Właściwości produktów spożywczych

Banany – właściwości, kcal, przepisy

Banan jest jedną z najstarszych roślin, które uprawiane są w strefie tropikalnej. Stanowi najważniejszą roślinę jadalną tropików, której owoce często zastępują chleb mieszkańcom Afryki, Indii, Indonezji, wysp Oceanu Spokojnego oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Ojczy­zną bananów o jadalnych owocach jest Archipelag Malajski.

Składniki

Zdrowe, sycące i łatwe do obrania banany są doskonałym uzupełnieniem diety. Rosną w większości tropikalnych rejonów świata. Zbiera się je gdy są jeszcze zielone, a zaczynają dojrzewać w czasie transportu. Większość bana­nów jest jeszcze niedojrzała, kiedy tra­fia do sklepów, dlatego po kupieniu powinno się je przetrzymywać w tem­peraturze pokojowej do czasu, aż doj­rzeją. Chociaż ich skórka może zbrązowieć, miąższ pozostanie świeży, twardy i nie straci kremowej barwy.

Niedojrzałe banany zawierają opor­ną skrobię, nazywaną tak z uwagi na fakt, że nie jest ona trawiona w jelicie cienkim. W jelicie grubym skrobia podlega jednak fermentacji, a to często prowadzi do skrętu jelita. Podczas doj­rzewania owoców większa część skrobi przechodzi w cukier, dlatego dojrzałe banany są nie tylko słodsze, lecz rów­nież o wiele łatwiej się je trawi. Doj­rzałe banany rzadko wywołują uczule­nie (choć u osób dorosłych niekiedy mogą powodować migrenę), są więc popularnym i odżywczym pokarmem dla niemowląt. Podaje się je również dzieciom przy dolegliwościach żołąd­kowych. W Stanach Zjednoczonych dzieci cierpiące na biegunkę często przestawia się na dietę BRAT, w skład której wchodzą: banany, ryż, przecier jabłkowy i suchary.

Z uwagi na to, że banany nie draż­nią układu pokarmowego, wprowadza się je do diety osób cierpiących na wrzody żołądka. Przeprowadzono wie­le badań, aby udowodnić leczniczy wpływ bananów na wrzody żołądka i dowiedziono, że banany i plantany mogą pobudzać wytwarzanie komórek oraz śluzu w błonie śluzowej żołądka. Powoduje pogrubianie ścianek żołądka i uszczelnianie jego powierzchni, a to z kolei może pomagać w leczeniu ist­niejących wrzodów, jak również zapo­biegać powstawaniu nowych. Za wcze­śnie jeszcze, by o tym mówić, gdyż na potwierdzenie powyższych sądów zgromadzono zbyt mało dowodów naukowych.

Banany są dobrym źródłem potasu, składnika mineralnego potrzebnego mięśniom i układowi nerwowemu. Po­tas pomaga także w utrzymaniu pra­widłowego ciśnienia krwi.

Zarówno świeże, jak i suszone bana­ny mają wysoki poziom cukrów, które są szybko wchłaniane do krwi. Z tego właśnie powodu wielu sportowców, zwłaszcza tenisistów, często jada bana­ny przed, a nawet w czasie zawodów.

 

Właściwości odżywcze bananów (w 100g) :

  • Wartość energetyczna: 95,00 kcal
  • Białko: 1,00 g
  • Węglowodany: 22 g
  • Tłuszcz: 0,3 g
  • Błonnik: 1,7 g

 

Poza tym 1 średni banan zawiera:

  • 1,6 g włókien roślinnych,
  • 0,7 mg witaminy B6,
  • 10,3 mg witaminy C,
  • 21,8 ug kwasu foliowego,
  • 0,2 mg ryboflawiny
  • 451 mg potasu.

 

Czy wiesz, że:

  • Wartość energetyczna 100- gramowej porcji świeżych bana­nów wynosi 74 kcal i jest 5 razy niższa, niż takiej samej porcji su­szonych owoców.
  • Najwięcej bananów uprawia się w Indiach.
  • Olimpijski złoty medalista w biegach, Linford Christie, przed zawodami oraz w czasie przygotowań do startów je na śniadanie smażone plantany.
  • We wschodniej Afryce banany poddaje się fermentacji, aby otrzymać z nich piwo.

 

Zielone banany

Plantany, czyli banany skrobio­we, w rejonach gdzie rosną lub są uprawiane potocz­nie nazywa się zielo­nymi bananami. Nie je się ich na surowo, ponieważ są niestrawne i nie­smaczne. Znaczna zawartość taniny w bananach skrobiowych sprawia, że są one nieco gorzkie, ale smak ten za­nika po gotowaniu. Plantany zawierają więcej skrobi niż banany, ponieważ są zjadane zanim w pełni dojrzeją. Z niektórych badań wynika, że istnieje związek między ni­ską zapadalnością na raka żołądka i je­lit a stosowaniem diety bogatej w nie trawioną skrobię. Prowadzi się coraz więcej badań, by udowodnić istnienie tej zależności oraz potwierdzić hipote­zę, że skrobia na równi z błonnikiem może zapobiegać rakowi jelit.

Zajrzyjcie również na bloga, gdzie znajdziecie przepisy na dania z bananem

(kliknij w obrazek ,by przejść do przepisu):

Źródło: MICHAEL SHARON “Nutrients A to Z A User’s guide to foods, herbs, vitamins, minerals & supplements”; „Czy wiemy co jeść? Co pomaga a co szkodzi”.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here