Krówka bez pieczenia na spodzie z herbatników z dodatkiem orzechów włoskich
Ciasta bez pieczenia Przepis na ciasto z budyniem Przepis na ciasto z herbatnikami / krakersami Słodkości Wypieki

Krówka bez pieczenia

Kuchnia : Polska

Krówka bez pieczenia – szybkie i proste ciasto bez pieczenia, z kremem budyniowym na herbatnikach. Jeśli do wykonania tego ciasta użyjemy mleka skondensowanego, to należy gotować je przez ok. 2 godziny,  a następnie ostudzić przed otwarciem, ponieważ w innym przypadku masa pod ciśnieniem może nam zabrudzić całą kuchnię ;) Poniższe składniki wystarczą na blaszkę o wymiarach 20cm x 20cm. Krówka bez pieczenia świetnie się sprawdzi, gdy mamy ochotę na coś słodkiego, prostego, a piekarnik szwankuje ;)  Więcej pomysłów na podobne przepisy znajdziecie pod kategorią: Ciasta bez pieczenia


Krówka bez pieczenia – Składniki:

  • ok. 200g herbatników
  • 1 kostka masła (200g)
  • szczypta soli
  • 3 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 500ml mleka
  • 1 opak. budyniu śmietankowego (takiego na 500ml mleka)
  • 1 puszka mleka skondensowanego lub gotowego kajmaku (ok. 500g)
  • 60g orzechów włoskich

 

Kawałki krówki bez pieczenia

Krówka bez pieczenia – Wykonanie:

  1. W 100ml mleka rozrobić budyń wraz z cukrem i łyżeczką mąki ziemniaczanej. Pozostałe 400ml mleka zagotować, wlać mieszankę budyniową i cały czas mieszać, by nie powstały grudki. Gotować do czasu, aż masa będzie bardzo gęsta. Ostudzić, najlepiej przykrywając garnek folią spożywczą, by na powierzchni budyniu nie zrobił się “kożuch”.
  2. Masło w temperaturze pokojowej utrzeć ze szczyptą soli na puszystą masę. Następnie dodawać po 1 łyżce budyniu, miksując do czasu połączenia się składników (nie należy miksować zbyt długo, zwłaszcza w upalne dni, bo istnieje ryzyko, że masa się rozwarstwi).
  3. Blaszkę o wymiarach 20cm x 20 cm wyłożyć folią spożywczą. Na dnie ułożyć jedną warstwę herbatników. Posmarować połową masy kajmakowej (lub połową ugotowanego mleka skondensowanego), nałożyć kolejną warstwę herbatników. Kolejno wyłożyć masę budyniową i przykryć ją kolejną warstwą herbatników. Na koniec wysmarować powierzchnię ciasta pozostałym kajmakiem i posypać orzechami włoskimi.
  4. Ciasto należy chłodzić przez kilka godzin w lodówce (najlepiej zostawić je na całą noc), by herbatniki nieco zmiękły i ciasto łatwo się kroiło. Smacznego!

Polecam również przepis: Sernik krówka z orzeszkami

Więcej pomysłów na podobne przepisy znajdziecie pod kategorią: Ciasta bez pieczenia


Ciasto krówka bez pieczenia z włoskimi orzechami na herbatnikach

4.6 / 5 ( 286 głosów )

80 thoughts on “Krówka bez pieczenia”

  1. Jestem tak wściekła…. 200g herbatnikow… 3 razy przekładnie…. K….! No sorry! Ale Jakbym nie kupiła więcej to bym miała spod a nie ciasto Ba! A i tak zabrakło mi na górna warstwę! … Jak reszta Pań zrobiła ciasto i im nie zabrakło?
    PS guzik dało przykrycie budynku korzuch i tak był!

    1. A jakiej firmy kupowała Pani herbatniki? Zapewne były ‘grubsze’ niż moje ;) Moje są dość cienkie, wiec mniej ważą. A budyń trzeba przykryć tak, by folia stykała się z powierzchnia budyniu – jeśli będzie przykryty nieszczelnie, to niestety siłą rzeczy zrobi się kożuch.

  2. Mnie coś chyba nie wyszło. Ciasto samo w sobie jest smaczne, ale mój budyń, choć na ogniu stal długo, nie zrobił się “bardzo gęsty”. Po całonocnym leżeniu w lodówce, z masy wydobywa się jakby woda – rozwarstwienie masła nie wchodzi w grę, bo mój mikser tak długo nie potrafi kręcić ;) Myślę jednak, że zrobię je jeszcze raz, tym razem zdecydowanie zamienię herbatniki na krakersy, bo całość się zbyt słodka, nawet jak dla mnie.

  3. A ja dodałam do masy budyniowej trochę żelatyny, byla zbyt lejąca i bałam sie, ze nie zgęstnieje. Wyszło idealnie. Ciasto pycha !

