Przetwory

Fasolka szparagowa konserwowa w słoikach na zimę

Fasolka szparagowa konserwowa w słoikach na zimę – czyli fasolka szparagowa żółta i zielona w zalewie. Poniższy przepis na fasolkę szparagową jest przepisem NAJLEPSZYM, a to dlatego, że jest tradycyjnym przepisem mojej Babci i zawsze się udaje! W smaku jest przepyszna i nigdy nie fermentuje! Dlatego trzymajcie się tego przepisu i cieszcie się smaczną fasolką szparagową przez cały rok!


Fasolka szparagowa konserwowa w słoikach na zimę – Składniki:

 • 1 kg fasolki szparagowej (żółtej lub zielonej)
 • 1 płaska łyżeczka soli
 • 1 łyżeczka cukru
 • szczypta kwasku cytrynowego lub opcjonalnie 1 łyżeczka octu (można pominąć)
 • 1 litr wody do zalewy
 • kilka litrów wody do ugotowania fasolki

Fasolka szparagowa konserwowa w słoikach na zimę

Fasolka szparagowa konserwowa w słoikach na zimę – Wykonanie:

 1. Wodę wraz z cukrem, solą i kwaskiem cytrynowym (lub octem) zagotować. Odstawić.
 2. Fasolkę umyć, odciąć oba końce.
 3. Zagotować ok. 3 litry wrzątku.
 4. Przygotować duży garnek, wrzucić do niego fasolkę i zalać wrzątkiem (tak, by fasolka była cała zakryta – u mnie były to około 3 litry wrzątku). Doprowadzić do wrzenia i od tego czasu gotować fasolkę przez 5 minut. Następnie, po ugotowaniu, odcedzić ją na sitku.
 5. Ugotowaną fasolkę ułożyć dość ciasno w wyparzonych słoikach. Zalać fasolkę w słoikach zalewą z pkt. 1 (woda, cukier, sól i kwasek lub ocet). Zakręcić porządnie słoiki. Fasolka w słoiku powinna być cała przykryta zalewą.
 6. W dużym garnku na dnie wyłożyć ściereczkę, poukładać słoiki i wlać letnią wodę do ok. 3/4 wysokości słoików. Gotować słoiki z fasolką przez ok. 60 minut. Wyjąć z wody i postawić do góry dnem, przykryć ściereczka i pozostawić do ostudzenia. Na drugi dzień (koniecznie po 24 godzinach, nie wcześniej) znów gotować fasolkę szparagową w słoikach przez 40 minut. Wyjąć z wody i postawić do góry dnem, przykryć ściereczka i pozostawić do ostudzenia. Przechowywać słoiki w chłodnym i ciemnym miejscu. Smacznego!


UWAGA!
Fasolkę koniecznie trzeba gotować (pasteryzować) w ciągu tych 2 dni. Jest to taka podwójna pasteryzacja, która fachowo nazywa się tyndalizacją i przeprowadzana jest w odstępach 24-godzinnych. W pierwszej fazie giną formy wegetatywne i drobnoustroje, lecz przetrwalniki są wciąż ‘żywe’. Można ewentualnie dla pewności podjąć trzecią pasteryzację na trzeci dzień, ale moim fasolkom w zupełności wystarczą dwa dni pasteryzacji i słoiczki z zaprawami nie psują się.

Fasolka szparagowa konserwowa w słoikach na zimę – Na co zwracać szczególną uwagę, by fasolka się nie popsuła:

 1. Najlepiej pasteryzować fasolkę 2-krotnie, a odstęp między kolejnymi pasteryzacjami nie powinien być krótszy niż 24h. Zbyt szybkie ponowne zagotowanie słoików, czyli zbyt szybka druga pasteryzacja (po mniej niż 24 godzinach) spowoduje, że formy przetrwalne nie zdążą się jeszcze rozwinąć, a powinny, by móc je ‘zabić’ podczas ponownej pasteryzacji.
 2. Teoretycznie kwasek cytrynowy (bądź ocet) sprawia, że wystarczy pasteryzować RAZ, aczkolwiek dla pewności zawsze wolę poddać fasolkę pasteryzacji dwukrotnie i mieć pewność, że wytrwa w słoikach cały rok.
 3. Słoiki i nakrętki muszą być dobrze umyte, najlepiej wyparzone. Nakrętki nie mogą być wygięte, a słoiki wyszczerbione – wszystko musi być szczelne.
 4. Najlepiej żeby fasolka była ze sprawdzonego źródła, gdyż mocno nawożona fasolka lubi się psuć.
4.7 / 5 ( 186 głosów )

3 thoughts on “Fasolka szparagowa konserwowa w słoikach na zimę”

 1. Od kilku lat fasolkę na zimę przygotowuję wg przepisu, który dostałam od kuzynki z podkarpacia – jest pyszna.
  Ok 2 kg fasolki podgotować na półmiękko, 3 cebule pokroić w talarki posolić na 1 godzinę. Zalewa; 9 szklanek wody + 1 szkl. octu + 40 dag cukru + 1 czubata łyżka soli + pieprz, listek – zagotować, dodać cebulę.
  Do słoików ustawić fasolkę, włożyć małego lub kawałek dużego pomidora, zalać zalewą, Pasteryzować 20 minut.
  Tak przygotowana fasolka jest smaczna , do mięska, do sałatki, albo jako przekąska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here