naleśniki
Naleśniki Obiad

Naleśniki

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 5 minut | Czas gotowania/pieczenia : 20 minut | Porcje : 5 naleśników o średnicy 24 cm

Naleśniki– chyba nie ma osoby, która ich nie lubi. Poniżej znajdziecie mój przepis na naleśniki w wersji podstawowej. Sprawdzą się one zarówno w wersji wytrawnej, jak i jako na słodko.

Składniki:

  • 2 jajka (u mnie rozmiar M)
  • 150 g mąki pszennej (u mnie tortowa, 1 szklanka)
  • 100 ml gazowanej wody mineralnej (lub zwykłej) (2/5 szklanki)
  • 250 ml mleka (1 szklanka)*
  • szczypta soli
  • 3 łyżki oleju do ciasta + opcjonalnie odrobina oleju rzepakowego do smażenia
  • 1 łyżka cukru (tylko do wersji naleśników na słodko)

UWAGA: można zrobić naleśniki bez mleka – wtedy mleko należy po prostu zastąpić wodą z kranu lub źródlaną

*szklanka o objętości 250 ml

naleśniki przepis

Uwaga na wstępie:

Moje placki naleśnikowe wychodzą nie za cienkie i nie za grube. Ciasto naleśnikowe ma średnią gęstość. Jeśli wolicie je bardziej grube, to możecie dosypać odrobinę więcej mąki pszennej. Z podanych składników wychodzi mi 5 średniej grubości naleśników o średnicy 24 cm. Jeśli chcecie, to oczywiście z tych samych proporcji składników możecie usmażyć bardzo cienkie naleśniki. Wyjdzie wtedy ich Wam więcej niż 5. W tym celu należy po prostu wlać na patelnię mniejszą porcję ciasta naleśnikowego i dość szybko, zręcznym ruchem, zakołysać patelnię, by ciasto równomiernie rozprowadziło się po jej całej powierzchni.

Przepis na naleśniki:

  1. Mąkę pszenną przesiać przez sitko do miski, wbić całe 2 jajka, dodać cukier (o ile robimy placki w wersji słodkiej – jeśli robimy je na wytrawnie, to należy cukier po prostu pominąć). Kolejno szczypta soli, dwie łyżki oleju, mleko oraz woda. Jeśli zależy nam, by były one bardziej delikatne, puszyste i elastyczne, to zamiast zwykłej wody warto dodać wodę gazowaną. Takie naleśniki wtedy super fajnie dają się zawijać, co szczególnie przydaje się, jeśli robimy świąteczne krokiety z kapustą i grzybami. Takie naleśniki z wodą gazowaną nie łamią się, a po zawinięciu ładnie trzymają swój kształt i łatwo dają się panierować i smażyć.
  2. Miksować ciasto naleśnikowe do czasu powstania gładkiej masy, pozbawionej jakichkolwiek grudek (można też całość wymieszać trzepaczką do jajek, bez używania miksera). Odstawić ciasto na 30 minut, by nieco odpoczęło.

Jak zrobić naleśniki?

  1. Patelnię (najlepiej taką specjalną do smażenia naleśników) rozgrzać z odrobiną oleju rzepakowego. Pamiętaj, że głównym sekretem udanych naleśników jest dobrej jakości patelnia i odpowiednia jej temperatura! Tak więc nie rozgrzewaj jej zbyt szybko ani na zbyt dużym płomieniu. Lepiej dać jej czas, by na mniejszym płomieniu rozgrzała się równomiernie. Można patelnię spryskać olejem lub delikatnie natłuścić ją za pomocą ręcznika papierowego nasączonego olejem rzepakowym. Przed smażeniem należy zamieszać wcześniej przygotowane ciasto, by było jednolite. Następnie za pomocą chochelki nalewać porcję ciasta naleśnikowego na rozgrzaną patelnię i smażyć z obu stron na rumiano, na nie za dużym płomieniu. Pamiętaj, by na patelnię wlewać tylko tyle ciasta, by masa przykryła całą powierzchnię patelni i nie była zbyt gruba, gdyż grube naleśniczki gorzej się zawija. Po nalaniu porcji ciasta na naleśnik, podnieść patelnię nad palnik i lekko nią zakołysać, by ciasto równomiernie rozeszło się na całej powierzchni patelni. Placki najlepiej obracać na drugą stronę za pomocą drewnianej lub plastikowej łopatki. Placki obracam na drugą stronę, dopiero wtedy, gdy wierzch placka będzie już niepłynny, a spód placuszka zarumieniony. Druga strona naleśnika z reguły wymaga krótszego czasu smażenia niż pierwsza. Tak samo pierwszy naleśnik z reguły smaży się dłużej niż kolejne porcje.
  2. Po usmażeniu przełożyć naleśniczki na talerz i na czas smażenia kolejnych porcji, przykryć je talerzykiem lub folią spożywczą. Dzięki temu nie wyschną one i pozostaną elastyczne. Po usmażeniu nadziewać naleśniczki ulubionym nadzieniem i podawać. Smacznego!

