Bez kategorii

Awokado – właściwości, przepisy

Awokado, smaczliwka (Persea Scheffer) – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki.

Awokado znajduje zastosowanie w różnych kuchniach świata:

  • wegetariańskie sushi (Japonia/Kalifornia),
  • napoje mleczne z awokado i lodem (vitamina de abacate, Brazylia),
  • pasta z awokado (guacamole, Meksyk)

Czy wiesz, że…

  • Spośród wszystkich owoców, awokado zawiera najwięcej biał­ka
  • Owoce awokado jadane są na surowo, w posta­ci przecieru i sałatek oraz używane do robienia kanapek. Smakiem przypominają nieco orzechy włoskie.
  • Awokado mogą być okrągłe lub mieć kształt gruszki. Mają różną wielkość i kolory: ciemnozielony, szkarłatny, żółty, a nawet prawie czarny.
  • W przeciwieństwie do innych, owoce te dojrzewają dopiero po zerwaniu z drzewa. Tak więc kupione niedojrzałe awokado nale­ży kilka dni przechowywać w temperaturze pokojowej.
  • Liście, gałęzie, kora i pestki awokado są trujące dla zwierząt. Spożycie może doprowadzić do śmierci, więc trzymajcie je zdala od swoich pupilów.

 

Skład chemiczny i wartość odżywcza w 100 g awokado:

  • kalorie: 221 kcal
  • błonnik: 6,3 g
  • węglowodany: 0,4 g
  • tłuszcze: 23,5 g (w tym duży udział tłuszczów jednonienasyconych)
  • białka: 1,9 g
  • woda: 66%
  • witaminy: A, B1, B2, B6 C, E, PP (B3, niacyna), K i H, kwas pantotenowy (B5)
  • substancje mineralne: magnez, wapń, potas i fosfor

 

Składniki

Awokado (podobnie jak oliwa z oliwek) ma dużą zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, są łatwo przyswajalne, często zalecane osobom z miażdżycą i nadciśnieniem jako namiastka masła. Dzięki obecności witaminy C i E, które są przeciwutleniaczami, awokado należy do pokarmów, które mogą zapobiegać zmianom nowotworowym wywoływa­nym przez wolne rodniki.

Kolejnym cennym składnikiem zawartym w tym owocu jest potas, pomagający kontrolować ciśnienie krwi, zapew­niający regularny rytm pracy serca i korzystnie wpływający na układ nerwowy. Awokado wskazane jest także dla osób chorujących na stłuszczenie wątroby i zaburzenia metabolizmu tłuszczów. W 2000 r. na Międzynarodowym Kongresie Chemicznym w Honolulu dr H. Kawagiszi z Uniwersytetu Szizuoka (Japonia) przedstawił zachęcające wyniki oddziaływania awokado na wątrobę porażoną wirusem HCV i wirusowym zapaleniem wątroby (WZW typu C). Awokado zawiera również spore ilości kwasu foliowego (tak jak brokuł – zobacz artykuł: Brokuły – właściwości, przepisy ) , który m.in. chroni przed chorobami serca. Witamina ta jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, gdyż zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u rozwijającego się w łonie matki dziecka. Awokado zalecane jest również przy stanach zapalnych stawów. To bardzo ważne dla osób, które bardzo intensywnie ćwiczą i często ulegają kontuzjom. Dodatkowo awokado zmniejsza oznaki starzenia, pomaga zachować długo dobry wzrok i reguluje poziom cukru we krwi. Odwar sporządzony ze skóry tego owocu pomaga w rozstrojach żołądkowo-jelitowych oraz wykazuje działanie przeciwrobacze.

 

Jak kupować awokado?

Najlepsze awokado to odmiana z ciemną, nieco fioletową i lekko chropowatą skórką. Druga popularna odmiana ma skórę gładką, w różnych odcieniach zieleni. Dojrzałe awokado w dotyku przypomina konsystencję pomidora (nie może być twarde ani za bardzo miękkie; powinno być sprężyste). By szybciej dojrzało, wystarczy owinąć je w papier i schować w ciemne miejsce, lub położyć obok bananów, które wytwarzają gazy, dzięki którym wszystkie owoce dojrzewają szybciej (Zobacz artykuł o bananach: Banany – właściwości, kcal, przepisy).

 

Jak obierać i kroić awokado?

Awokado należy przekroić wzdłuż na pół, przekręcić o 360 stopni – powstaną nam 2 oddzielone połówki. Następnie w pestkę wbić nóż i wyciągnąć ją z drugiej połowy awokado. Następnie – jeśli chcemy użyć awokado np. do sałatek, należy każdą połowę awokado w skórce pokroić wzdłuż i wszerz (na coś a’la krzyżyk – tak, że powstaną nam kosteczki awokado), a potem delikatnie podważyć łyżką tuż przy skórce. Ewentualnie możemy obrać skórę nożykiem (starająć się usunąć tylko jak najcieńszą warstwę skórki). Po przekrojeniu awokado ciemnieje, więc podawane do sałatek warto skropić cytryną.

 

Jak przechowywać awokado?

Awokado powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej do czasu aż dojrzeje. Potem należy je przechowywać w lodówce, najlepiej w hermetycznym pudełeczku.

 

Zastosowanie awokado w kosmetyce:

Awokado jest bardzo popularne w kosmetyce dzięki zawartości cennych substancji. Obojętnie, czy jemy go na surowo, czy też korzystamy z kosmetyków z jego dodatkiem, efekt jest rewelacyjny. Awokado jest wspaniałym środkiem dla skóry, głównie dzięki witaminie E nazywanej witaminą młodości. Pobudza produkcję kolagenu, który pomaga w wygładzaniu zmarszczek, nadaje skórze świeży i młody wygląd, a także wzmacnia włosy. Do celów pielęgnacyjnych można również stosować samą skórkę awokado. Wystarczy natrzeć nią szyję, dekolt czy twarz, by po kilku minutach nadać skórze delikatność i jedwabistość. Maseczki z awokado łagodzą podrażnienia skóry, w tym również te spowodowane słońcem.

Zajrzyjcie również na bloga, gdzie znajdziecie przepisy na dania z awokado

(kliknij w obrazek ,by przejść do przepisu):

 

 

Źródło:
1) MICHAEL SHARON “Nutrients A to Z A User’s guide to foods, herbs, vitamins, minerals & supplements”; „Czy wiemy co jeść? Co pomaga a co szkodzi”.
2) www.doz.pl
3) Wikipedia

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here