Lukier królewski do pierników
Kremy Słodkości

Lukier królewski. Lukier do pierniczków.

Kuchnia : Polska

Lukier królewski w zależności od konsystencji jaką stworzymy będzie nadawał się zarówno jako polewa do ciasteczek, pierników, jako lukier do ozdabiania pierniczków, a także jako masa do tworzenia ozdób z cukru . Wystarczy ,że dodamy mniej lub więcej soku z cytryny, uzyskując mniej lub bardziej gęstą konsystencję. Poniżej macie przepis na gęstą masę.


Lukier królewski, Lukier do pierniczków – Składniki:

 • Cukier puder 500g
 • Jajko 2 średnie białka jajka
 • Cytryna 1 łyżka soku z cytryny (lub więcej – wszystko zależy od tego jak gęsty lukier chcemy uzyskać i do czego go wykorzystać)
lukier do ozdabiania pierniczków

Lukier królewski, Lukier do pierniczków – Wykonanie:

 1. Cukier puder przesiej przez sitko, dodaj dwa białka, a następnie łyżkę soku z cytryny.
 2. Ubij wszystkie składniki mikserem na najniższych obrotach (przez ok. 4-5 minut).
 3. Uzyskana konsystencja powinna być gładka i lśniąca.
 4. Jeśli chcesz uzyskać bardziej płynną konsystencję dodawaj stopniowo po kropli soku z cytryny, żeby nie przesadzić i nie zepsuć lukru. Pamiętaj, że łatwiej jest zrobić masę bardziej płynną niż bardziej gęstą!
 1. Zobacz również przepis na pierniczki: Pierniczki świąteczne przepis
4.9 / 5 ( 37 głosów )

27 thoughts on “Lukier królewski. Lukier do pierniczków.”

  1. przy płynnym lukrze do wypełniania ozdób pierniczków – OK :) ale jak chce się tworzyć “sztywne ozdoby” (np. gwiazdki do babeczek itd) to zdecydowanie wolę używać wtedy rękawa cukierniczego :)

 1. Lukier do pierniczków robi się według proporcji wagowych, Aby jego konsystencja była dobra, dodaje się odrobinę miodu ( tutaj także potrzebna jest waga) Miód lub syrop glukozowy (zamiennie) wiąże cukier. Zagęszczamy dodając więcej cukru pudru, rozrzedzamy dodając białko. I jeszcze jedno, białka nie ubijamy, co najwyżej ucieramy “wiosłem” Ubijanie trzepaczką powoduje napowietrzenie masy, a w konsekwencji wypływanie bąbelków, których przecież nie chcemy.

 2. jest jeszcze inna metoda zrobienia lukru krolewskiego o toz proszkowane bialko ,2 lyzeczki wody lekko cieplej ,zmieszac lyzka ,potem dodac pol kg cukru-pudru ,i troche soku z cytryny ,miksowac mikserem az bedzie geste ;) do dekoracji wszystkiego co sie da :)

 3. nie boicie się salmonelli???? Ja nigdy nie robiłam lukru który zawiera białko, bo boję się salmonelli. A może by ubijać nad garnkiem z gorącą, gotującą się wodą??

  1. Sparzenie jajka w skorupce przez ok. 10-20 sekund w gorącej wodzie zmniejszy ryzyko ;-) Poza tym większość jajek nie jest skażona, więc ja sobie nie odmawiam kremów, lodów itp. ;) Szybciej można się zarazić od kogoś ,kto rączek nie umyje i pośle bakterie w świat ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here