ciasto morze czarne
Ciasta biszkoptowe Ciasta z owocami Ciasto z bezą Przepis na ciasto z owocami Słodkości Wypieki

Ciasto Morze Czarne

Kuchnia : Polska | Porcje : blacha 35x 24 cm

Ciasto Morze czarne to ciasto, które pokochała cała moja Rodzinka. Pyszne, kremowe i bardzo eleganckie – super prezentuje się na stole. Gorąco zachęcam do wypróbowania tego ciasta na święta, urodziny, imieniny lub po prostu – bez okazji.

Ciasto Morze Czarne – Składniki:

Składniki na bezę:

  • 4 białka (z jajek rozmiaru M), temperatura pokojowa
  • 200 g drobnego cukru do wypieków
  • 3 płaskie łyżeczki skrobi ziemniaczanej
  • mała szczypta soli

Składniki na biszkopt kakaowy:

  • 5 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 40 g kakao
  • 100 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Składniki na poncz:

  • ok. 100 ml zaparzonej kawy

Ciasto Morze Czarne – Składniki na krem czekoladowy:

  • 250 g serka mascarpone
  • 200 g kremu czekoladowo- orzechowego typu Nutella, temperatura pokojowa
  • 90 g czekolady gorzkiej (dobrej jakości)
  • 200 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%, schłodzonej

Składniki na krem śmietankowy:

  • 250 g serka mascarpone, schłodzonego
  • 200 ml śmietanki kremówki 30% lub 36% , schłodzonej
  • 1 łyżka cukru pudru

Składniki na frużelinę wiśniową z Amaretto:

  • 1 duży słoik kompotu z wiśni – u mnie ok. 320 g wydrylowanych owoców po odsączeniu z soku
  • 80 g cukru drobnego
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 30 g skrobi ziemniaczanej
  • 100 ml likieru Amaretto

Przepis na Ciasto Morze Czarne:

  1. BEZA: Piekarnik rozgrzać do temperatury 130 st.C (funkcja: termoobieg). Białka ubić na sztywną pianę wraz ze szczyptą soli. Ubijać dalej na najwyższych obrotach, dodając stopniowo cukier (łyżka po łyżce, czekając aż cukier się rozpuści przed dodaniem kolejnej łyżki). Na końcu dodać skrobię ziemniaczaną i zmiksować. Piana powinna być błyszcząca i bardzo gęsta, tak, że na spokojnie można odwrócić misę miksera do góry nogami, a beza ani drgnie. Na papierze do pieczenia odrysować formę o wymiarach 24 x35 cm. Wyłożyć na blachę wyłożoną papierem pianę bezową i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 60-70 minut, aż beza będzie lekko przyrumieniona i chrupiąca. Pozostawić do ostygnięcia, a następnie wyciągnąć za papier ostrożnie z formy
  2. BISZKOPT: Dno blaszki o wymiarach ok. 24 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Do jednej miski przesiać przez sitko mąkę pszenną, kakao oraz proszek do pieczenia, wymieszać dokładnie – odstawić na bok. Kolejno oddzielić białka od żółtek. W drugiej misie ubić białka ze szczypta soli na sztywną pianę, a następnie dodawać stopniowo cukier, cały czas miksując na najwyższych obrotach. Kolejno dodawać stopniowo po jednym żółtku. Na sam koniec dodać do masy jajecznej przesianą mąkę z kakao i proszkiem, wyłączyć mikser, a całość wymieszać za pomocą szpatułki, tylko do czasu połączenia się składników. Ciasto wylać do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i piec biszkopt w piekarniku nagrzanym do 180 st. C (funkcja góra-dół, bez termoobiegu) przez ok. 20-22 minuty, do tzw. suchego patyczka. Ciasto wyciągnąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego ostudzenia, a następnie ostudzony biszkopt przekroić wzdłuż na 2 cienkie blaty. Jeden blat biszkoptu włożyć z powrotem do blaszki i nasączyć go wcześniej przygotowaną i ostudzoną kawą (nie zużywać całego ponczu – wedle uznania od 1/3 do 1/2 ponczu na 1 blat). Drugi blat również nasączyć i pozostawić na blacie na później. W międzyczasie przygotować kremy i frużelinę jak poniżej.
  3. FRUŻELINA WIŚNIOWA: Odsączone z kompotu wiśnie przełożyć do rondelka, dodać sok z cytryny i cukier. Podgrzewać całość na średniej mocy palnika, cały czas mieszając, aż cukier dokładnie się rozpuści. W innym kubeczku wymieszać za trzepaczką Amaretto ze skrobią ziemniaczaną. Wiśnie doprowadzić do wrzenia, wlać Amaretto ze skropią do rondelka, zmniejszyć płomień na średni i całość energicznie mieszać łyżką do czasu aż masa będzie gęsta jak kisiel. Od tego czasu gotować jeszcze 30-40 sekund (cały czas mieszać, by się nie przypaliło), a następnie wyłączyć płomień i ściągnąć frużelinę z palnika. Odstawić do ostudzenia (co jakiś czas przemieszać). Następnie frużelinę rozłożyć na biszkopcie wyłożonym w blaszce. Wstawić ciasto do lodówki na ok. 30-60 minut, aby frużelina stężała.
  4. KREM CZEKOLADOWY: Czekoladę połamać na mniejsze kawałki, wrzucić do rondelka. Postawić na ogniu, wlać 50 ml śmietanki kremówki i cały czas mieszać, do czasu uzyskania jednolitej masy. Odstawić na bok do ostudzenia. W międzyczasie wymieszać za pomocą łyżki serek mascarpone z kremem czekoladowo- orzechowym, tylko do czasu połączenia się składników. Następnie dodać chłodną, ale jeszcze płynną czekoladę i wymieszać krótko. Pozostałą śmietankę kremówkę (150 ml) ubić na sztywno i wmieszać szpatułką do kremu. Tak przygotowany krem czekoladowy wyłożyć na biszkopt z frużeliną, dokładnie wyrównać i przykryć drugim wcześniej nasączonym blatem biszkoptowym. Przykryć ciasto i wstawić do lodówki, by dotychczas przygotowane warstwy nieco się schłodziły.
  5. KREM ŚMIETANKOWY: Schłodzoną śmietankę kremówkę i serek mascarpone przełożyć do misy miksera i ubijać przez chwilę na gęsty krem (zaczynając od małych obrotów – by śmietanka kremówka nie pryskała po całej kuchni; potem obroty zwiększyć i ubijać do czasu uzyskania gęstego kremu – nie za długo, by nie “przebić” kremu i nie zrobić z niego masła). Pod koniec ubijania dodać cukier puder, wymieszać. Krem wyłożyć na górny biszkopt, a na wierzch położyć bezę.
  6. Ciasto schłodzić przez kilka godzin w lodówce (a najlepiej chłodzić całą noc). Smacznego!

Polecam również inne ciasta z bezą, takie jak: Malinowa Chmurka oraz Ciasto Dakłas. Wypróbujcie je koniecznie, zwłaszcza na Święta! Goście na pewno będą zachwyceni :)

5 / 5 ( 1 głosów )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here