Porady kulinarne i ciekawostki

Jak upiec dobry chleb w domu?

Prawdziwie domowy i chrupiący chleb to dla niektórych wspomnienie dzieciństwa, dla innych podstawa wymarzonego śniadania. Niezwykle przyjemny zapach jeszcze ciepłego pieczywa wypełniający cały dom nie może równać się z niczym innym. W sklepach o takie swojskie i zdrowe pieczywo niełatwo, dlatego warto pokusić się o upieczenie chleba w domowych warunkach. Jak upiec chleb w domu by zawsze się udał?

Tradycyjnie i zdrowo, czyli jak upiec chleb na zakwasie

Prawdziwie swojski, domowy chleb to taki przygotowywany na zakwasie. Niestety nie jest to atrakcyjna opcja dla zabieganych, gdyż wymaga więcej czasu (w porównaniu do pieczywa drożdżowego). Poszukując przepisu na to jak upiec chleb żytni, pamiętaj, że jego pieczenie musi być zaplanowane z kilkudniowym wyprzedzeniem, gdyż taki chleb wymaga wcześniejszego przygotowania zakwasu (a ten z kolei musi dojrzewać ok. 4 dni). Co więcej, zabierając się za pieczenie chleba na zakwasie należy zwrócić uwagę na właściwy wybór formy – unikaj tych wykonanych z blachy ocynowanej, gdyż mogą reagować z odczynem zakwasu. Dobre będą formy ze stali węglowej, szklane, gliniane, ceramiczne, a nawet silikonowe. Plusem w przypadku chleba żytniego jest fakt, że ciasta praktycznie nie trzeba wyrabiać.


Zastanawiasz się, jak upiec chleb, który będzie zdrowy? Kwestia tego, jak upiec chleb razowy wcale nie jest skomplikowana – wystarczy zamienić zwykłą białą mąkę na pełnoziarnistą (razową – typ 2000 lub orkiszową – typ 3000). Co więcej, z powodzeniem można dorzucić jeszcze nieco zdrowych ziaren takich, jak pestki dyni, siemię lniane czy słonecznik. Niestety raczej nie uda nam się tutaj stworzyć puszystego pieczywa, gdyż chleb z mąki z pełnego przemiału powstaje raczej dość zbity i ciężki.

Opcja dla zabieganych i niecierpliwych – jak upiec chleb na drożdżach?

Znacznie mniej czasochłonną alternatywą dla tradycyjnego pieczywa na zakwasie jest chleb na drożdżach. W tym przypadku bazą jest mąka pszenna oraz drożdże – mogą być zarówno świeże, jak i sypkie. Pieczywo na drożdżach jest łatwiejsze i szybsze w przygotowaniu (wyrasta w zaledwie 2 godziny), a przy tym z powodzeniem można je wypiekać w popularnych keksówkach. Należy jednak pamiętać, że ciasto oparte na mące pszennej wymaga solidnego wyrobienia, by było odpowiednio pulchne.

Jak upiec chleb bezglutenowy?

Osoby z nietolerancją glutenu wcale nie muszą rezygnować z pysznego domowego pieczywa. Wystarczy zamienić tradycyjną mąkę na bezglutenową. Wybór mąk bez zawartości glutenu jest całkiem spory. Najlepszą w tym wypadku podstawą do wypieku chleba będą mąki: gryczana, kukurydziana, orkiszowa, ryżowa lub ziemniaczana. Należy jednak uważać, by pieczywo nie było zbite, gdyż brak glutenu skutkuje mniej pulchnym ciastem w porównaniu do chlebów tradycyjnych. Aby ciasto dobrze wyrosło, warto by mączna baza w pewnej części zawierała skrobię – stąd, jeśli np. zdecydujemy się na pieczenie chleba z mąki orkiszowej, warto wymieszać ją z jedną z mąk: ziemniaczaną, kukurydzianą czy ryżową.

Polecamy nasz przepis na: domowy chleb pszenny z garnka

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here