kompot z truskawek do obiadu
Koktajle, soki i inne napoje Napoje

Kompot z truskawek do obiadu

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 5 minut | Czas gotowania/pieczenia : 5 minut | Porcje : ok 2 litry kompotu

Kompot z truskawek do obiadu – to jeden z moich ulubionych napojów w sezonie truskawkowym, zwłaszcza jeśli do jego wykonania użyjemy dojrzałych, słodkich truskawek.


Jak zrobić kompot z truskawek do obiadu?

Robię go nieco inaczej niż kompot truskawkowy na zimę do słoików, a mianowicie w nieco szybszej wersji. Gdy są chłodniejsze dni lubię pić go na ciepło, zaś w upały idealnie smakuje schłodzony. Poznaj nasz sprawdzony przepis na kompot z truskawek do obiadu!

Kompot z truskawek do obiadu (wersja na szybko):

  • ok. 1,5 litra wody (można dać trochę więcej)
  • 5 czubatych łyżek cukru – ok. 100 g (można dać mniej cukru, jeśli truskawki są bardzo słodkie)
  • ok. 500 g truskawek (można użyć zarówno świeżych truskawek jak i mrożonych)
  • opcjonalnie 1-2 łyżki soku z cytryny do smaku (ja z reguły daję 2 łyżki ze świeżo wyciśniętej cytryny)

kompot truskawkowy

Przepis na kompot z truskawek do obiadu (wersja na szybko):

  1. Odmierzyć ok. 1,5 litra wody, przelać do garnka (najlepiej takiego o pojemności 2,5 litra), dodać cukier (ilość dostosować do tego, jak słodkich truskawek się używa do wykonaniu kompotu truskawkowego). Mieszać do czasu aż cukier się całkowicie rozpuści. Doprowadzić syrop (wodę z cukrem) do wrzenia.
  2. Truskawki przepłukać na sitku, osuszyć, obrać z szypułek.
  3. Gdy woda z cukrem już się zagotuje, wrzucić do niej obrane z szypułek truskawki i powtórnie doprowadzić do wrzenia. Zmniejszyć płomień na minimalny i gotować kompot pod przykryciem przez ok. 3 minuty (powinno tylko delikatnie pyrkać, tak jak rosół – gdy płomień będzie za duży, to istnieje ryzyko, że truskawki się rozgotują). Wyłączyć gaz i zostawić truskawki w syropie do czasu aż napój całkowicie wystygnie.
  4. Przelać kompot truskawkowy do dzbanka i schłodzić w lodówce lub wedle uznania podawać w letniej temperaturze. Do smaku można dodać również 1-2 łyżki soku z cytryny. Smacznego!

A jeśli chcecie zamknąć lato w słoikach to gorąco polecam nasz przepis na kompot z truskawek na zimę do słoików, na który również znajdziecie przepis na moim blogu.


kompot z truskawek do obiadu przepis

kompot truskawkowy przepis

4.6 / 5 ( 19 głosów )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here