Jakie przyprawy pasują do jakich mięs i ryb?
Porady kulinarne i ciekawostki

Jakie przyprawy do jakich potraw?

Właściwie dobrane przyprawy nie tylko podkreślą i wydobędą smak przygotowywanych potraw, ale także ubogacą wygląd dania, wzmocnią aromat i ułatwią trawienie posiłku. Warto wybierać je z rozwagą, gdyż źle dobrane przyprawy mogą przytłoczyć i zdominować potrawę, zaś ich niedomiar sprawi, że jedzenie będzie mdłe oraz mało atrakcyjne wizualnie i zapachowo. Jakie przyprawy wybierać przygotowując znane i lubiane dania?


Jakie przyprawy do bigosu?

Podstawą bigosu jest połączenie świeżej i kiszonej kapusty. Szczególnie wybór tej drugiej może być utrudniony, gdyż na rynku mnóstwo jest kapusty kwaszonej octem, a tej lepiej unikać. Podczas przyrządzania bigosu pamiętajmy, by nie solić go aż do końca, a nawet wtedy zachować dużą dozę umiaru. Wędliny, boczek czy pieczone mięso, które zwykle dodajemy do tego tradycyjnego dania już zawierają w sobie sól i to wcale w niemałych ilościach, dlatego dodatkowe solenie potrawy może skończyć się zbyt słonym bigosem.

Do bigosu dodaje się całkiem sporo przypraw. Podstawowymi są tutaj: ziele angielskie, liść laurowy i czarny pieprz w ziarenkach. Polecanymi, choć nieco mniej popularnymi, ale dodającymi szczególnego aromatu potrawie dodatkami są kminek, jałowiec, majeranek, tymianek czy kolendra. Przyprawy te oprócz wzbogacenia smaku, ułatwiają także trawienie ciężkostrawnej kapusty.

Jakie przyprawy do leczo?

Leczo to danie narodowe Węgrów, zajmujące w węgierskiej kulturze miejsce porównywalne, jak u nas tradycyjny bigos. Powinno być dość pikantne, dlatego często wykorzystuje się do jego przygotowania papryczkę chili (lepiej jednak uprzednio pozbyć się z jej wnętrza szczególnie ostrych ziarenek), można też użyć ostrej i słodkiej papryki w proszku. Leczo doprawia się także czarnym pieprzem, czosnkiem, cebulą, kolendrą, bazylią i oregano.

Jak doprawić łososia przyprawami

Jakie przyprawy do ryby?

Większość ryb jest delikatna w smaku, dlatego podczas ich przyrządzania należy szczególnie uważać z rodzajem i ilością przypraw, gdyż łatwo smak ryby zdominować. Podstawowymi przyprawami stosowanymi w daniach rybnych są sól, pieprz i sok cytrynowy. Rybę soli się w niewielkiej ilości i tuż przed obróbką termiczną – jeśli posolimy ją wcześniej i co gorsza dodamy za dużo soli, wtedy ryba puści wodę i stanie się zbyt sucha.

Ryby szczególnie dobrze komponują się z ziołami. Koperek, estragon, majeranek, kolendra, rozmaryn czy oregano doskonale poprawią smak rybich dań.

Idealnie doprawiona pierś z kurczaka

Jakie przyprawy do kurczaka?

Kurczak dobrze komponuje się z czosnkiem, natką pietruszki, a w daniach orientalnych – z kurkumą, papryczką chili czy nawet z cynamonem. W daniach z kurczaka świetnie sprawdzą się również zioła – oregano, rozmaryn, bazylia czy szałwia wspaniale podkreślą aromat potraw drobiowych.

Jak widać dobór odpowiednich przypraw do danej potrawy wcale nie musi być trudny, za to bardzo korzystnie wpływa na wygląd, zapach i smak potraw. Pamiętaj jednak, by podczas doprawiania dań zachować umiar, gdyż nawet najlepiej dobrane pary przyprawa + rodzaj dania nie zdadzą egzaminu, jeśli będzie w nich zbyt dużo różnych dodatków.

