martini domowy przepis
Alkoholowe (drinki, shoty, nalewki i likiery) Napoje

Martini drink

Drink Martini – pewnie każdy z Was o nim słyszał, a czy wiecie jak przygotować oryginalne Martini w domu? Jeśli nie, to zapraszam po przepis poniżej.



Drink Martini to jeden z najbardziej znanych klasyków. Jest ono drinkiem zrobionym z ginu i niewielkiej ilości wytrawnego wermutu. Proporcje przepisu są tematem ciągłych dyskusji, ale z reguły przy tworzeniu wytrawnego Martini zasada wygląda następująco iż na 3 porcje ginu przypada 1 porcja wytrawnego wermutu.

Autorem drinku Martini jest prawdopodobnie barman z Nowego Jorku o nazwisku Martini pracujący w klubie Knickerbocker i miało to miejsce w 1915 roku. Inni zaś twierdzą, że Martini powstało za sprawą koncernu Martini and Rossi produkującej wermut Martini.

Swoją największą sławę Martini zyskało chyba dzięki filmom z udziałem Jamesa Bonda. Warto zwrócić uwagę, że pił on Martini wstrząśnięte, a nie mieszane, no i koniecznie z dodatkiem oliwki.

martini

Martini – Składniki:

Składniki na drinka:

  • 90 ml ginu
  • 30 ml wytrawnego wermutu (np. firmy Martini lub Cinzano – ma być koniecznie biały, wytrawny, a nie słodki!)
  • kilka kostek lodu (2-3)

Dodatkowo potrzebne będą:

  • szkło: kieliszek koktajlowy do Martini
  • dekoracja: oliwki zielone lub spiralka ze skórki cytryny (czyli lemon twist), niektórzy natomiast dodają cebulkę koktajlową (Gibson Martini)
  • ewentualnie: shaker, słoik z nakrętką lub mieszadło

Martini można przygotować w wersji wstrząśniętej (wtedy należy użyć shakera lub słoika z nakrętką) lub po prostu wymieszać ze sobą alkohole za pomocą mieszadła (lub ewentualnie zwykłej łyżki).

Przepis na drink Martini w wersji średnio wytrawnej:

  1. Do shakera (lub słoika z nakrętką) włożyć kilka kostek lodu, wlać gin i wermut, a następnie dokładnie wstrząsnąć. Przelać zawartość shakera do kieliszka koktajlowego. Można również alkohol wlać od razu do kieliszka koktajlowego, wymieszać go za pomocą mieszadła i dorzucić kostki lodu.
  2. Na koniec dodać zielone oliwki lub skórkę z cytryny zawiniętą w spiralkę. Smacznego!

Więcej przepisów na drinki, shoty itd. znajdziecie w zakładce: Napoje alkoholowe – przepisy.

martini przepis podstawowy

5 / 5 ( 19 głosów )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here