Słodko-kwaśne smaki, to jedne z naszych ulubionych, dlatego na naszym blogu często możecie znaleźć przepisy na ciasta z dodatkiem dżemu porzeczkowego – tak też było i tym razem – Ciasto Cassis to nic innego jak pyszny czekoladowy biszkopt z dżemem porzeczkowym i czekoladową bezą – prawdziwe niebo w gębie!
Składniki na ciasto Cassis:
Składniki na biszkopt czekoladowy (w temp. pokojowej):
- 2/3 szklanki mąki pszennej tortowej – ok. 100 g
- 1/3 szklanki kakao – ok. 30 g
- 5 jajek rozmiar M
- 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków – 160 g
- 50 g gorzkiej czekolady, startej na tarce
- szczypta soli
Składniki na poncz:
- 90 ml soku z czarnej porzeczki
- 60 ml wody (opcjonalnie można do soku dodać trochę wódki – jeśli takowy poncz wolicie)
Składniki na bezę:
- 4 białka od jajek rozmiar M
- 200 g drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej – 17 g
- 1 czubata łyżka kakao – 13 g
- 1 łyżeczka octu
- szczypta soli
Składniki na masę śmietankową (schłodzone):
- 500 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%
- 500 g serka mascarpone
- 4 lekko czubate łyżki cukru pudru (lub mniej/więcej do smaku)
Dodatkowo:
- 450 g dżemu z czarnej porzeczki


Przepis na Ciasto Cassis:
- Przygotowanie ciasta warto zacząć od wykonania bezy. W tym celu należy białka jajek wbić do misy miksera, dodać szczyptę soli i ubić na nieco sztywną pianę. Pod koniec takiego ubijania zacząć dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce, czekając aż poprzednia partia cukru dokładnie się rozpuści. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, a piana sztywna i błyszcząca, miksować jeszcze ok. 1 minuty. Wyłączyć mikser, dodać przesianą mąkę, kakao oraz ocet, wymieszać szpatułką lub ubijaczką do jajek (krótko, tylko do czasu połączenia się składników). Na papierze do pieczenia odrysować blaszkę o wymiarach 24×32 cm. , położyć papier na blasze z piekarnika i na odrysowanym wzorze rozłożyć równomiernie masę na bezę. Wstawić bezę do nagrzanego do 160 st. C (bez termoobiegu; funkcja góra-dół) piekarnika i piec przez 15 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę do 90 st. C i piec dalej już z termoobiegiem przez kolejne 30 minut. Wyciągnąć bezę z piekarnika i odstawić do ostudzenia.
- Pod koniec pieczenia bezy zacząć przygotowywać ciasto na biszkopt – pamiętać, by wszystkie składniki na biszkopt były w temperaturze pokojowej. Czekoladę zetrzeć na tarce o średnich oczkach. W tym celu białka oddzielić od żółtek. Do misy z białkami dodać szczyptę soli i ubić je na sztywną pianę, stopniowo dodając cukier. Gdy piana stanie się sztywna i lśniąca, a cukier dokładnie się rozpuści, to zacząć dodawać kolejno po jednym żółtku, dalej miksując. Mąkę wraz z kakao przesiać przez sito, dodać do masy jajecznej, dorzucić również potartą czekoladę i krótko wymieszać szpatułką. Blachę o wymiarach 24 x 32 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać przygotowaną masę na biszkopt, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 st. C (funkcja góra-dół, bez termoobiegu) i piec biszkopt przez ok. 35 – 40 minut (do tzw. suchego patyczka). Upieczony biszkopt wystudzić, a następnie nasączyć go ponczem, najlepiej za pomocą pędzelka (zużyłam ok. 2/3 przygotowanego ponczu – czyli soku z czarnej porzeczki wymieszanego z wodą – wedle uznania możecie wodę zastąpić częściowo wódką). Na nasączony biszkopt wyłożyć dżem porzeczkowy.
- Kolejno przygotować krem. Do misy miksera wrzucić serek mascarpone, śmietankę kremówkę oraz cukier puder. Zmiksować razem przez kilka minut, do czasu uzyskania gęstego kremu. Nie ubijać zbyt długo.
- Na biszkopt wysmarowany dżemem porzeczkowym wyłożyć krem z mascarpone i śmietanki. Na wierzch ciasta położyć wystudzoną bezę. Przykryć ciasto folią spożywczą i wstawić do lodówki na ok. 3-4 godziny, a najlepiej na całą noc, by krem porządnie stężał, a beza nieco zmiękła i łatwiej się kroiła. Smacznego!
Polecam również przepis na: sernik z brzoskwiniami – pochodzący ze starych zapisków mojej Babci.