Idealnie doprawiona pieczona kaczka

Jakie przyprawy do kaczki?

Kaczkę bardzo często przyrządza się w towarzystwie owoców – jabłek, pomarańczy czy choćby żurawiny. Tą wersję drobiu dobrze uzupełni miód, a także goździki, cynamon, kardamon i chili. Do wszelkich przepisów z kaczką w roli głównej wykorzystuje się też popularne zioła – kolendrę, oregano czy rozmaryn. Na szczególną uwagę zasługuje majeranek, który wyśmienicie sprawdza się w towarzystwie nieco bardziej tłustych mięs, także drobiowych jak kaczka czy gęś – dzięki niemu potrawy są nie tylko smaczne, ale i łagodniejsze dla żołądka.

Jakie przyprawy do rosołu?

Tradycyjny wywar mięsno-warzywny doprawia się w pierwszej kolejności (tj. na początku gotowania): pieprzem w ziarenkach, zielem angielskim i liściem laurowym. Można dodać także opaloną cebulę, która nie tylko poprawi smak bulionu, ale także wzmocni jego kolor i klarowność oraz ząbek czosnku. Pod koniec gotowania rosołu dodajemy świeżą zieleninę. Szczególnie popularne i niezwykle aromatyczne są: nać pietruszki i lubczyk.

Jakie przyprawy do indyka?

W przypadku mięsa indyka świetnie sprawdzą się podobne przyprawy, jak te wykorzystywane w doprawianiu kurczaka: sól, świeżo mielony czarny pieprz, czosnek (także granulowany), ale także curry czy imbir. Z indykiem dobrze komponują się również: cząber, bazylia, tymianek, estragon, rozmaryn czy kminek – dodanie kilku świeżych gałązek ziół tuż przed podaniem to także dobry pomysł na podkręcenie wyglądu pieczeni indyczej.

Zupa grzybowa - jakie dodać przyprawy aby była pyszna

Jakie przyprawy do zupy grzybowej?

Przyprawianie grzybów nie jest łatwe, gdyż wiele dodatków zamiast podkreślić ich smak jedynie je przytłoczy. Tutaj liczy się umiar, niezależnie od tego, czy gotujemy zupę grzybową czy też przyrządzamy sos. Smak grzybów wzmocnią podstawowe przyprawy – sól i świeżo mielony pieprz. Leśne grzyby doskonale komponują się z ziołami, szczególnie świeżymi. Natka pietruszki, rozmaryn czy tymianek nie tylko ożywią smak grzybów, ale także podkreślą ich aromat i sprawią, że zupa grzybowa będzie zachęcająco prezentować się na talerzu.

Jakie przyprawy do szpinaku?

Szpinak jest bardzo zdrowy, dlatego warto serwować go podczas rodzinnych obiadów. Jak go przyprawić, by był smaczny? Podobnie, jak w przypadku wielu potraw i tu na początek dobrze sprawdzi się trio – sól, czarny pieprz i czosnek – uwydatnią one walory smakowe tego zielonego warzywa i dodadzą mu nieco pikanterii. Smak szpinaku podkreśli także gałka muszkatołowa, szczególnie jeśli przygotowujemy tę zieleninę w sosie śmietanowym.

Choć w polskiej kuchni zdecydowanie dominuje duet przypraw – sól i pieprz, to jednak dodanie choćby jednego nieco bardziej wyszukanego składnika więcej może sprawić, że nawet powszechnie znana i pospolita potrawa nabierze szczególnego charakteru i zaskoczy niejedno podniebienie.

Rate this post

1 thought on “Jakie przyprawy do jakich potraw?”

  1. Nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Do rosołu nie dodaje się nigdy ziela ani liścia. Jedyne przyprawy to sól i pieprz. Reszta ma być naturalna, świeża. Chyba, że ktoś nie ma lubczyku świeżego to może być suszony, ale nigdy żadnych wymysłów z innymi przyprawami. Cebulę zawsze się opala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here