    1. Imo chyba przeslodzisz ciasto, ale jak tak lubicie to czemu nie.
      A i jeszcze jedno środek w oryginale jest biały, jeśli nie ma innego smaku pod ręką to czemu nie toffi. :)

  4. Przepraszam za złośliwość, ale nie mogłam się powstrzymać, czytając niektóre, a raczej większość komentarzy mam wrażenie jakby każda z tych osób po raz pierwszy staneła w kuchni i nie wiedziała co jak gdzie i z czym :| ile to autor musi mieć cierpliwości…

    1. dziwna wypowiedz, jesli jest sie znawczynia to nie czyta sie tych prostych przepisow tylko ma sie w głowie, wiec komentaz taki tu zbyteczny, a ciepliwosc to jest ważny punkt u człowieka, dlatego ktos kto uczy musi byc cierpliwy, tak jak w rodzinie, a pan widac ze cierpliwosci nie ma

  5. I znowu masa budyniowa byla zbyt rzadka…robie ktores ciasto z kolei z tych przepisow i budyn wychodzi gesty, fajny a jak juz polacze go z maslem to robi sie rzadka masa ktora potem nie tezeje w lodowce :-( cos robie zle i nie wiem co…

    1. A używam Pani masła przynajmniej 82%? i budyń musi być dobrze ostudzony, bo inaczej klops…

    2. Ja też zrobiłam budyń z tego przepisu i jest po prostu za rzadki. Sprawdziłam w innych przepisach z grupy i tam jest 1 budyń i łyżka mąki ziemniaczanej. Zaraz ugotuję drugi budyń i sprawdzę. Pozdrawiam

      1. Tutaj jest budyń + 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej i ciasto robione nie raz – a zawsze wychodzi jak na zdjęciu :) Myślę, że to kwestia odparowania odpowiednio budyniu (na gęsto) i odpowiednie ubicie masła i połączenie go z budyniem ;) Może za ciepły budyń był dodawany do masła itd? Wtedy logiczne, że masa nie wyjdzie zwarta. Pozdrawiam :)

      2. Zrobiłam trochę inaczej,,,gotowałam mleko razem z masłem,które się oczywiście rozpuściło i dodałam wtedy masę budyniową,po zagotowaniu wyszło gęste,dodatkowo to przez chwilę zmiksowałam,żeby pozbyć się grudek.Takie gorące wylałam na herbatniki(wtedy one szybciej miękną) i dokończyłam resztę wg przepisu. Wyszło wyśmienite i w smaku i w wyglądzie.Jednym słowem łatwiej i szybciej nie znaczy gorzej! Pozdrawiam:)

    1. A od czego miałaby się stopić? :) To ciasto bez pieczenia, więc spokojnie :) Można użyć folię spożywczą, aluminiową, bądź papier – co akurat kto ma pod ręką ;)

    1. Teoretycznie mogą, ale to zależy też od krakersów, ile mają soli ;) Ja smakowo jednak preferuję herbatniki ;)

    1. Najlepiej włożyć puszkę (na stojąco) do garnuszka, zalać wodą (tak to 4/5 wysokości) i gotować ok. 2h. Potem ostudzić i otworzyć :) wcześniej otwierać nie radzę, bo lubi masa ‘wybuchać’ i brudzić całą kuchnię :)
      Poza tym należy pilnować, by cały czas puszka była zakryta wodą do odpowiedniego poziomu (najlepiej gotować pod przykryciem i co jakiś czas dolać trochę wody). Pozdrawiam.

  6. Czy trzeba koniecznie budyń łączyć z masłem? Ciasto i tak jest baaaardzo kaloryczne więc nie wiem po co jeszcze to masło ;) zastanawiam się tylko czy ten budyń nie będzie wypływał z ciasta? (w końcu nie tężeje jak galaretka).

    1. Właśnie po to jest to masło ;) nie żeby nabić kalorie, tylko, by krem miał konsystencję gładkiego, trzymającego się kremu i nie wypływał z ciasta ;)

  7. Czy da sie zrobic krem z budyniem z cukrem? Zauwazylam ze wiele przepisow z dodatkiem budyniu to przewaznie budyn bez cukru, jakie to ma znaczenie bo cukier i tak sie potem dodaje… pozdrawiam

    1. Da się :) a czemu by nie? :)
      Ja korzystam z budyniu bez cukru, bo potem po prostu dodaję do niego tyle, ile mi pasuje smakowo ;)

  8. Nieeeee no za mała ta blacha, przeciez to na jedną osobę jest :D sama bym do tej blaszki siadła żeby już talerzyka nie brudzic ;) powaga
    Bardzo by mi zależało na ilości tych składników na wymiary tej większej blaszki, da radę? Jak ja bym obliczała to może nie wyjść :D

    1. No praktycznie nas jest dwoje ;) z czego mąż ma skłonności do tycia ;p więc większe blaszki rzadko się u nas zdarzają ;)
      Proporcje na większą blaszkę można sobie policzyć z proporcji ;) póki co konkretnych danych podać nie mogę, bo nie wiem ile cm ma Pani blaszka :) W razie problemów służę pomocą ;)

    2. Ja wczoraj robiłam, z tym że na blachę 25×25 całą puszkę kajmaku na spód (to i tak cienka warstwa), dlatego też na wierzch pod orzechy dałam polewę mleczną. A co do budyniu to rodzinny (na 3/4litra mleka)+250g Kasi. Pycha! Polecam :-)

    1. Prosze o porade jak mam gotowac mleko skondensowane,zeby bylo takie brazowe jak na zdjeciu ? Bardzo dziekuje za pomoc

      1. Podziwiam cierpliwość ……….następny raz może rozmiar trzeba napisać w wysokości na 4 linijki…..
        PYSZNIUTKIE I BARDZO ROSPUSTNE BYŁO ….BYŁO BO JUŻ ZEZARTE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here