chlebek ziolowy rwany
Chleb Grill Pieczywo Przekąski na Sylwestra Śniadania i kolacje Sylwester - Przepisy na Sylwestra

Chlebek ziołowy rwany

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : godzina i 30 minut | Czas gotowania/pieczenia : 45 minut | Porcje : Okrągły chleb o średnicy 22 cm

Chlebek ziołowy rwany to nic innego jak puszysty chlebek pieczony z masłem ziołowym. Najlepiej smakuje na ciepło i stanowi super dodatek np. do dań z grilla.

Chlebek ziołowy rwany przepis

Rwany chlebek z ziołami wygląda bardzo efektownie i zawsze robi wrażenie na gościach, więc polecam go piec na wszelkiego rodzaju imprezy takie jak rodzinny grill, czy Sylwester. Przepis na ten chlebek odrywany jest bardzo prosty w wykonaniu i nawet osoba początkująca w kuchni poradzi sobie z jego przygotowaniem. Jeśli szukacie więcej dań na imprezę, to koniecznie zajrzyjcie tutaj: przekąski na imprezę.

chlebek ziołowy rwany przepis

Chlebek ziołowy – Składniki:

Składniki na chlebek rwany:

  • 600 g mąki pszennej typ 650
  • 40 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 300-350 ml ciepłej wody
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 4 łyżki oleju rzepakowego

Składniki na masło ziołowe:

  • 100 g masła 82% tłuszczu
  • 3 czubate łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 1 łyżka posiekanych listków bazylii
  • 1 średnia cebula – ok. 90 g
  • 3 ząbki czosnku
  • pół łyżeczki soli

chlebek rwany

Przepis na chlebek ziołowy rwany:

Przepis na chlebek ziołowy:

  1. Zrobić rozczyn. W tym celu do miseczki pokruszyć drożdże, dodać 150 ml wody, 1 czubatą łyżeczkę cukru oraz 1 czubatą łyżkę mąki pszennej (zabrać ją z tych 600 gramów mąki pszennej odmierzonej na chleb).  Przykryć miseczkę suchą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce aż drożdże urosną i się spienią (zajmuje to około 10-15 minut).
  2. Do dużej miski przesiać przez sitko mąkę pszenną. Dodać sól, wymieszać. Kolejno dodać olej, wyrośnięty rozczyn oraz pozostałą wodę (tyle ile zabierze mąka – więc najpierw wlewam 150 ml, a potem w zależności od chłonności mąki dolewam stopniowo pozostałe 50 ml wody). Wymieszać składniki do połączenia (najpierw mieszam je drewnianą łyżką). Następnie rozpocząć wyrabianie ciasta ręcznie lub mikserem. Ja z reguły najpierw wyrabiam ciasto mikserem z hakami przez ok. 10 minut, a potem jeszcze chwilę zagniatam (rozciągam i składam – tak jak w przypadku wyrabiania ciasta na pizze) ręcznie, aż ciasto będzie miękkie i elastyczne. Można delikatnie oprószyć blat mąką podczas wyrabiania.
  3. Po wyrobieniu przełożyć ciasto do miski oprószonej mąką. Przykryć suchą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 40-60 minut, by ciasto podwoiło swoją objętość.

Przepis na masełko ziołowe:

  1. Natkę pietruszki i liście bazylii drobno posiekać.
  2. Czosnek obrać i również drobno posiekać lub przecisnąć przez praskę.
  3. Cebulę obrać, a następnie pokroić w drobną kosteczkę.
  4. Miękkie masło wymieszać z posiekaną natką i bazylią oraz czosnkiem i cebulą. Dodać sól do smaku (u mnie było to pół łyżeczki).

Przepis na chlebek z masłem czosnkowym:

  1. Wyrośnięte ciasto drożdżowe pozagniatać jeszcze przez 2 minuty (ręcznie), a następnie rozwałkować na prostokąt o grubości ok. 0,5 cm. Wierch ciasta posmarować masłem ziołowo-czosnkowym, a następnie całość pokroić na kilka podłużnych pasów (u mnie o szerokości ok. 5-6 cm). Każdy pasek złożyć w harmonijkę, a następnie przekładać do tortownicy o średnicy ok. 22 cm.
  2. Piekarnik rozgrzać do 190 st. C (góra – dół, bez termoobiegu). Piec chlebek rwany przez ok. 40-45 minut do zarumieniania. Najlepiej podawać jeszcze ciepły. Wtedy moim zdaniem jest najsmaczniejszy. Super pasuje do dań z grilla oraz jako dodatek do dań na imprezę. Smacznego!


chlebek ziołowy
chlebek ziołowy przepis
chlebek odrywany

4.6 / 5 ( 284 głosów )

8 thoughts on “Chlebek ziołowy rwany”

  1. chlebek chyba włożony “do góry nogami”, zwykle te falbanki są na wierzchu. Ale przepis wypróbowany i super

  2. Ja ten chleb robię od dawna i zawsze na oko i zawsze wychodzi. Więc nie ma znaczenia czy w przepisie jest informacja o papierze czy nie ma. Jak ktoś umie piec to z tym nie będzie żadnego problemu

  3. Przepis na chlebek bardzo fajny, ale brak dokładnego opisu i widać niekonsekwencje w zamieszczonych zdjęciach. Nie ma informacji czy chlebek powinien drugi raz wyrastać po ułożeniu w formie i że należy wyłożyć formę papierem do pieczenia.
    Zdjęcie złożonego chlebka przed pieczeniem jest w tortownicy bez papieru, dopiero na przedostatnim zdjęciu widać,że piekł się na papierze.
    Dla laika i początkujących kucharzy jest to niewątpliwie spory kłopot.
    Mimo wszystko chlebek pyszny

    1. Witam :) Chlebek nie był pieczony w papierze do pieczenia – jeśli by był, to na pewno bym o tym wspomniała :) Na niektórych zdjęciach chlebek jest pokazany na papierze – ale proszę zauważyć, że jest to czysty papier ;) nie poddany pieczeniu. Służył on po prostu jako podkład pod chleb ;) by nie wybrudzić tła do zdjęć.
      Cieszę się, że chlebek smakował. Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here