kotlety ruskie
Obiad

Kotlety ruskie

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 20 minut | Czas gotowania/pieczenia : 55 minut | Porcje : 30 kotlecików

Kotlety ruskie to pyszny pomysł na bezmięsny obiad. Jeśli lubicie pierogi ruskie, to takie kotleciki z ziemniaków i twarogu na pewno przypadną Wam do gustu. Do ich wykonania można użyć także ziemniaków, które zostały nam z obiadu z dnia poprzedniego. Gorąco zachęcam do wypróbowania przepisu na ruskie kotlety ziemniaczane.

Kotlety z farszu na pierogi ruskie

Poniższe ziemniaczane kotlety to nic innego jak kotleciki z farszu do pierogów ruskich. Ich złotą zasadą idealnego smaku jest to, by je dobrze doprawić. Nie można im żałować ani soli ani pieprzu, by nie wyszły za mdłe. Takie kotlety ruskie super się sprawdzają jako tani i syty obiad dla całej rodziny. Z poniższych składników wyszło mi aż 30 kotletów, co stanowi ok. 6-7 porcji. Jako uzupełnienie tego dania można zrobić sos pieczarkowy lub inny sos grzybowy. Mój Mąż zaś lubi zajadać te kotleciki w towarzystwie gulaszu.

Kotlety ruskie – Składniki:

  • 2 kg ziemniaków
  • 500 g twarogu półtłustego (2 kostki)
  • 2 średnie cebule – ok. 200 g
  • sól i pieprz do smaku
  • 2 jajka rozmiar M
  • bułka tarta
  • olej rzepakowy do smażenia

Przepis na kotlety ruskie:

  1. Ziemniaki obrać, umyć, włożyć do garnka. Zalać zimną wodą, posolić i ugotować do miękkości. Następni odcedzić i odparować na małym płomieniu, co jakiś czas podrzucając garnek, by ziemniaki równomiernie odparowały z nadmiaru wody. Odstawić ziemniaki do lekkiego przestudzenia.
  2. Cebulę obrać z łupinek, a następnie pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebulę, lekko posolić i smażyć do czasu aż cebulka się zeszkli i lekko zarumieni. Odstawić do ostudzenia.
  3. Jeszcze ciepłe, ale już dokładnie odparowane ziemniaki zmielić w maszynce do mielenia mięsa (o małych oczkach) lub przecisnąć przez praskę. Odstawić do całkowitego ostudzenia ziemniaków! Muszą one być totalnie zimne, inaczej istnieje ryzyko, że kotleciki będą się rozpadać podczas smażenia.
  4. Twaróg również zmielić lub przecisnąć przez praskę. Kolejno dodać ostudzoną, podsmażoną cebulkę i doprawić masę do smaku za pomocą soli i pieprzu (dość dużą ilością – można masę posmakować zanim doda się surowe jajka).
  5. Do porządnie doprawionej masy ziemniaczano-twarogowej dodać 2 jajka i dokładnie wymieszać masę (nie za długo, tylko do połączenia się składników).
  6. Gdyby masa byłaby zbyt rzadka to można dosypać trochę bułki tartej.
  7. Z przygotowanej masy formować kotleciki (można delikatnie zwilżyć dłonie wodą). Każdy otoczyć w bułce tartej.
  8. Na patelni rozgrzać olej (na minimum 0,5 cm głębokości) i smażyć kotleciki z obu stron na rumiano. Podczas smażenia uzupełniać olej na patelni, smażąc następną partię dopiero wtedy, gdy olej dobrze się rozgrzeje. Po usmażeniu odsączyć kotleciki z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych.
  9. Podawać z dowolnymi, ulubionymi dodatkami, np. z sosem pieczarkowym. Smacznego!
4.5 / 5 ( 113 głosów )

6 thoughts on “Kotlety ruskie”

  1. Ja dodaję do farszu podsmażony boczek wędzony z cebulą, miętę, tymianek. Mielę wszystko ,razem z serem i ziemniakami.Wychodzi przepyszny farsz.

  2. Potwierdzam ,że ziemniaki muszą być zimne. Ja dodałem wszystko do letnich ziemniakow bo się spieszyłem i później rozwalały się na patelni

      1. Boczek do środka? Bzdura! Potwierdzam, że ewentualnie jako omasta. Ale zgodnie z tradycją, jako omastę daje się podsmażoną, cieniutko pokrojoną słoninę! Oczywiście mówię o ruskich pierogach :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here