytknął Ci niedomówień itd… kurde to tylko przepis na głupie napoleonki… nie pasuje komuś to niech go nie wykorzystuje i tyle… a nie jakieś pretensje, uszczypliwości… po co tak???

    1. Masz rację Edytko. Przepis łatwy, smaczne ciasto. Niepotrzebne są złośliwości. Pozdrowienia dla nieuszczypliwych Osób, korzystających, jak ja z powyższego przepisu

    2. Witam jak robiłam to ciasto jest bardzo pyszne ,wszystkim bardzo smakowało.Teraz chcem spróbować z budyniem czekoladowym.

  12. Pan chce po prostu dobrze zrobic ciasto. Dlatego jest taki skrupulatny. Tak myślę. Ja to rozumiem, bo mi to ciasto nie wyszło. Porobily się grudki, mimo tego że mieszkałam cały czas. I sama myślę dlaczego?

    1. Pytanie, czy grudki powstały w trakcie przygotowywania budyniu – wtedy oznacza to, że mieszała Pani mało dokładnie lub zbyt wolno… A jeśli w kremie, to za długo Pani ubijała i masa po prostu się zwarzyła…

  13. Przecież to okropne po zrobieniu wstawiać ciasto na całą noc do lodówki! Kto by to wytrzymał zjadłabym od razu mniam mniam

      1. ty naprawde jestes glupia czy udajesz??! czytac nie umiecie ludzie?! piszecie po tysiac razy te same pytania nie czytajac wczesniej co autorka napisala przy przepisie. brak slow ludzie.

  14. Ciasto bardzo proste w wykonaniu, a co najważniejsze to pyszne i delikatne w smaku. Robiłam je pierwszy raz i na pewno nie ostatni. Polecam!

  15. Właśnie ugotowałam budyń ,czekam aż ostygnie ale zastanawiam się czy nie namoczyć ich czymś ,powinny zmięknąć od budyniu prawda?

  16. tyle kolega rozpisał się, a co do szczypty soli nie zapytał po co, na co, w jakim celu? :) bo chyba ominięto tę kwęstię :)

    1. Aaa, racja :)) Przepraszam najmocniej hehe :) Oczywiście szczypta soli sprawia, że masło łatwiej się uciera na puszystą masę ;)

        1. po to żeby łatwiej było wyciągnąć ciasto i ładnie pokroić ;) bez drążenia w blaszce ;)

  17. Kiedyś był podobny przepis, ale zamiast herbatników były krakersy. Bardzo dobre było to ciasto, słodki krem kontrastował z lekko słonymi krakersami. Z herbatnikami wydaje mi się, że może być ciut za słodko.

    1. Kiedyś robiłam ciasto bez pieczenia z krakersami, ale zdecydowanie wolę wersję z herbatnikami :) Oczywiście nikomu nie zabraniam podmienić herbatników na krakersy, bo wiadomo, że ilu ludzi, tyle gustów i smaków :)

  18. Już na pierwszy rzut oka widać, że przepis sporządzony przez kobietę. Brak w nim precyzji, ma pewne niedopowiedzenie. Bez doświadczenia kulinarnego nie da się wykonać tego bazując tylko na przepisie. W składnikach na krem jest napisane: “1 opakowanie cukru wanilinowego”. Zapewniam, że są różnej pojemności opakowania, nawet mała paczuszka o tych samych wymiarach może mieć dla przykładu 15 g albo 30 g u tego samego producenta. Natomiast dokładnie przedstawione są obliczenia dotyczące herbatników, co jest mało istotne, bo to nie ma wpływu na smak i nie da się nimi zmarnować ciasta. To ile gram tego cukru wanilinowego? A może lepiej by smakowały z cukrem waniliowym?
    Kiedyś “zepsułem” ptasie mleczko bo bazowałem na podobnie nieprecyzyjnym przepisie, gdzie było napisane aby dodać “łyżkę” aromatu. Nie wiem jak wy, ale ja w swojej kuchni mam łyżki różnej pojemności. Ponadto są różne rodzaje aromatów – różnią się mocą.

    1. Opakowania cukru wanilinowego są sprzedawane w standardowych opakowaniach po 16gramów ;) Jeśli używam większego, to wtedy to zaznaczam, bo i na takim opakowaniu też jest przy nazwie napisane z reguły “duże opakowanie” lub “XXL”. Oczywiście jeśli to ktoś zrobił sobie cukier waniliowy, to proszę bardzo – można go użyć :)

      1. Dziękuję :) Jakbym miał doświadczenie, to bym wiedział co jest standardem, a z kolei wtedy nie potrzebowałbym przepisu ;) Kilka miesięcy temu robiłem ptysie (z nadzieniem eklerkowym ;)), w przepisie również był cukier wanilinowy, który musiałem dokupić, bo poprzednia mała paczka była niepełna. Kupiłem oczywiście jak zwykle małą. Porównałem oba “małe” egzemplarze i bardzo się zdziwiłem. Dopiero nabieram doświadczenia w kuchni i nie znam jeszcze pojęć. Teraz już wiem, że podstawową jednostką miary cukru wanilinowego są najmniejsze paczki :)

        1. Prawdziwy kucharz nie kupuje cukru wnilinowego :) Cukier waniliowy jest prosty do zrobienia,lub kupienia :P

      2. Nie trzeba robić, w necie w sklepach ze zdrową żywnością można spokojnie kupić cukier waniliowy z prawdziwej wanilii :)

