szybkie pączki serowe z twarogu
Pączki Słodkości Tłusty Czwartek

Pączki serowe

Kuchnia : Polska

Pączki w 5 minut (serowe, z twarogu) – szybkie mini pyszności, które zajmują niewielką chwilę, a w dodatku są banalnie proste w wykonaniu :) Tłusty Czwartek i karnawał, to najlepszy czas, by je zrobić, chociaż myślę, że ze względu na ekspresowe wykonanie będą się pojawiały u nas przez cały rok :) Z podanych składników wychodzi ok. 40 małych pączusiów :) Podczas smażenia nawet nie trzeba ich obracać, gdyż same rosną, same się obracają – no normalnie idealne, szybkie pączki serowe :) Wedle uznania możecie je nadziać kremem budyniowym, dżemem, czy też kremem czekoladowym… lub po prostu oprószyć je cukrem pudrem ;)

Składniki na pączki serowe:

  • 300g twarogu z wiaderka (lub twaróg minimum 3-krotnie mielony)
  • 2 duże jajka
  • 3 czubate łyżki cukru pudru (ok. 60g) do ciasta + odrobina do oprószenia pączków
  • 2 szklanki* mąki pszennej (ok. 320g)
  • szczypta soli
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka aromatu cytrynowego
  • 1 kieliszek wódki (25ml; by pączki wchłaniały mniej tłuszczu)
  • olej do smażenia

*szklanka 250ml

szybkie i proste pączki serowe z twarogu z wiaderka


Przepis na pączki serowe w 5 minut z twarogu:

  1. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
  2. W niskim i szerokim garnku rozgrzać olej.
  3. W międzyczasie, gdy olej się nagrzewa należy przygotować ciasto na pączki.
  4. Jajka wraz z cukrem i twarogiem zmiksować na jednolitą masę, następnie dodawać przesianą mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli, cały czas miksując. Pod koniec dodać wódkę i aromat cytrynowy. Zmiksować.
  5. Ciasto na pączki wychodzi dość kleiste, więc by łatwiej się formowało pączusie, to należy wysmarować ręce olejem, a następnie z ciasta formować mini pączki serowe jak kuleczki (takie na ok. 3-4cm) i wrzucać na rozgrzany olej.
  6. Pączki serowe z reguły podczas smażenia same się obracają i rumienią równomiernie z każdej strony. Jeśli by jednak tego nie zrobiły, to delikatnie trzeba obrócić je na drugą stronę, gdy ta pierwsza zrobi się już dość rumiana.
  7. Usmażone pączki wykładać na talerz wyściełany ręcznikiem papierowym, by odsączyły się z nadmiaru tłuszczu.
  8. Na koniec oprószyć cukrem pudrem lub nadziać dowolnym nadzieniem. Smacznego!

Zobacz również moje inne przepisy na Tłusty Czwartek:

szybkie pączki serowe z twarogu z cukrem pudrem

4.6 / 5 ( 416 głosów )

175 thoughts on “Pączki serowe”

  1. Dziś zrobiłam. Wyszły mega twarde, w środku gumowate. Ogień na palniku był minimalny. Z zewnątrz skórka bardzo twarda. A w środku guma. Użyłam sera twarogu – zmieliłam 5 razy. Gdzie leży problem?

    1. Czy składniki były dokładnie odmierzone? Może dała Pani za dużo mąki? Ogień na palniku nie powinien być minimalny, raczej taki pośredni – najlepiej jak temp smażenia ma 175-180 st.C. Ciasto po wrzuceni na tłuszcz powinno od razu lekko skwierczeń.
      Składniki powinny także być odpowiednio wcześniej wyciągnięte z lodówki, by nabrały temperatury pokojowej (jajka i twaróg nie mogą być prosto z lodówki)

  2. Witam, właśnie zabieram się za przygotowanie pączków, tylko mam jedno pytanie. Otóż, będę robiła pączki pierwszy raz i zastanawia mnie jak nafaszerować je np. domowym dżemem, już po usmażeniu? Strzykawką? Nic innego nie przychodzi mi do głowy :) proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

    1. Można strzykawką albo są takie specjalane ‘tylki’ do rękawów cukierniczych :) bądź też szpryce :)
      Może Pani wpisać w wyszukiwarkę “tylki szpryce do nadziewania pączków” i wyskoczą różne :)

  3. Pączki rewelacja. Zrobiłam moim chłopakom i oszaleli tak im smakuje. Przepis faktycznie łatwy i szybki a patent z olejem na dloniach przy robieniu kulek doskonały. Robiłam z sera z wiaderka formy Pilos.

