Podkarpackie proziaki na kefirze
Bułki Pieczywo

Proziaki

Kuchnia : Polska

Proziaki –  to tradycyjna potrawa z Podkarpacia. Swoją nazwę zawdzieczają sodzie oczyszczonej, która kiedyś nazywana była “prozą”. Proziaki mają też wiele innych nazw: prozioki, prołozioki, prołzioki, prosioki,sodziaki, placki na sodzie, a nawet łosuchy. Ich kształt może być okrągły o średnicy około 6-10 cm i grubość około 1-1,5 cm, ale także występują w postaci rombów. Proziaki standardowo pieczone są na blasze przy tradycyjnych kuchniach kaflowych opalanych drewnem. Jednak we współczesnych czasach mało gdzie można spotkać takie piece, więc równie dobrze można je przygotować na patelni lub w piekarniku.


Proziaki – Składniki:

  • 500g mąki pszennej
  • 250ml kefiru/ maślanki/ serwatki/ zsiadłego mleka (1 szklanka)
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 duże jajko

proziaki podkarpackie na kefirze

Podkarpackie proziaki na kefirze – Wykonanie:

  1. Mąkę pszenną wraz z sodą oczyszczoną przesiać przez sitko do jednej miski.
  2. Do drugiej miski wlać kefir (lub zsiadłe mleko/serwatkę/maślankę), dodać sól i roztrzepane za pomocą trzepaczki jajko, wymieszać razem. Następnie przelać do miski z mąką i sodą, wyrobić jednolite ciasto (zagniatać przez ok. 5 minut aż ciasto będzie gładkie i elastyczne).
  3. Kolejno rozwałkować ciasto na placek o grubość około 1-1,5 cm (w razie potrzeby podsypać blat mąką) i za pomocą krążka (ja używam okrągłej foremki do wykrawania pączków lub też można posłużyć się zwykłą szklanką) powycinać okrągłe proziaki.  Pozostawić do wyrośnięcia w suchym i ciepłym miejscu (bez przeciągów) na ok. 15 minut.
  4. Piec proziaki na suchej, nieprzywierającej patelni, na małym ogniu przez około 5 min z każdej strony (powinny się zarumienić i nieco zwiększyć objętość). Proziaki można również przygotować w piekarniku – wystarczy je piec przez ok. 15 minut w 200 st.C. Po upieczeniu wyłożyć je na kratkę, by nieco odparowały.
  5. Przed krojeniem należy je nieco ostudzić.
  6. Najlepiej smakują maczane w śmietanie, dżemie, czy miodzie, a także z masłem czosnkowym.
4.6 / 5 ( 12 głosów )

12 thoughts on “Proziaki”

  1. Tylko po co to jajko? No chyba że ktoś lubi ‘żółciutkie’. Genialna prostota proziaków polega między innymi na nie używaniu jajek. Mąka/maślanka/proza(soda)/sól ot i sztuka. Ale w piekarniku jeszcze nie piekłem więc spróbuję ;-)

  2. Moja mama piekła w piekarniku , ale posypywała je lekko cukrem i cynamonem.Do tego była zawsze jakaś zupa mleczna.
    Pychota .
    Smaki dzieciństwa.Muszę upiec teraz moim dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here