krupnik
Obiad Zupy

Krupnik

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 30 minut | Czas gotowania/pieczenia : godzina i 50 minut | Porcje : 6 porcji

Krupnik tradycyjny – dla jednych zmora dzieciństwa, dla innych ulubiona zupa. Ja na szczęście należę do tych osób, które krupnik uwielbiają i mogłabym go jeść na okrągło. Mój Mąż zaś stwierdził, że krupniku nie lubi, a jak tylko posmakował tej zupy w moim wykonaniu, to na raz zjadł trzy talerze ;) Nasza starsza córka też uwielbia tę zupę, a młodsza – jeszcze nie jest na etapie rozszerzania diety, ale mam nadzieję, że będzie wielką fanką krupniku, jak cała nasza rodzinka.

Krupnik przepis

To tradycyjna zupa kuchni polskiej. Jednak przepisów na zupę krupnik jest wiele. Jedni robią ją na żeberkach, inni na mięsie drobiowym (skrzydełkach, udkach bądź ćwiartkach kurczaka). Mi i mojej rodzinie zaś najbardziej smakuje wersja na mięsie mieszanym, zarówno drobiowym, jak i wieprzowym. Dlatego mój krupnik jest na bazie wywaru stworzonego na skrzydełkach z kurczaka oraz na żeberkach wieprzowych. Oczywiście Wy, wedle uznania możecie ugotować tę zupę na jednym rodzaju mięsa, dając np. 1 kg żeberek lub 1 kg mięsa kurczaka z kością (skrzydełka, udka itd.). Więcej cennych wskazówek a propos tejże zupy znajdziecie na końcu tego wpisu.


krupnik przepis

Składniki na zupę Krupnik:

  • 2 litry wody
  • 6 skrzydełek kurczaka – ok. 720 g
  • 300 g żeberek wieprzowych
  • 2 liście laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 5 ziaren czarnego pieprzu + ewentualnie więcej do smaku (świeżo mielonego czarnego pieprzu) na sam koniec
  • 2 kawałki suszonych grzybów (opcjonalnie; u mnie borowik szlachetny)
  • 2 średnie marchewki – ok. 250 g
  • 2 średnie pietruszki – ok. 160 g
  • kawałek pora – ok. 70 g
  • kawałek selera – ok. 90 g
  • 3 średnie ziemniaki – ok. 380 g
  • 6 pełne łyżki kaszy jęczmiennej drobnej (u mnie wiejskiej) – ok. 80 g
  • 1 płaska łyżeczki soli + ewentualnie więcej do smaku na sam koniec (do 1 łyżeczki dodatkowo maksymalnie)
  • garść natki pietruszki

warzywa

Przepis na krupnik:

  1. Mięso (żeberka i skrzydełka) opłukać pod zimną wodą. Włożyć do garnka i zalać 2 litrami zimnej wody. Postawić garnek na palniku i doprowadzić wodę do wrzenia. Zdjąć szumowiny z powierzchni i zmniejszyć moc palnika, by zupa lekko się gotowała pod lekko uchyloną pokrywką. Po ściągnięciu szumowin dodać do zupy 3 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe, 5 ziaren czarnego pieprzu oraz 2 suszone kawałki grzybów (opcjonalnie, dają lepszy smak i aromat). Wywar z mięsa gotować pod przykryciem, na niezbyt dużym ogniu przez około 1 godzinę.
  2. W międzyczasie obrać z marchewkę, pietruszkę i seler, a następnie pokroić je w kostkę o boku ok. 0,5 cm.
  3. Por pokroić na półplasterki.
  4. Po godzinie gotowania się wywaru mięsnego należy wyciągnąć mięso i oddzielić je od kości. Następnie ponownie wrzucić do zupy mięso oraz pokrojone warzywa, takie jak marchew, pietruszka, seler i por. Gotować całość dalej na małym płomieniu przez około 30 minut.
  5. Następnie ziemniaki obrać i pokroić w kostkę o boku ok. 1 cm.
  6. Kaszę przepłukać kilka razy na sitku pod bieżącą, zimną wodą.
  7. Ziemniaki oraz kaszę dodać do garnka z gotującą się zupą i gotować dalej przez kolejne 20 minut. Pod koniec gotowania (ok. 5-10 minut przed zakończeniem gotowania) doprawić zupę solą (ja wsypuję 1 płaską łyżeczkę i smakuję, czy taka słoność mi odpowiada; wedle uznania dodaję więcej soli). Doprawić krupnik również pieprzem do smaku. Po tych 20 minutach wszystkie warzywa (w tym ziemniaki) powinny być miękkie. Jeśli nie są, to należy wydłużyć czas gotowania o kilka minut. Gdyby zupa Waszym zdaniem wyszła zbyt gęsta, to możecie dodać do niej odrobinę wody.
  8. Natkę pietruszki drobno posiekać.
  9. Ugotowaną zupę przelać do talerzy. Oprószyć natką pietruszki. Opcjonalnie zabielić śmietaną. Smacznego!

