krokiety wigilijne
Obiad Przepisy na Boże Narodzenie

Krokiety wigilijne

Krokiety wigilijne – cóż można o nich rzec? Istnieją pewne potrawy, które obowiązkowo muszą pojawić się w prawie każdym domu na stole wigilijnym. Z pewnością należą do nich pierogi, barszcz czerwony czy kapusta z grzybami. W wielu domach podaje się także krokiety wigilijne, czyli naleśniki z pieczarkami (bądź grzybami leśnymi) i kapustą kiszoną. W naszym domu jednak nie ograniczamy się jedynie do farszu z kapusty i grzybów, ale korzystamy również z różnych modyfikacji. Tak wiec gorąco zachęcam do przejrzenia poniżej moich propozycji na krokiety na święta.


Krokiety wigilijne

Jak już pisałam, krokiety wigilijne to tradycyjna potrawa w niejednym polskim domu. U nas jest podobnie. Sposobów na ich przygotowanie jest kilka, jednak bazą na krokiety są naleśniki. Natomiast jeśli chodzi o farsz do krokietów wigilijnych to w każdym domu robi się go nieco inaczej. Jedni robię farsz do krokietów na Wigilię z kapustą i pieczarkami, a inni wykorzystują do niego suszone grzyby leśne. Ważną rolę również odgrywa zawijanie krokietów, tak aby się nie rozwaliły. No właśnie, jak zawijać krokiety? Najlepiej brzegi naleśnika złożyć do środka, a później zwinąć go w rulon. Dzięki temu krokiety nie rozwalą się podczas smażenia. W każdym razie jestem pewna, że każde takie domowe krokiety na wigilie są pyszne, bez względu na sposób przyrządzenia! Ja pamiętam tę potrawę jeszcze z czasów dzieciństwa i nadal bardzo ją lubię. Moja babcia, a później mama przyrządzały wigilijne krokiety z grzybami na każde święta. Ja również podtrzymuję tę tradycję i pojawiają się one u nas co roku. Bardzo je lubię i tak naprawdę tylko czekam na Święta Bożego Narodzenia, aby przygotować wigilijne krokiety z grzybami! W tym okresie smakują one najlepiej, prawda? ;)

Krokiety wigilijne przepisy

Jest kilka pomysłów na farsz do krokietów, dlatego ja dzielę się z wami moimi pomysłami. Ciężko mi tak naprawdę wybrać jeden ulubiony, bo każde są bardzo pyszne! Gorąco zachęcam was do zapoznania się z moimi przepisami. Mam nadzieję, że przypadną wam one do gustu i takie krokiety wigilijne pojawią się u was podczas Świąt!

Krokiety z kapustą i grzybami

Jest to najpopularniejszy sposób na przygotowanie krokietów, które przyrządzone według niego smakują wyśmienicie. To właśnie takie krokiety z kapustą najczęściej jadałam w dzieciństwie podczas Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo je lubię, dlatego równie często pojawiają się na moim wigilijnym stole. Jeśli chcecie wiedzieć jak je przygotować to zachęcam do zapoznania się z moim przepisem na krokiety z kapustą i grzybami.

Krokiety z kapustą i pieczarkami

Jest to nieco zmodyfikowany przepis dla osób, które nie przepadają za grzybami leśnymi. W takiej sytuacji idealnie sprawdzą się krokiety z kapustą i pieczarkami, które są bardzo ciekawą alternatywą. Są one także doskonałym wyjściem z sytuacji, gdy nie udało nam się ususzyć grzybów leśnych. Tutaj dzielę się z wami sprawdzonym przepisem na krokiety z kapustą i pieczarkami.

Krokiety z pieczarkami

Podstawowym składnikiem na farsz do krokietów jest oczywiście kapusta kiszona, jednak wiem, że nie każdy za nią przepada, dlatego polecam wam wypróbować przepis na krokiety z pieczarkami. Można także przygotować krokiety z pieczarkami i serem. Tutaj wybór należy do was, jednak zapewniam was, że obie wersje są równie smaczne. Tak więc jeśli nie lubicie kapusty kiszonej to krokiety z pieczarkami są idealnym pomysłem dla was!

krokiety wigilijne z kapusta i pieczarkami

Krokiety ze szpinakiem

Takie pyszne chrupiące naleśniki z farszem szpinakowym i serem feta są bardzo smaczne. Ja podaję je na ciepło z sosem czosnkowym i w takiej wersji mi oraz mojej rodzince smakują. Jeśli jesteście ciekawi jak je przygotować to koniecznie sprawdźcie mój przepis na krokiety ze szpinakiem.

Krokiety ziemniaczane

Połączenie farszu ziemniaczanego z różnymi dodatkami jest przepyszne! Takie danie podaję na ciepło z ulubionym sosem, na przykład czosnkowym. Krokiety ziemniaczane są idealnym pomysłem na kolację lub obiad. Tak więc bardzo was zachęcam do zapoznania się z przepisem na krokiety ziemniaczane.

Krokiety z mięsem mielonym

Wbrew pozorom krokiety z mięsem można przygotować także na Wigilię, ponieważ wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w ten dzień nie jest obowiązkowa. Takie krokiety z mięsem mielonym można przygotować na kilka sposobów. Bowiem można przyrządzić farsz mięsno-pieczarkowy lub mięsno-warzywny. Przepis na krokiety z mięsem mielonym znajdziecie tutaj.

Krokiety z mięsem i kapustą

Takie krokiety z mięsem i kapustą podaję jako dodatek do barszczu czerwonego. Muszę przyznać, że to połączenie jest bardzo smaczne, dlatego każdego z was zachęcam do jego spróbowania! Takie sycące danie idealnie sprawdzi się na obiad lub kolację. Mój sprawdzony przepis na krokiety z mięsem i kapustą znajdziecie w tym miejscu.

A Wy? Macie jakieś swoje ulubione farsze na krokiety wigilijne? Jeśli tak, to gorąco zachęcam do podzielenia się nim w komentarzach poniżej.


krokiety ze szpinakiem wigilijne

4.5 / 5 ( 45 głosów )

2 thoughts on “Krokiety wigilijne”

  1. Wigilijne flaczki, wigilijne kopytka, wigilijna fasolka po bretońsku, wigilijny rosół, wigilijna zupa pomidorowa, itd. itp. :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here