Boeuf Strogonow – nazwa ta pochodzi od boeuf – z francuskiego „wołowina” i nazwiska rosyjskiego generała i urzędnika Aleksandra Grigorjewicza Stroganowa. Jest to popularne danie, które w Polsce nazywane jest Strogonow – nieco błędnie z racji oryginalnego nazewnictwa (=Stroganow). Jednak w innych krajach świata, jak i Polsce przyjęła się nazwa, która funkcjonuje w gastronomii. Poza tym w Polsce często używa się nazwy skróconej „Stroganow” lub „Strogonow„.
Strogonow to nic innego jak pewnego rodzaju gulasz z wołowiny, którego głównym składnikiem jest polędwica, którą kroi się w paski. Obowiązkowo pojawia się tutaj także cebula u pieczarki, a w co niektórych przepisach ogórki kiszone (u mnie również one się pojawiają, gdyż moim zdaniem fajnie podkreślają smak dania).
Tak jak wcześniej wspomniałam w tradycyjnej wersji Boeuf Stroganow przyrządzany jest z polędwicy wołowej. Jednak polędwica ma to do siebie, że powinna być podawana od razu po przyrządzeniu, ponieważ odgrzewania więcej niż raz staje się twarda. Z tego powodu często sięgam po inne części wołowiny, które podczas podgrzewania nie tracą na kruchości (np. rostbef, ligawa, udziec).
Strogonow popularny jest na całym świecie i w różnych krajach cechuje się różnymi dodatkami i tak np. w Szwecji zamiast wołowiny dodaje się kiełbaski „falukorv”, w Brazylii dodaje się do niego słodką śmietankę, w Japonii podawany jest z ryżem, a we Francji dodaje się do Strogonowa białe wino oraz wędzoną paprykę.
Boeuf Stroganow – Składniki:
- ok. 600 g wołowiny (oryginalnie polędwica wołowa, ale może być też rostbef, ligawa, łopatka lub udziec)
- 500 ml bulionu (wołowego, drobiowego lub warzywnego)
- 250 g pieczarek
- 1 duża cebula – ok. 180 g
- 1 duża papryka – ok. 300 g
- 4 średnie ogórki kiszone – ok. 360 g
- 2 czubate łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 2 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
- szczypta pieprzu chilli cayenne
- ok. 3-4 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego
- 1 liść laurowy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- sól i pieprz do smaku
- 1-2 łyżki mąki pszennej + kilka łyżek zimnej wody (opcjonalnie – do zagęszczenia sosu)
- opcjonalnie: gęsta kwaśna śmietana 18% do zabielenia gulaszu
Przepis na Boeuf Strogonow:
- Mięso umyć, osuszyć, pokroić w poprzek włókien w paseczki. Zobacz wpis: Jak kroić mięso wołowe i dlaczego to takie ważne?
- Cebulę obrać, pokroić w piórka.
- Pieczarki oczyścić (zobacz wpis: jak czyścić pieczarki?) i pokroić w plasterki.
- Paprykę umyć, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w mniejsze paseczki.
- Ogórki kiszone pokroić w kostkę.
- Na patelni rozgrzać 1-2 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego i podsmażyć wołowinę (patelnia powinna być odpowiednio duża, by mięso ładnie się podsmażyło, zamknęło pory i nie puściło soków – inaczej stanie się twarde). Podczas smażenia co jakiś czas przemieszać. Podsmażone mięso przerzucić do większego garnka.
- Na tej samej patelni, na którym smażyło się mięso rozgrzać kolejne 2 łyżki oliwy lub oleju, wrzucić cebulę i smażyć do czasu aż się zeszkli i lekko zarumieni. Kolejno dorzucić pokrojone w plasterki pieczarki i smażyć do czasu aż nadmiar wody z grzybów odparuje.
- Następnie dodać pokrojoną paprykę i podsmażać przez ok. 4 minuty.
- Kolejno wszystkie składniki z patelni przerzucić do garnka z mięsem. Dodać pokrojone ogórki kiszone. Zalać całość gorącym bulionem (ja z reguły wykorzystuję bulion drobiowy jaki mi został po rosole). Dodać ziele angielskie, liście laurowe, przecier pomidorowy, słodką paprykę, pieprz chilli cayenne oraz sól i pieprz do smaku. Zagotować gulasz i dusić do czasu aż mięso będzie miękkie (polędwica będzie miękka po kilku minutach, a inne części wołowiny należy dusić nawet 20-30 minut – najlepiej sprawdzać miękkość mięsa podczas duszenia, by wyczuć odpowiedni moment zaprzestania duszenia).
- Strogonowa można przed podaniem ozdobić natką pietruszki. Można go również zagęścić mąką lub zabielić śmietaną. Podawać np. ze świeżym pieczywem lub z ziemniakami z wody. Smacznego!
Wygląda bardzo apetycznie. Zapraszam do dodania przepisu do akcji Pieczarkowy Tydzień 2019 :)
wygląda świetnie!
Uwielbiam. Wygląda idealnie :)