ciasto wawelskie przepis
Ciasto na kruchym cieście Ciasto z bezą Przepis na ciasto z budyniem Słodkości

Ciasto Wawelskie

Ciasto Wawelskie, zwane też Jesienną Panią Walewską – to pyszne warstwowe ciasto z kremem, które gorąco polecamy wykonać nie tylko na święta, czy imprezę urodzinową, ale także jako słodki dodatek do kawy na weekend. Z pozoru wydaje się ono dość pracochłonne, aczkolwiek w rzeczywistości jest dość proste w wykonaniu i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Poza tym dla tego smaku warto je upiec, bo chyba nie znam osoby, której by to ciasto z bezą i kremem nie smakowało.



Jesienna Pani Walewska to nieco zmieniona wersja tradycyjnej wersji ciasta Pani Walewska (zwanego przez niektórych również Pychotką). Ogólne składniki są takie same, lecz 2 z nich zostały podmienione o wersje bardziej jesienne, czyli o orzechy włoskie oraz powidła śliwkowe. Dodatkowo do kremu dodałam trochę aromatu migdałowego, który możecie pominąć lub podmienić na swój ulubiony, np. śmietankowy lub cytrynowy. To ciasto z bezą jest tak pyszne, że koniecznie musicie wypróbować ten przepis.

U mnie w domu (i nie tylko u mnie) Jesienna Pani Walewska królowała od dłuższego czasu jako Ciasto Wawelskie w starym przepiśniku mojej Mamy – stąd też taka nazwa tego wpisu. Moja Mama czasami dodatkowo na wierzch bezy daje także namoczone rodzynki, aczkolwiek mój Mąż za nimi nie przepada, więc ja je pomijam.

Do krojenia tego ciasta najlepiej używać noża z ząbkami. A po upieczeniu przechowywać ciasto w lodówce przykryte folią, by beza nie miękła i nie wchłaniała zapachów z lodówki. Tuż przed podaniem warto ciasto wyciągnąć na 15-2 minut szybciej z lodówki, by kruche ciasto łatwiej się kroiło.

Ciasto Wawelskie – Jesienna Pani Walewska – Składniki:

Składniki na kruche ciasto:

  • 500 g mąki pszennej tortowej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 200 g masła (koniecznie schłodzonego)
  • szczypta soli
  • około pół szklanki cukru pudru – ok. 85 g
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
  • 1 czubata łyżka gęstej kwaśnej śmietany 18%
  • 6 żółtek (z jajek rozmiaru M)

Dodatkowo:

  • 1 słoiczek powideł śliwkowych (280 g)

Składniki na bezę:

  • 6 białek (z jajek rozmiaru M)
  • szczypta soli
  • 1 i 1/4 szklanki cukru (ok. 270 g) (najlepiej drobnego do wypieków)
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 150 g orzechów włoskich

Składniki na krem – w wersji z budyniami gotowymi*:

  • 3 szklanki mleka (ok. 750 ml)
  • 2 budynie śmietankowe lub waniliowe (bez cukru, 2 x 40 g)
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
  • 5 łyżek cukru zwykłego
  • 200 g masła (koniecznie w temperaturze pokojowej, miękkiego)
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego lub cytrynowego

Składniki na krem – w wersji z domowym budyniem*:

  • 2 szklanki mleka (500 ml)
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 żółtka
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego
  • 5 łyżek cukru zwykłego
  • 200 g masła (koniecznie w temperaturze pokojowej, miękkiego)
  • 1 łyżeczka ekstraktu migdałowego, śmietankowego lub cytrynowego

*należy wybrać jedną wersję kremu – z gotowymi budyniami lub domowym budyniem
jesienna pani walewska

Przepis na ciasto Wawelskie (ciasto Pychotka w wersji jesiennej):

