kapusta z grochem
Przepisy na Boże Narodzenie

Kapusta z grochem

Kapusta z grochem, czyli wigilijna kapusta kiszona z dodatkiem grochu łuskanego. Jest to tradycyjne danie na Wigilię, ale nie u Wszystkich pojawia się ono na Święta Bożego Narodzenia. A jak to bywa u Was? Robicie co roku kapustę z grochem na Boże Narodzenie, czy raczej nie pojawia się u Was ona na wigilijnym stole? Jeśli chcecie poznać prosty i sprawdzony przepis na groch z kapustą, to zapraszam do lektury postu poniżej.

Kapusta z grochem przepis

Groch z kapustą to jedno z tradycyjnych dań wigilijnych. Szczerze mówiąc w moim rodzinnym domu rzadko bywał on na świątecznym stole. Zdecydowanie częściej królowała u nas wigilijna kapusta z grzybami. Jednak nieco się to zmieniło odkąd Wyszłam za mąż :) Mój Mąż uwielbia zarówno groch, jak i kapustę, więc to danie pojawia się u nas nawet poza okresem bożonarodzeniowym. Poniższy przepis, to kapusta z grochem wg przepisu mojej Babci, która zaś dostała go od swojej koleżanki, która pochodziła z województwa lubelskiego i ta potrawa pojawiała się u niej na wigilijnym stole od pokoleń. Ta wigilijna kapusta z grochem moim zdaniem ma proporcje idealne!

Kapusta z grochem to tanie danie z kilku ogólnodostępnych składników. Jej plusem jest to, że można ją zamrozić, więc jeśli macie napięty grafik przed Świętami Bożego Narodzenia, to możecie ją przygotować odpowiednio wcześniej i schować do zamrażalnika, a we Wigilię tylko odgrzać.

Czasami w wersji niepostnej pojawia się u nas kapusta z grochem i boczkiem, czyli wersja, którą uwielbia mój Mąż. Takie danie serwuje mu np. na obiad bądź kolację. Innym razem robimy kapustę z grochem i grzybami. Do tego celu używamy aromatycznych suszonych grzybów, które z reguły dostajemy od naszych rodziców. Oni uwielbiają grzybobrania i robią dla nas zapasy suszonych grzybków, które potem wykorzystujemy właśnie do wigilijnej kapusty z grzybami i grochem, bądź do wigilijnej zupy grzybowej, czy też świątecznego bigosu.

Słyszałam też, że niektórzy robią kapustę z grochem i ziemniakami, ale takiej wersji jeszcze nie testowaliśmy :) Chociaż mamy ją w planach :)

A Wy? Robicie kapustę z grochem na Święta? Czy też groch z kapustą? :) A może w ogóle nie znacie tej potrawy? Bądź wolicie wigilijną kapustę z grzybami? Dajcie znać w komentarzach :)

groch z kapustą

Kapusta z grochem wigilijna – Składniki:

  • 400 g grochu łuskanego suchego (połówki) + 1 litr wody (4 szklanki) do namoczenia grochu + 750 ml (3 szklanki) do gotowania grochu
  • 1 kg kapusty kiszonej – waga po odciśnięciu z zalewy
  • 3 średnie cebule – ok. 330 g
  • 1 płaska łyżeczka majeranku
  • 2 małe liście laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • pół łyżeczki kminku
  • 5 łyżek oleju rzepakowego
  • 3 czubate łyżki masła
  • 1 lekko czubata łyżka mąki pszennej
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie można dodać jeszcze: suszone grzyby (wcześniej namoczone i pokrojone na mniejsze kawałki, usmażony boczek lub ziemniaki)

kapusta kiszona

ugotowany groch

zeszklona cebula

wigilijna kapusta z grochem

Przepis na wigilijną kapustę z grochem:

  1. Do średniej wielkości garnka wrzucić około 400 gramów suchego grochu łuskanego i zalać go około litrem zimnej wody. Odstawić groch na co najmniej 12 godzin (najlepiej na całą noc), by odpowiednio się namoczył i napęczniał. Po tym czasie odcedzić groch na durszlaku i kilka razy przelać zimną wodą. Ponownie wrzucić groch do garnka, zalać go 3 szklankami wody i ustawić na gazie. Doprowadzić do wrzenia. Za pomocą łyżki zebrać pianę, która osadza się na powierzchni wody. Posolić do smaku i dalej gotować na małym ogniu pod przykryciem (z lekko uchyloną pokrywką) do czasu aż groch odpowiednio zmięknie (W zależności, czy wolicie miękki groch, czy już taki rozpadający się, czas gotowania może się różnić. Ja gotowałam groch do miękkości i trwało to ok. 40 minut). Co jakiś czas przemieszać groch w wodzie. Ewentualnie, gdyby woda za bardzo odparowała, to dolać do garnka odrobinę gorącej wody i gotować dalej. Po ugotowaniu przerzucić groch na sitko i odcedzić.
  2. W międzyczasie przygotować kapustę kiszoną. Ja odsączam ją z zalewy, a następnie smakuję, czy taka kwaśność mi odpowiada (należy pamiętać, że podczas gotowania w wodzie kapusta również utraci trochę kwaskowatości). Wszystko zależy od producenta kapusty. Czasami jest ono mocno kwaskowata i wtedy właśnie przepłukuję ją na sitku, a jeśli nie jest mocno kwaśna, to tylko odciskam z zalewy. Następnie, taką odsączoną kapustę należy pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucić do garnka, zalać 2 szklankami wody, dodać liście laurowe, ziele angielskie, cukier oraz majeranek i kminek. Przykryć kapustę w garnku pokrywką i gotować do miękkości (ok. 30 minut – to również zależy od kapusty i czasami ten czas wynosi 20 minut, a innym razem aż 40 minut – ma być po prostu miękka). W razie potrzeby dolać odrobinę gorącej wody, jeśli by za bardzo odparowała. Po ugotowaniu przerzucić kapustę na sitko i odcedzić (jeśli jest taka konieczność – u mnie z reguły wystarczy delikatne odparowanie kapusty nad palnikiem).
  3. Cebulę obrać z łupin. Następnie pokroić w kosteczkę. Na patelni rozgrzać 5 łyżek oleju i 2 czubate łyżki masła. Wrzucić cebulę i smażyć na małym ogniu do czasu aż się lekko zeszkli (nie powinna się zarumienić). Na drugiej, małej patelni zarumienić 1 płaską łyżkę mąki pszennej. Gdy mąka już się zarumieni, wrzucić na patelnię jedną łyżkę masła i podsmażyć całość na bardzo małym płomieniu, cały czas mieszając. Następnie tak przygotowaną zasmażkę przerzucić na patelnię ze zeszkloną cebulą. Smażyć, cały czas mieszając, aż powstanie jednolita masa. Kolejno wrzucić na patelnię groch oraz kapustę, przemieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem. Smażyć całość jeszcze przez ok. 5 minut, co jakiś czas mieszając danie. Smacznego!

kapusta z grochem przepis

4.9 / 5 ( 45 głosów )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here