Bez kategorii

Arbuz – właściwości, kalorie, przepisy

Arbuz, kawon – jest to rodzaj roślin z rodziny dyniowatych. Najczęściej stosowanym gatunkiem jest arbuz zwyczajny C. lanatus, który charakteryzuje się jadalnymi, soczystymi owocami.

U nas arbuz to owoc – za granicą arbuz to warzywo.

Składniki

Arbuz – właściwości (w 100g) :

  • Energia: 36 kcal
  • Węglowodany 8,4 g
  • Białko 0,6 g
  • Tłuszcz 0,1 g
  • Błonnik 0,3 g

 

Arbuz jest owocem o dużej zawartości wody (aż 92%). Dzięki temu skutecznie gasi pragnienie w upalne dni. Świetnie komponuje się z melonem, czy też mlekiem kokosowym. Można stworzyć z niego przeróżne potrawy: od sałatek, chłodników, po desery. Arbuz jest także dobrym owocem dla osób odchudzających się, głównie ze względu na sporą ilość wody, bardzo niski poziom tłuszczów i cholesterolu. Jest świetnym źródłem potasu i witamin A, B6 i C. Arbuz (podobnie jak pomidor) zawiera spore ilości likopenu, który jest przeciwutleniaczem o właściwoścachi przeciwnowotworowych.

 

 

Dieta arbuzowa:

Arbuz ze względu na duże ilości wody idealnie nadaje się jako składnik diety. Dieta arbuzowa ma swoje zalety, ale także i wady. Owoc ten nie powinien być głównym składnikiem diety, ponieważ może doprowadzić do niedoborów w organizmie. Polecane jest, by stosować dietę arbuzową 2 dni w tygodniu, teoretycznie powinno się jeść przez cały dzień samego arbuza (lecz lepiej nieprzesadzać!). Podczas takiego dnia należy spożyć około 2,5kg arbuza lub wypić 5 szklanek soku z arbuza. Można pić również niegazowaną wodę. Nie jest to dieta, którą można stosować przez dłuższy czas. Dieta ta pozwala szybko schudnąć, lecz może powodować efekt jojo, a stracone kilogramy moga prędko powrócić. Podczas stosowania diety arbuzowej, pozbawiamy organizm kluczowych wartości odżywczych, przez co możemy czuć się osłabieni i zmęczeni. Dlatego lepiej stosować arbuza jako dodatek do codziennego menu niż jako główną dietę. Mimo wszystko najlepszą receptą na szczupłą sylwetkę jest zdrowa dieta oraz regularne ćwiczenia.

 

Zajrzyjcie również na bloga, gdzie znajdziecie przepisy na dania z arbuzem

(kliknij w obrazek ,by przejść do przepisu):

arbuz kalorie, witaminy arbuz, arbuz owoc, arbuz ile kalorii, arbuz dieta, arbuz z wódką, arbuz to warzywo, arbuz kcal, arbuz właściwości

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.