Obiad

Gołąbki w sosie własnym – przepis tradycyjny

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 30 minut | Czas gotowania/pieczenia : 2 godziny | Porcje : 20 sztuk

Gołąbki zawijane w kapuście i duszone w sosie własnym – to jeden z przepisów mojej Mamy i chociaż smakują one rewelacyjnie to niestety rzadko goszczą na naszym stole, ponieważ są dość pracochłonne. Jeśli jednak już na nie się skusimy, to z reguły robimy większą ilość, by wystarczyło na 2-3 obiady. Moja Mama, a także i ja, najczęściej robimy farsz na gołąbki z mięsem i ryżem, gdyż naszym zdaniem są delikatniejsze niż te z samym mięsem. Oczywiście trzeba uważać, by z tym ryżym jednak nie przesadzić, bo pamiętajcie, że mięso musi być wyraźnie wyczuwalne, dlatego tego ryżu nie dodajemy zbyt dużo. Z podanych niżej składników wyszło mi 20 gołąbków.

Gołąbki w sosie własnym – Składniki:

Składniki na farsz na gołąbki z mięsem i ryżem:

  • 1 kg mięsa mielonego (nam najbardziej smakuje wieprzowe – u mnie szynka, ale może być też łopatka)
  • 1 woreczek ryżu – 100g
  • 2 średnie cebule – ok. 200g
  • 2 łyżeczki oliwy
  • 2 łyżeczki masła
  • 1 jajko
  • 2 łyżeczki soli (lub więcej do smaku)
  • 1 łyżeczka pieprzu (lub więcej do smaku)

Dodatkowo:

  • 1 biała kapusta
  • sól i pieprz do smaku
  • papryka słodka do oprószenia gołąbków
  • ok. 1,5-1,7 litra bulionu lub rosołu
  • 10 ziaren ziela angielskiego
  • 6 liści laurowe
  • 2 łyżki śmietanki 30%
  • 100 ml wody
  • 3-4 łyżeczki mąki ziemniaczanej (w zależności, jak bardzo gęsty sos chcecie uzyskać)


Gołąbki w sosie własnym przepis

Przepis na gołąbki zawijane w kapuście (w sosie własnym):

  1. Ugotować ryż wg przepisy na opakowaniu. Ostudzić.
  2. Cebulę obrać, pokroić w drobną kosteczkę.
  3. Na rozgrzanej patelni roztopić masło wraz z oliwą. Podsmażyć cebule do czasu aż się zeszkli.
  4. Mięso włożyć do dużej miski, dodać ugotowany i ostudzony ryż, podsmażoną cebulkę, jedno jajko oraz sól i pieprz do smaku (u mnie 2 łyżeczki soli i 1 łyżeczka pieprzu). Za pomocą rąk wszystko dokładnie wymieszać i wyrobić mięso aż stworzy jednolitą gładką masę. Uformować niewielkie podłużne kotlety.
  5. Sparzyć kapustę do gołąbków. W tym celu usunąć wierzchnie, brzydkie liści oraz wyciąć twardy głąb ze środka kapusty za pomocą noża. Następnie przygotować duży garnek z wrzątkiem, włożyć do niego kapustę z wyciętym głąbem do dołu (kapusta powinna być praktycznie cała we wodzie).  Gotować kapustę przez około 10 minut na małym ogniu. Przewrócić kapustę na drugą stronę i gotować przez ok. 5 minut. Spróbować zdjąć za pomocą dwóch widelców pierwszy liść – gdy ładnie odchodzi, to znaczy, że jest OK. Odłożyć na duży talerz. Ściągać kolejne liście, obracając kapustę we wrzątku. Jeśli kolejne liści odchodzą już gorzej, to pogotować kapustę jeszcze przez kilka minut. Następnie odciąć delikatnie zgrubienia z każdego liścia. Posolić każdy liść. Odstawić na 15 minut.
  6. Kolejno nakładać na każdy liść mięso uformowane na podłużne kotleciki. Zawijać w roladki jak krokiety (najpierw założyć liść na mięso z jednej strony od dołu, a następnie złożyć boki do środka i zwinąć dość ciasno w rulon do końca liścia). Oprószyć gołąbki z obu stron papryką słodką.
  7. Owinąć gołąbki nitką (niektórzy nie owijają, ale mi jest tak po prostu wygodniej i mniejsze ryzyko, że jakiś gołąbek rozpadnie się mi podczas smażenia czy duszenia). Podsmażyć każdego gołąbka z obu stron na patelni z rozgrzanym olejem. Smażyć do czasu zarumienienia.
  8. Dno dużego i najlepiej szerokiego garnka wyłożyć kilkoma liśćmi kapusty (np. takimi, które się porwały). Na wierzchu ułożyć gołąbki (jeśli ich nie wiązaliście nitką, to należy je ułożyć łączeniem do dołu), połowę liści laurowych i ziela angielskiego, a następnie drugą warstwę gołąbków a na niej pozostałe liście laurowe i ziele angielskie (mój garnek był dość duży i wyszły mi 2 rzędy gołąbków.
  9. Na patelnię, na której wcześniej podsmażane były gołąbki wylać bulion/rosół (jeśli macie mniej rosołu niż 1,5 litra, to możecie dolać wody). Zagotować bulion na patelni, a następnie przelać go do garnka z gołąbkami (powinny one być całe zalane bulionem; jeśli zaś jest go za mało to można dolać wody).
  10. Postawić na gazie, przykryć i gotować przez około 90-120 minut (aż kapusta będzie bardzo miękka). W czasie gotowania nie mieszać gołąbków, ewentualnie delikatnie poruszać garnkiem, ale nie jest to konieczne.
  11. Po tym czasie wywar z gołąbków przelać do innego garnuszka, zagotować. Wymieszać mąkę ziemniaczaną z zimną wodą, dodać do wywaru z gołąbków (sosu), dokładnie wymieszać. Ewentualnie czynność powtórzyć jeśli wolicie bardzo gęste sosy. Zagotować, doprawić do smaku solą i pieprzem. Następnie dodać 2 łyżki śmietanki 30%, wymieszać, wyłączyć palnik.
  12. Gołąbki podawać polane sosem. Można je serwować np. z ugotowanymi ziemniakami lub z pieczywem. Smacznego!