    2. Ilość harbatników jest zapewne dokładnie wyliczona do wymiaru blaszki.
      Co jest ważne, bo po co kupować więcej i marnować.
      Pewnie czepiałbyś się gdyby Autorka napisała – opakowanie herbatników.
      Napisałbyś małe z 5 ciastkami, czy duże gdzie ciastek jest 100?
      Zawsze w przepisach używa się standardowych opakowań i miar. Małe to małe opakowanie, nie opakowanie XXL czy podwójna porcja – byłoby to zaznaczone w przepisie. Duża łyżka to duża łyżka – ma 15 ml. Ciekawa jestem jakie masz te różne łyżki? Łyżka, łyżeczka i co jeszcze, chochla do zupy? Napisane jest też wyraźnie – 90 g mąki. Masz coś takiego jak waga kuchenna? Jeśli tak to nie będziesz miał problemu z doborem łyżek.

      1. Czyli według przepisu muszę kupić herbatniki tego konkretnego producenta, bo ważne są wymiary ciastka i ilość w opakowaniu. Muszę mieć też blaszkę o dokładnie takich wymiarach… Moim zdaniem pole blaszki powinno być zgodne, jeśli chciałbym ciastko o grubości jak w przepisie (chociaż to również mało istotne i cm w tą czy w tamtą – będą smakowały tak samo). Jeśli kupiłbym więcej herbatników, zapewniam, że by się nie zmarnowały :) Dziwny tok myślenia, według takiego rozumowania powinienem szukać w sklepie mleka w butelce 1,2 l, bo jak kupię 1,5 to 300 ml się zmarnuje. Czy można kupić mąkę w paczce 100 g, bo jak kupię kilogram to reszta się zmarnuje ;) Przepraszam za sarkazm…

        W przepisie jest podane “opakowanie cukru wanilinowego” a nie małe opakowanie. Ponadto nie znam jeszcze norm, nie mam zielonego pojęcia jaką pojemność ma standardowa mała łyżeczka. W swoim życiu widziałem małe łyżeczki o różnych pojemnościach (wielkość ta sama, ale różne głębokości i nawet kształty), podobnie z łyżkami. Proszę o podanie e-maila, to prześlę zdjęcia dwóch łyżek do zupy, gdzie ich pojemności różnią się o połowę. A wagę kuchenną posiadam i jest to niezbędne narzędzie pomiarowe, podobnie jak termometr, który zawsze wkładam do piekarnika. Ale co mi z wagi, skoro w przepisie była podana “paczka” a nie ilość gram. Albo wracając do poprzedniej wypowiedzi, co mi da waga kuchenna, jeśli w przepisie była podana “łyżka” aromatu. Ale człowiek uczy się całe życie, teraz wiem, że duża łyżka ma 15 ml pojemności. Ale Ty okruszka też chyba jesteś kobietą, bo teraz już nie wiem, czy pisząc “duża” chciałaś podkreślić, że chodzi o łyżkę a nie łyżeczkę, czy może przyznajesz, że łyżki do zupy (nie łyżeczki) mają różne pojemności, więc skoro duża ma 15 ml to ile ma mniejsza i która jest standardowa, jeśli w przepisach występuje po prostu łyżka bez określania duża czy mała. :):):)

        I wcale się nie czepiam, za to Ty jesteś uszczypliwa. Musiałaś wygarniać mi te herbatniki? ;)

        1. Co za przygłup z Ciebie rzeczywiście nie jesteś normalnym facetem okres masz czy co że się tak czepiasz niejasny Ci przepis to nie rób idź i sobie kup napoleonke smacznego .

        2. Tak ! Nalezy Ci sie wygarniecie za wszystko ! Bo zrobiles to w tak arogancki i niemily sposob, ze mogles sie wcale nie odzywac. “Odrazu widac ze kobieta” , “nieprecyzyjne”, wszystko wedlug Ciebie tu jest zle, szacunek dla autorki ze w ogole odpisala Tobie. Jak przepis taki badziewny, to mam pomysl, idz sobie stad i znajdz inny. Zanim bedziesz komus deklarowal jego uszczypliwosc zastanow sie najpierw nad soba. Kazdy popelnia bledy, wystarczylo dopytac a nie wylewac zale ze sie nie wie ile ma standard lyzki albo cukru. Pozdrawiam i zycze lepszej dyplomacji na przyszlosc… troche kultury tez sie przyda.

    3. facet ty to chyba prawdziwym facetem nie jestes. raczej takim wymadrzajacym sie nowobogackim,ktory nawet wode na herbate przypali. skoro nie wychodzi ci w kuchni to sie za to nie zabieraj. brak slow.

    4. już na pierwszy rzut oka widać, że komentarz napisany przez starego tetryka z obsesyjnym dążeniem do- niedoczekanie- perfekcji.

  19. Pyszne jest polecam krem karpatkowy i mascarpone dodać moja babcia tak robi i jest pycha

    1. Ewa Skrzypiec Jak kto woli :) czasami robiłam ciasta na krakersach i jednak my wolimy wersję na herbatnikach :) no,ale każdy ma inny gust i smak :)

    2. Kulinarne przeboje u nas herbatniki do 3bita a krakersach do napoleonki i rafaello ;-) jakoś bardziej smak podrecaja i czuć coś innego. A z herbatnikami nie ma aż takiej wyrazistości w smaku. No ale masz zupełną racje, każdy lubi inaczej ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here