lemoniada
Koktajle, soki i inne napoje Napoje

Lemoniada – przepis podstawowy

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 15 minut

Orzeźwiająca i obłędnie cytrynowa – lemoniada – poznaj nasz prosty przepis podstawowy na ten idealny napój na upalne dni.Lemoniada cytrynowa smakuje wybornie i jest super prosta w przygotowaniu. Jest ona napojem chłodzącym o kwaskowatym smaku składający się z wody, cukru i soku cytrynowego. Wedle uznania niektórzy dodają do niej również plasterki cytryny lub skórkę otartą z cytryn. Niekiedy zwykłą wodę można zamienić częściowo na gazowaną  – jeśli bardzo lubicie bąbelki, ale nie polecam dawać więcej wody gazowanej niż w proporcji 1:1 (czyli 1 część wody niegazowanej + 1 część wody gazowanej). My dodatkowo do lemoniady cytrynowej dodajemy listki mięty oraz kostki lodu.

Lemoniadę można również na wiele sposobów modyfikować, dodając do niej jeszcze inne owoce, jak np. pomarańcze, limonki, maliny; a także dodając warzywa takie jak np. ogórek.

Lemoniada jest napojem bezalkoholowym, wchodzi jednak w skład drinków lub jest dodatkiem do piwa.

cytryna

Lemoniada – przepis podstawowy – Składniki:

 • 3 duże cytryny – razem ok. 700 g
 • pół szklanki cukru – ok. 110 g
 • 1 gałązka mięty jeśli używacie sklepowej lub same listki jeśli ogrodowej
 • 1 litr zimnej wody niegazowanej (jej część wedle uznania możecie zastąpić wodą gazowaną)
 • kilka kostek lodu (u mnie 6-8 kostek)


lemoniada cytrynowa

Przepis podstawowy na lemoniadę:

 1. Cytryny dokładnie umyć. Jedną cytrynę pokroić na plasterki o grubości ok. 0,5 cm, a następnie na pół – tak by powstały półplasterki. Włożyć do dzbanka.
 2. Z pozostałych dwóch cytryn wycisnąć sok (z dwóch dużych cytryn wycisnęłam ok. 200 ml soku z cytryny). W celu ułatwienia jego wyciskania, cytryny przed przecięciem należy najpierw przycisnąć mocno dłonią do blatu kuchennego i rolować kilka razy. Po wyciśnięciu przelać sok przez sitko, by do lemoniady nie dostały się żadne pestki. Miąższ z cytryn należy dodać do lemoniady.
 3. Z jednego litra wody odlać ok. 200 ml wody i podgrzać w garnku. Gdy woda będzie już letnia, to wsypać do niej pozostały cukier. Można użyć zwykłego cukru białego lub trzcinowego. Wodę z cukrem podgrzewać i mieszać do czasu aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie zdjąć garnek z palnika, a powstały syrop schłodzić.
 4. Do dzbanka, w którym są pokrojone cytryny wlać sok z cytryny, pozostałą wodę oraz schłodzony syrop. Włożyć gałązkę mięty (najlepiej zrolować ją w dłoniach, by wydobyć więcej aromatu) i wymieszać. Wstawić do lodówki na minimum godzinę (od czasu do czasu przemieszać). Przed podaniem dodać kostki lodu.
 5. Lemoniadę najlepiej serwować prosto z lodówki, z dodatkiem kostek lodu (nie trzeba wrzucać ich do dzbanka – można bezpośrednio przed podaniem wrzucić kostki lodu do wysokich szklanek). Dla wizualnie lepszego efektu warto również do szklanek wrzucić półplasterki cytryny oraz słomkę. Smacznego!


lemoniada z cytryną

4.8 / 5 ( 519 głosów )

6 thoughts on “Lemoniada – przepis podstawowy”

  1. Oczywiście ilość cukru można modyfikować ;) w zależności od upodobań smakowych i od tego jak mocno kwaśne są cytryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here