Gołąbki zawijane w kapuście

4.7 / 5 ( 41 głosów )

6 thoughts on “Gołąbki w sosie własnym – przepis tradycyjny”

  1. A ja robię z jakiejkolwiek kapusty- nawet pekińskiej czy rzymskiej.Ryzu nie gotuje tylko lekko obgotowuje aby był na pół twardy. Gołąbki piekę w piekarniku pod przykryciem podlane rosołem z tarkowaną marchewką, selerem i porem. Pod koniec odkrywam i układam kawaleczki masła na każdym gołąbku i podpiekam. Ryż chłonie soki z mięsa oraz rosół i dzieki temu jest super smacznie. Oczywiście do tego dochodzą tluczone ziemniaki i sos pomidorowy na bazie wywiadu z golabkow

  2. A ja golabki po zawinieciu ukladam w naczyniu zaroodpornym, podlewam bulionem i do piekarnika. Uwaga: po 1 godz. przykrywam je folia alum. aby sie nie spalily. Tak dlugo w piekarniku az kapusta bedzie mieka, Ale tez chrupiaca. Zamiast ryzu dodaje do mielonego kalafiora drobno pokrojonego, bo odzywiamy sie niskoweglowodanowo.

  3. Faktycznie dużo zachodu z pracą gołąbkową.. Ja robię swoim zwyczajem i wszyscy się zajadają, jeszcze nikt nie skrytykował moich gołębi wręcz odwrotnie. Oczywiście robię troszkę więcej, bo szkoda zachodu z jednej główki, najmniej z 3-4 główek. Nie bawię się w opiekanie na patelni (po co?) gotowane są dobre. Farsz; mięsko mielone,ryż, torebka kaszy jęczmienna(100g), podsmażana cebulka, podsmażony boczek wędzony drobno krojony,parę pieczarek podsmażonych(drobno krojone) , pieprz i..magii do smaku. OK. Zawijane jak krokiety ale raczej jak naleśniki (grubsze), żaden się nie rozejdzie. Układane w garnku spodem na dno dosyć ciasno, między nimi daję plasterki skórki od boczku, układam raczej w wysokim garnku, wejdą 3-4 warstwy, dodaję trochę oliwy,magii, zalewam wodą po parzonej kapuście, gotuję do miękkości (na małym ogniu!) około 30-50 minut. zależne od kapusty. Wszystko.. Jedyny mankament na rynku.. Nie ma już Polskiej kapusty cukrowej idealnej na gołąbki, cienka,lużna i smaczna.. Zastąpiono ją obrzydliwą ciężką,gruboliściastą, Unijną kapuchą tzw; KAMIENNA. Taka zbita gruba głowa , nie nadaje się na gołąbki, ciężko się zawija w nią farsz, nieraz pęka liść, Widać rolnik poszedł na łatwiznę, mała główka ale ciężka..nie ważna jakość , liczy się waga i..kasa.. Smacznego.

  4. Super opis Jak zrobić te gołąbki. Robisz dokładnie tak jak ha. Taki opis to wyczyn. Mnie nie chciałoby się tak pisać …WOW jestem pod wrażeniem. Ja gołąbki jeszcze obsmażam z jednej i z drugiej strony przed duszeniem. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here