Kieliszek dobrego czerwonego wina
Porady kulinarne i ciekawostki

Jakie wino do ryby, kaczki, sushi, dziczyzny – czyli co i kiedy serwujemy

Teoretycznie nie ma żadnych sztywnych zasad łączenia określonych gatunków wina z konkretnymi potrawami. Współcześnie przyrządzane dania są z reguły wieloskładnikowe. Trudno zatem dopasować do nich tylko jeden optymalny, idealny typ trunku. Najlepiej zwrócić uwagę na dominujący akcent potrawy i to do niego dobrać wino. Najczęściej składnikiem tym jest mięso lub ryba. Wino powinno przede wszystkim podkreślać smak dania, ale go nie tłumić. Jak to wygląda w praktyce?

Jakie wino najlepsze do ryb i sushi?

Dawniej istniało przekonanie, że do mięsa podaje się wino czerwone, a do ryb białe. Obecnie nie jest to tak jednoznaczne. Z dorszem, doradą oraz innymi delikatnymi rybami lepiej komponują się wina lekkie i subtelne. Sprawdzą się w tym przypadku zwłaszcza wina białe świeże, aromatyczne lub musujące. Smak ryb tłustych i w wyrazistych warto podkreślić winem nieco cięższym. Do tuńczyka będzie lepiej pasowało wino czerwone, ale już do łososia – białe pełne. Dobrze smakują z nim także praktycznie wszystkie ryby pieczone. Grillowane z kolei najlepiej podawać z winem różowym. Osobna kwestia dotyczy sushi, w którym znajdują się surowe owoce morza i ryby. Zwykle łączy się je z winami wysoko-kwasowymi, np. białymi aromatycznymi. Tak podane danie warto też skropić sokiem z cytryny.

Jakie wino odpowiednia dla drobiu?

Drób jest częstym składnikiem dań obiadowych, z którymi najlepiej komponują się wina wytrawne. Zasada podawania z kurczakiem, indykiem, kaczką czy gęsiną jedynie wina białego jest dość popularna. W rzeczywistości sporo zależy od sposobu, w jaki przygotowany został drób. Z pieczonym lub grilowanym kurczakiem warto podawać lekkie wino białe lub wino pełne typu Chardonnay. Z tak przyrządzonym drobiem dobrze smakuje również wino musujące. Kurczak smażony powinien być serwowany z winem bardziej wyrazistym, którego smak mięsa przesadnie nie przyćmi. Idealnie sprawdzi się wino białe aromatyczne. Dania z kaczki warto serwować z wytrawnym winem czerwonym, ale przy tym lekkim. Mocniejszy smak uzyskać można z trunkiem dobrze zbudowanym. Tłusta gęsina zwykle podawana jest z młodymi winami wytrawnymi, których kwasowość i zawartość alkoholu będzie wyższa. Dla zrównoważenia mocnego smaku serwuje się białe wina aromatyczne, takie jak Sauvignon. Indyk z kolei dobrze komponuje się z dobrze zbudowanym winem czerwonym, o łatwo wyczuwalnym aromacie. Mięso to można oczywiście podawać również z winem białym.

Które wino wybrać do obiadu? Białe czy czerwone?

Jakie wino sprawdzi się w przypadku mięs czerwonych?

Dania z mięsa czerwonego mogą być serwowane z wszystkimi winami. Warto jednak umiejętnie dobierać trunek. Sporo zależy zarówno od sposobu przyrządzenia, jak i gatunku mięsa. Duszona wołowina najlepiej smakuje z winami czerwonymi – gęstymi i aromatycznymi. Powinny być dobrze zbudowane, a nawet do pewnego stopnia wzmacniane. Z dziczyzną dobrze komponują się wytrawne wina czerwone, o mocnym i nieco pikantnym smaku. Do najdelikatniejszych dań mięsnych należą te z cielęciny i jagnięciny. Z nimi warto podawać lekkie wina czerwone i białe, a nawet musujące i różowe. Delikatne trunki pasują również do wieprzowiny. Jest subtelniejsza w smaku od wołowiny, przez co można ją podawać z winami nieco bardziej zdecydowanymi i aromatycznymi. Dania wieprzowe doskonale komponują się z winami białymi i musującymi – nie tłumią one najważniejszych walorów smakowych potrawy.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here