Jak długo powinno się gotować kalafior?
Porady kulinarne i ciekawostki

Ile gotować kalafior?

Kalafior idealnie sprawdza się jako zdrowy dodatek do mięs, podstawa znakomitej zupy czy składnik szybkiej przekąski. Problematyczna bywa jednak kwestia gotowania tego wartościowego warzywa. Należy robić to w taki sposób, aby nie był zbyt twardy lub zbyt miękki. Kalafior gotować można także na różne sposoby. Najważniejsze znaczenie ma dokładne odmierzenie czasu. Jak długo należy gotować kalafior?


Zasady gotowania kalafiora

Kalafior wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem i wakacjami. Latem dostępny jest na wszystkich targach i bazarach, dlatego trudno nie wykorzystać go w różnych ciekawych przepisach. Warzywo to może być elementem dania głównego, bądź też dodatkiem do sałatek czy zup. Czas gotowania kalafiora uzależniony jest właśnie od metody jego podania. Z reguły proces ten zajmuje około kilkunastu minut. Pierwszym krokiem jest przede wszystkim wybór odpowiedniego kalafiora. Powinien być biały i pozbawiony nieestetycznych przebarwień. Różyczki nie mogą się łatwo zniekształcać, nawet pod silnym wpływem nacisku palców. Lepiej też unikać warzyw z suchymi, pożółkniętymi liśćmi. Przed rozpoczęciem gotowania w garnku, kalafior należy dokładnie obrać z liści. Konieczne jest również wcięcie głąbka oraz dokładne wypłukanie warzywa pod chłodną wodą.

Gotowanie kalafiora w całości

Kalafior gotować można na dwa sposoby – w całości lub po podzieleniu na różyczki. W pierwszym przypadku warzywo należy obrać z liści, odciąć wszystkie zbędne elementy oraz dokładnie opłukać. Wodę najlepiej zagotować w garnku ok. 3 litrowym, dodając do tego trzy łyżeczki soli. Następnie do gotującej się wody należy delikatnie włożyć kalafior, unikając przy tym ochlapania. Warzywo średniej wielkości gotować można bez pokrywki, najlepiej przez około 15 minut. Miękkość warto sprawdzić widelcem. Na koniec wystarczy odlać wodę oraz położyć kalafior na półmisku. W takiej formie idealnie sprawdza się np. posypany bułką tartą. Przysmak ten uwielbiają nawet dzieci, dlatego warto zachęcić je do zjadania kalafiora.

Gotowanie kalafiora w różyczkach

Po obraniu z liści, odcięciu zbędnych kawałków i opłukaniu kalafiora, należy podzielić go na różyczki. Przy okazji warto odciąć części twardsze. W garnku również należy zagotować około 3 litrów wody, razem z trzema łyżeczkami soli, a następnie do gotującej się wody włożyć różyczki kalafiora. Średniej wielkości warzyw gotuje się bez pokrywki, przez około 10 minut. Miękkość różyczek również sprawdzić można widelcem. Po odlaniu wody, podzielony kalafior wystarczy ułożyć na talerzu lub półmisku. Jeżeli różyczki mają być wykorzystane do sałatki, warto je wcześniej nieco ostudzić. Na ciepło podzielony kalafior można po prostu podać do obiadu, razem z innymi ugotowanymi warzywami.

Dania z kalafiora

Gotowany kalafior wykorzystać można w wielu znakomitych daniach. Wspaniale smakuje w formie kremowej zupy z mięsem, którą dodatkowo urozmaicić można chrupiącymi grzankami. Wspaniałym uzupełnieniem potraw jest także sałatka z kalafiora i brokułów. Pasuje on do pieczarek i pomidorów. Warzywo to sprawdza się doskonale także bez żadnych specjalnych dodatków, a jedynie posmarowane masłem. Kalafior można też przyrządzić, mieląc go i podając zamiast ziemniaczanego puree. Przed mieleniem lepiej jednak odciąć szypułki. Kalafior jest ponadto doskonałym składnikiem zup – zarówno kalafiorowych, jak i warzywnych.

Wśród przepisów na dania z kalafiorem polecam takie wpisy jak:

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here