Gorąco zapraszam również po moje inne przepisy na zupę, zwłaszcza na ulubioną zupę mojego Męża, czyli po przepis na zupę ogórkową.

Krupnik tradycyjny na żeberkach

Krupnik na żeberkach wieprzowych to chyba najczęściej robiona opcja w wielu domach. Inni robią krupnik na mięsie z kurczaka, a jeszcze inni wolą by był to krupnik na bulionie. Może to być bulion warzywny lub mięsny, przy czym moim zdaniem mięsny o wiele lepiej tutaj pasuje.

Tak jak wcześniej wspomniałam, u nas krupnik robi się na mięsie mieszanym, ale czasami, gdy zostanie mi rosół z niedzielnego obiadu, to robię krupnik na rosole. Wtedy po prostu odcedzam go od warzyw i innych składników, a do zrobienia krupniku wykorzystuję właśnie wywar z rosołu. Reszta kroków jest taka sama, pomijam tylko godzinny etap gotowania wywaru – reszta leci już tak samo, czyli dodaję warzywa, kaszę, ziemniaki itd.

Tak samo jeśli chodzi o zabielanie zupy. Z reguły krupniku nie zabielam, ale czasami najdzie mnie ochota i dodaję do niego śmietankę (ale to już po rozlaniu zup do głębokich talerzy). Najczęściej wtedy sięgam po słodką śmietankę kremówkę 30%, chociaż zdarza mi się dawać również kleks gęstej kwaśnej śmietany 18%.

Wracając do samego krupniku, to jest to smaczna zupa, którą warto zrobić od czasu do czasu. Jest idealna zwłaszcza na chłodne jesienno-zimowe dni, ponieważ jest pożywna i rozgrzewająca. Polecana jest przy przeziębieniu, a także przy problemach żołądkowo-jelitowych, gdy chcemy wprowadzić jakieś danie, tuż po ścisłej diecie. Wsród rozgrzewających zup godna polecenia jest także grochówka, którą gotuję na żeberkach i wędzonym boczku.

Jaka kasza do krupniku?

Skąd nazwa krupnik? Kiedyś mówiono, że zupa z krupami, to właśnie ta z kaszą jęczmienną – stąd też nazwa tej zupy. Tak więc krupnik tradycyjny to ten właśnie z kaszą jęczmienną. Czasami jednak i tak pytacie, czy to w mailach, czy na facebooku, jaka kasza do krupniku jest najlepsza. Tak więc spieszę z odpowiedzią, że wszystko tak naprawdę zależy od Waszych upodobań smakowych. Ja osobiście preferuję do zupy krupnik dodawać kaszę jęczmienną wiejską, czyli taką drobną. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić ją np. na kaszę pęczak, a nawet na kaszę jaglaną, czy gryczaną, jeśli takowe lubicie. Jedna tylko taka uwaga na sam koniec – uważajcie na ilość kaszy jaką dodajecie do zupy. Ja lubię, gdy krupnik jest dość gęsty, więc w moim przepisie znajdziecie sporą ilość warzyw oraz kaszy. Mogłoby się wydawać, że 6 łyżek to mało, ale pamiętajcie, że kasza pęcznieje i mocno zwiększa swoją objętość, nawet 3-krotnie! Jeśli wolicie mniej gęste zupy, to możecie zmniejszyć ilość kaszy do 4 łyżek.

przepis na krupnik tradycyjny zupa krupnik

4.9 / 5 ( 383 głosów )

38 thoughts on “Krupnik”

  1. a ja po ugotowaniu żeberek do miękkości kości usuwam z wywaru i panieruje jak schabowego jajko bułka tarta i jest dodatek do drugiego dania

  2. Ja uwielbiam krupnik ,ale gotuje go na łapkach kurzych i żeberkach . Na koniec gotowania dodaję dużo posiekanego koperku, liści selera i liści pietruszki oraz troszkę posiekanych liści lubczyka. Właśnie dlatego krupnik jest najlepszy wiosną, bo są młode pełne aromatu liście z naszych ogrodów.