Gdy teraz już wiesz jak zrobić naleśniki, to gorąco zachęcam do wypróbowania mojego sprawdzonego przepisu! Z nim każde placki wyjdą Ci idealne! Pamiętaj, że zawsze możesz do nich dosypać odrobinę więcej mąki pszennej, gdy wolisz placki nieco bardziej grube. Wszystko zależy od Twoich upodobań smakowych, a ten przepis jest do tego idealną bazą.

Może zainteresujesz się również przepisem na: Naleśniki budyniowe

placki nalesnikowe

Z podanej wyżej ilości składników przygotowałam 5 naleśników o średnicy aż 24cm. Jeśli chcesz zrobić więcej naleśników to musisz zmienić proporcjonalnie ilość wszystkich składników z przepisu na naleśniki.

Przepis na naleśniki

Niby naleśniki to taka prosta rzecz i każdy powinien potrafić je wykonać. Często jednak do mnie piszecie, że Wasze wychodzą nieapetyczne, przyklejają się do patelni, rozrywają lub kiepsko zawijają w rulon. Tak więc spieszę Wam z pomocą i podaje mój sprawdzony przepis na naleśniki. Ciasto na naleśniki z tego przepisu jest super proste i nie wymaga wielkich umiejętności kulinarnych. Wystarczy wszystko robić dokładnie krok po kroku i trzymać się dodatkowych wskazówek, by stworzyć naleśniki idealne. Nie musicie używać miksera, wystarczy ciasto na naleśniki dokładnie wymieszać za pomocą rózgi kuchennej. Poniższe placuszki smakują idealnie zarówno na słodko, jak i wytrawnie, więc możecie je podawać z dowolnym farszem. Mój Mąż np. uwielbia naleśniki z porem, na które znajdziecie przepis na moim blogu.

Ja należę do tych, co bez przerwy mogliby zajadać naleśniki wytrawne, a tymi na słodko też nie pogardzę. Długo szukałam odpowiednich proporcji na naleśniczki, aż wreszcie ten przepis wydaje mi się tym najlepszym i stosuję go już od dłuższego czasu. Naleśniczki z tego przepisu nie wychodzą grube i tłuste, co dla mnie jest najważniejsze :) W dodatku są elastyczne i łatwo się je zawija, tak więc sprawdzą się idealnie do krokietów.

Ciasto na naleśniki

Wystarczy kilka łatwo dostępnych składników, by stworzyć placki, które zawsze się udają. Będzie to mąka (używam z reguły mąki pszennej tortowej lub mąki uniwersalnej), jajka, szczypta soli, olej oraz mleko i woda. Oczywiście mleko możecie całkowicie zastąpić wodą. Najlepiej użyć wody gazowanej, dzięki czemu ciasto będzie elastyczne i delikatne. Jednak zwykła woda również się nada. Z takiego ciasta na naleśniki można zrobić ciasto naleśnikowe na krokiety. Zobacz nasz przepis na: świąteczne krokiety z kapustą i grzybami.

Idealne naleśniki z mąki pszennej i mleka
placki
nalesniki skladane w trojkat
naleśniki przepis podstawowy z mąką pszenna, wodą i mlekiem
4.9 / 5 ( 183 głosów )

44 thoughts on “Naleśniki”

  1. Naleśniki bez mleka….. Ja robię, a nauczyła mnie Mama, bez wody, tylko z mlekiem. No i nie dodaję do ciasta oleju. Smażę też bez odrobiny tłuszczu, na bardzo mocno rozgrzanej patelni. Kiedyś była to gruba żelazna, teraz ze specjalną powłoką nie przywierająca.

  2. Wczoraj robiłam naleśniki z tego przepisu. Pierwszy raz z wodą niegazowaną i wyszły pyszne. Mąż smażył i wszystkie się udały :)

  3. najlepsze i najdelikatniejsze naleśniki na świecie to są na śmietanie, rozpływają się w ustach, parę osób z mojej rodziny wypróbowało i nikt nie robi teraz inaczej. NIEBO W GĘBIE!!!!!

  4. U nas często są na śniadanie,pyszne z serkiem waniliowym polane gorącymi malinami…

  5. miesko mielone, kukurydza, cebulka, marchew i pomidory z puszki :) oczywiscie wszesniej polaczone wspolnie na patelni, a potem siup na nalesniczka i do zapieczenia :) pyyycha :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here