  1. UWAGA: Najlepiej przygotować sobie dwie formy do ciasta o tych samych wymiarach – u mnie były to 2 blaszki o wymiarach 22 cm x 28 cm (lub trochę większe – max 25 x 33 cm – ale wtedy ciasto będzie trochę niższe). Ciasto kruche z z powidłami i bezą można przygotować sobie dzień wcześniej, a następnego dnia dorobić tylko krem i wyłożyć nim ciasto.
  2. Przygotować kruche ciasto: Mąkę pszenną wraz z proszkiem do pieczenia przesiać przez sitko. Następnie dodać pokrojone w kostkę masło i szybko wyrobić (siekać nożem lub specjalną siekaczką do kruchego ciasta) do momentu aż ciasto zacznie przypominać kruszonkę. Następnie dodać cukier zwykły i wanilinowy, sól, żółtka jajek oraz kwaśną śmietanę. Szybko zagnieść ciasto, uformować z niego kulę, podzielić na 2 równe części, każdą z nich owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez minimum 30-60 minut.
  3. Przygotować bezę: Do białek (w temperaturze pokojowej) dodać szczyptę soli i ubić całość na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo łyżka po łyżce cukier, cały czas miksując, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Na koniec dodać sok z cytryny i przesianą przez sitko mąkę ziemniaczaną i delikatnie wmieszać ją szpatułką w masę (lub mikserem na najniższych obrotach) – tylko do czasu połączenia się składników.
  4. Orzechy włoskie posiekać na mniejsze kawałki.
  5. Przygotowanie kruchego z bezą: Obie formy o wymiarach 22 x 28 cm wysmarować masłem, a następnie wyłożyć papierem do pieczenia. Jedną część ciasta rozwałkować, wyłożyć na spód i wyrównać, ponakłuwać widelcem. Wysmarować spód połową powideł śliwkowych, a następnie wyłożyć na to połowę ubitych białek i posypać połową posiekanych orzechów włoskich. Tak samo postąpić z drugą połową kruchego ciasta, powideł, ubitych białek i orzechów. Każdy tak przygotowany placek piec w temperaturze 160 st. C przez około 35-40 minut (do lekkiego zarumienienia bezy). Jeśli obie blaszki piecze się od razu to należy ułożyć je na dwóch poziomach i włączyć termoobieg, a temperaturę zmniejszyć do 150-155 st. C, by beza się nie spaliła. Jeśli placki piecze się osobno, to najlepiej drugą porcję bezy (ubitych białek) na ten czas schować do lodówki, by się nie rozpłynęła. Po upieczeniu oba placki pozostawić do wystudzenia.
  1. Przygotować krem*: Można użyć gotowych budyniów lub stworzyć swój krem budyniowy od podstaw. Powyżej (przy składnikach) macie wyszczególnione produkty, które będą Wam potrzebne w zależności, czy wolicie użyć gotowego budyniu, czy tego przygotowanego własnoręcznie. Tak więc – w szybkiej wersji można ugotować 2 gotowe budynie śmietankowe (lub waniliowe) w 750 ml mleka, z dodatkiem zwykłego cukru do smaku (ja dodałam 60 g, czyli 5 łyżek stołowych) oraz cukru wanilinowego (u mnie jedno opakowanie 16 g). Jak zrobić krem z gotowymi budyniami? W ok. 150 ml mleka rozpuścić oba cukry oraz budynie w proszku, a ok. 600 ml mleka zagotować, a następnie dodać do niego wyżej przygotowaną mieszkankę. Cały czas mieszać, by uniknąć powstawania grudek. Gotować budynie nieco dłużej niż do momentu zgęstnienia, by dobrze odparowały. Budyń musi być ugotowany na bardzo gęsto. Po ugotowaniu przykryć go folią i odstawić do ostudzenia. Po ostygnięciu budyniu zmiksować go budyniem, by nieco zmniejszyć jego lepkość. Kolejno budyń utrzeć z masłem – w tym celu miękkie masło zmiksować za pomocą miksera, ze szczyptą soli, do czasu aż powstanie puszysta jasna masa z masła. Kolejno dodawać po 1 łyżce budyniu, cały czas miksując do uzyskania jednolitej, kremowej masy. Jeśli chcesz przygotować jednak krem na bazie domowego budyniu – patrz na tekst z “*” na końcu tego wpisu.
  2. Ostudzony jeden kruchy spód z powidłami i bezą posmarować kremem budyniowym . Na wierzch nałożyć drugi blat  z kruchego ciasta, powideł i bezy z orzechami włoskimi. Przykryć blaszkę folią, by beza i krem nie pochłaniały zapachów i wilgoci z lodówki. Schłodzić ciasto przez kilka godzin w lodówce, a najlepiej przez całą noc. Przed podaniem wyjąć ciasto Wawelskie z lodówki i pozostawić, by nabrało temperatury pokojowej i łatwiej się kroiło. Smacznego!

*Jeśli chcecie, to możecie przygotować krem budyniowy na bazie domowego budyniu. W tym celu należy jedną szklankę mleka zagotować z cukrem kryształ i cukrem wanilinowym. Drugą szklankę mleka zmiksować z żółtkami, mąką pszenną i ziemniaczaną. Następnie dodać to do gotującego się mleka, doprowadzić do ponownego wrzenia i gotować jeszcze przez chwilę aż budyń odpowiednio zgęstnieje. Po ugotowaniu przykryć go folią spożywczą i pozostawić do całkowitego ostudzenia. Kolejno postępować już tak samo, jak w przypadku użycia gotowych budyniów ze sklepu – czyli utrzeć masło na puszysty puch i dodawać ostudzony budyń łyżka po łyżce, cały czas miksując, do czasu uzyskania jednolitego kremu.


jesienna pani walewska przepis
ciasto z bezą
ciasto na święta

4.9 / 5 ( 9 głosów )

9 thoughts on “Ciasto Wawelskie”

  1. Czasem piekę to ciasto i ostatnio zmodyfikowalam krem budyniowy domowy. Do gotującego się mleka dodaję 50g masła, natomiast po ostudzeniu budyniu miksuję go z serkiem mascarpone lub ricotta. Krem wychodzi naprawdę pyszniutki.
    Pozdrawiam

  2. Zrobiłam masę budyniowa według tego szybkiego przepisu, zrobiłam wszystko dokładnie jak jest napisane powyżej, jednak masa rozpłynęła się totalnie… :/

    1. A ugotowała Pani budyń zgodnie z zaleceniem na sztywno? Najprawdopodobniej za mało go Pani odparowała. Druga opcja – czy nie przebiła Pani kremu? Masło się nie zwarzyło (rozwarstwiło)? A trzecia opcja – to źle odmierzone składniki – może użyła Pani większych szklanek i dodała więcej mleka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here