  3. Od dawna marzy mi się przygotowanie krupniku jaki przypominam sobie z dzieciństwa i choć nie był moją ulubioną zupa to wydawał mi się bardzo smaczny. Problem jest w tym że obydwoje z mężem jesteśmy wegetarianami już ponad 20 lat i nie wiem jak dopasować krupnik do naszego stylu życia. Ten przepis wydaje mi się ciekawy, mam zamiar go wypróbować, ale jak go zwegetarianizować ? Dziękuję z góry za radę. Pozdrawiam. Bona

  4. Hej,
    Jutro będę gotować krupnik w/d twojego przepisu. Mięsa wezmę mniej, natomiast dodam wędzonki, , Zimno i mròz, także krupnik pasuje idealnie.
    Przepis jak mojej mamy….Wspaniały….Ewa

  5. Zrobiłam z drobną modyfikacją (sugestia siostry) żeberka po odmoczeniu wrzuciłam do wrzątku zachowują więcej smaku mniej szumowin. Warzywa kroiłam po podgotowaniu prawie miękkie łatwiej się kroją , reszta tak samo. Pycha, dziękuję za inspirację.

  6. Jak dla mnie, to wieprzowina z kością w kruoniku to podstawa. To ona właśnie nadaje specyficzny smak.
    A proporcje są w tym przepisie jak trzeba. Inna sprawa, że jedni lubią gęstsze zupy, inni wprost przeciwnie. To już kwestia indywidualnego smaku.

  7. Mieszkam w Niemczech już od lat. I marzy mi się Krupnik Babci… Znalazłam Pani przepis. Nigdy go sama nie robiłam. Zupka właśnie się gotuje, a ja nie mogę się doczekać!! :-) dziękuje za przepis!! Na pewno wyjdzie extra!! Pozdrawiam!!

  8. To proszę iść gdzie indziej
    Nikt nie trzyma tu na siłę.
    Ja kocham właśnie Taką kuchnię
    Z ciepłem, miłością, anegtotkami,
    serce Domu – choćby to była kawalerka na osiedlu.

    Pozdrawiam serdecznie!
    Powodzenia w odnalezieniu suchych/ konkretnych receptur, pa!

  9. Po przeczytaniu kilku przepisów Pani tekst mnie urzekł. Ciepły, pełen ciekawych sugestii, jak u Mamy w kuchni (tak to sobie wyobrażam). Dziękuję.
    Jutro krupnik :)

    1. To proszę iść gdzie indziej
      Nikt nie trzyma tu na siłę.
      Ja kocham właśnie Taką kuchnię
      Z ciepłem, miłością, anegtotkami,
      serce Domu – choćby to była kawalerka na osiedlu.

      Pozdrawiam serdecznie!
      Powodzenia w odnalezieniu suchych/ konkretnych receptur, pa!

      1. Witaj! Ignoruj złośliwe komentarze i nie będzie problemu. Krupnik pyszny, nie miałam drobnej kaszy jęczmiennej to ugotowałam na jęczmiennej perłowej i w trakcie gotowania kaszy dodałam trochę masła.żeby się lepiej rozkleiła. Mięso które zdjęłam z kości po ugotowaniu dodaje do zupy na talerzach. Mięso jest smaczniejsze. Pozdrawiam serdecznie

  10. Bardzo super przepis! Przede wszystkim prawdziwy! Tak Jak powinno sie zupy gotowac. Dzíękuje bardzo

  11. Masakra!!??
    Zanim te wypociny przeczytałem i doszedłem do przepisu, to już mi się odechciało krupniku!!!
    Weź się ogarnij i nie budź!!!

    1. Może masz problem z czytaniem. To nie jest ani długi, ani trudny tekst. Warto nadrobić braki w tym temacie i kurs savoir – vivru też by się przydał…

    2. Dlaczego ludzie są tacy złośliwi?, Może dlatego ,że mają na bakier z literaturą, nie lubią czytać i ograniczają sią tylko do SMS . Ja lubię takie opisowe przepisy, bo gotowanie to sztuka.

  12. Wyszedł pycha, nawet ma córa jest pod wrażeniem, sam ją wychowuję i no szukam smaków, uczę się gotowac

    Pozdrawiam i dziękuję za przepis:)

  13. Pierwszy raz gotowalam krupnik i pierwszy wedlug pani przepisu (troszke zwiekszylam skladniki: 0,5kg zeberek, 5 ziemniakow i prawie caly woreczek kaszy – 10lyzek). Krupnik wyszedl przepyszny, smak jak u mojej mamy. Co prawda pierwszego dnia nie smakowal mi tak jak na drugi dzien :) przepis jest juz w moim przepisniku i zawsze bede z niego korzystac. Dziekuje :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here