kotlety mielone
Obiad

Kotlety mielone

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 15 minut | Czas gotowania/pieczenia : 12 minut | Porcje : 10 sztuk

Kotlety mielone to tradycyjne danie kuchni polskiej, które często pojawiało się w moim rodzinnym domu. Mielone najczęściej podawane są u nas  w towarzystwie buraczków lub marchewki z groszkiem. W Internecie znajdziecie na pewno dużo przepisów na tradycyjne kotlety mielone, ale z moimi wskazówkami wyjdą Wam na pewno najpyszniejsze mielone, jakie kiedykolwiek jedliście. Gorąco zachęcam do wypróbowania przepisu!


Kotlety mielone przepis

Jak zrobić kotlety mielone – to pytanie zadaje sobie dość spore grono początkujących kucharek. Tak więc służę pomocą! Ten przepis na mielone jest dość szybki i łatwy, więc powinien udać się każdemu. Tajemnicą idealnych kotletów mielonych na pewno jest przede wszystkim dobrej jakości mięso, ale co ważne, także czas wyrabiania masy mięsnej. Trzeba pamiętać, że mielone lubi być wyrabiane rękoma i nie ma co się spieszyć. Po dodaniu wszystkich składników do siebie, masa mięsna powinna być ugniatana przez minimum 5 minut aż stanie się plastyczna. Kotlety mielone z łopatki wieprzowej z mojego przepisu wychodzą mięciutkie i soczyste, więc gorąco zachęcam do przetestowania receptury. Niektórzy cebulkę podsmażają, ja jednak wolę wersję z cebulą startą na drobnych oczkach i w tej postaci dodanej do mięsa. Poniżej możecie zapoznać się z przepisem krok po kroku na tradycyjne kotlety mielone.

Mielone tym razem podałam z marchewką i groszkiem oraz ziemniakami puree. Często jednak jako dodatek stosuję buraczki zasmażane lub mizerię.

kotlety mielone przepis tradycyjny

Kotlety mielone – Składniki:

  • 500 g mięsa mielonego (najlepiej z łopatki wieprzowej, ale może być też np. szynka wieprzowa, udziec cielęcy lub mięso mielone z indyka)
  • 1 mała, czerstwa bułka (u mnie malutka kajzerka; lub pół dużej kajzerki) – ok. 30 g
  • pół szklanki mleka do namoczenia bułki (125 ml)
  • 1 mała cebula starta na tartce o małych oczkach (ok. 50 g)
  • 1 jajko
  • sól i pieprz do smaku
  • bułka tarta do obtoczenia kotletów mielonych
  • smalec lub olej rzepakowy do smażenia

*szklanka o pojemności 250 ml

mielone smażone

kotlety mielone tradycyjne

Przepis na kotlety mielone:

  1. Bułkę zalać podgrzanym mlekiem, odstawić do namoczenia na około 15-20 minut, by cała bułka dokładnie namiękła (podczas moczenia można ją rozdrobnić, lub obrócić, by zrobiła się całkowicie miękka). Bułka z mlekiem przed dodaniem do mięsa powinna być już ostudzona.
  2. Cebulę obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach.
  3. Do miski włożyć zmielone mięso z łopatki wieprzowej, startą na drobnej tarce cebulę, jedno jajko, namoczoną bułkę z mlekiem (koniecznie musi być już wtedy ostudzone!) oraz sól i świeżo mielony czarny pieprz do smaku. Całość dokładnie wymieszać, a następnie rozpocząć wyrabianie mięsa rękoma. Mięso należy  wyrabiać tak długo aż nie będzie przywierać do dłoni i stanie się plastyczne i odpowiednio napowietrzone. Dzięki temu kotlety mielone wyjdą miękkie i soczyste, a masa podczas smażenia nie będzie się rozpadać. Wyrabianie mięsa rękoma powinno trwać minimum 5 minut. Czasami można wyrabiać masę trochę  dłużej, ponieważ im dłużej wyrabiamy, tym lepsze kotlety powstaną.
  4. Na małym talerzyku wylać trochę wody. Zamoczyć dłonie i zwilżonymi dłońmi formować lekko owalne kotlety, następnie obtoczyć je w bułce tartej i lekko spłaszczyć. Z podanych składników wyszło mi 10 średniej wielkości kotletów mielonych. 
  5. Przygotować dużą patelnię. Roztopić na niej tłuszcz i porządnie go rozgrzać. Tradycyjnie do smażenia kotletów mielonych powinno używać się smalcu – tak też i ja tym razem zrobiłam. Ewentualnie możecie je usmażyć na oleju rzepakowym. Do smażenia mielonych wykorzystałam pół kostki smalcu (100 g). Po rozgrzaniu tłuszczu na średnim płomieniu, zmniejszyć go odrobinę (pomiędzy średnim a najmniejszym płomieniem). Ułożyć na patelni mielone kotlety i smażyć przez ok. 5 minut z obu stron na rumiano. Na koniec, na 2 minuty, przykryć patelnię pokrywką i podusić mielone pod przykryciem.
  6. Po usmażeniu przełożyć kotlety na talerz wyłożony kuchennymi ręcznikami papierowymi, by ociekły z nadmiaru tłuszczu. Podawać z ulubionymi dodatkami. Ja tym razem podałam je z marchewką z groszkiem oraz z tłuczonymi ziemniakami oprószonymi świeżo posiekanym koperkiem. Smacznego!

Na moim blogu kulinarnym znajdziesz kilka przepisów na kolety mielone z różnymi dodatkami. Spośród nich szczególnie polecam:

tradycyjny obiad

4.9 / 5 ( 392 głosów )

7 thoughts on “Kotlety mielone”

  1. Znakomity przepis! Kotlety wyszły pulchne i soczyste. Zgadzam się z Panią Pauliną w temacie cebuli. Zresztą to właśnie odróżnia ten przepis od innych i dlatego go wybrałem. Zdecydowanie polecam!

  2. A ja robię od lat kotlety mielone z indyka, cebuli więcej trochę, zmiażdzony ząbek czosnku i często siekaną bazylię.Pycha!

    1. Daję dość mało mleka, więc nie odciskam :) Potem długo wyrabiam mięso mielone i dzięki temu są delikatniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here