  4. Moja mama robi cos podobnego i nazywa je ‘oponkami’, bo robi je tak, że wycina ciasto szklanką i w powstałym kółku robi kolejną dziurkę kielonkiem. Po usmazeniu i posypaniu cukrem pudrem są pyszne! Oczywiście robimy z własnego serka z koziego mleka.

    1. To znaczy, że ustawiła Pani za wysoką temperaturę tłuszczu do smażenia – dlatego pączki zarumieniły się z zewnątrz, a nie upiekły w środku.

  5. Zrobiłam z serka “Mój ulubiony” są rewelacyjne! Takie jakich od lat szukałam.
    Ale zmieniłam trochę recepturę… Nie dodałam jednego białka i odjęłam 0,5 szklanki mąki.
    Przepis robiłam z 1,5 porcji – (450g) sera

  6. Witam słodka babeczko. Powiedz mi proszę ile ma być tej mąki bo w przepisie jest podane że maja byc 2 szklanki i w nawiasie jest 320g a pod spodem pisze ze szklanka to 250g czyli 2 szklanki to 500g. Czyli ile ma byc?

    1. Szklanka 250 ml :) a nie 250 g :)
      1 szklanka o pojemności 250 mililitrów mieści w sobie ok. 150-160 g mąki pszennej :)
      Pozdrawiam

  7. Witam,ile ma być tej mąki bo w przepisie pisze ze 2 szklanki a w nawiasie jest 320g. Pod spodem jest wyjaśnienie ze szklanka to 250 a wiec wychodzi ze 2 szklanki to 500g a w nawiasie pisze 320g???

  8. Super przepis , całej rodzince smakowały bardzo , robilam pierwszy raz i wszystko wyszlo idealnie , naprawdę same sie obracają i minimalna ilosc pracy przy nich .

  9. 1 lyzeczka aromatu to zdecydowanie dla mnie za duzo, paczki cale nasiakly tym smakiem, jak drugi raz bede korzystac z tego przepisu to zmniejsze do 2kropel. Do ulepienia zamiast rak uzylam 2 lyzek, nieksztaltne powychodzily i zastanawiam sie skad u Ciebie takie ladne na zdjeciu? Jak to robisz?

      1. Witam słodka babeczko. Powiedz mi proszę ile ma być tej mąki bo w przepisie jest podane że maja byc 2 szklanki i w nawiasie jest 320g a pod spodem pisze ze szklanka to 250g czyli 2 szklanki to 500g. Czyli ile ma byc?

    1. Skoro wyszły surowe w środki ,to znaczy ,ze temperatura oleju była za wysoka i należało ją zmniejszyć. Bo wtedy pączki spalą się z zewnątrz, a w środku nie zdążą się usmażyć.

  10. Wyszły super – robiłam pierwszy raz i zgodnie z zamieszczonym przepisem (proporcje składników wg podanej wagi) i wszystko poszło okej :)
    Dzieki za fajny przepis :)

    1. Witam, nie chcę być nieuprzejma czy coś, ale tak czytam te komentarze… Czy to tak trudno pomnożyć sobie składniki, albo poszukać w internecie ile szklanka o pojemności jakiejś tam zmieści czegoś tam?! No ludzie błagam, trochę myślenia

  11. W smaku pyszne :) natomiast w ogóle nie chciały mi się formować (smarowałam ręce olejem>. Ciasto było jakieś rzadkie… Dodałam trochę więcej maki, ale nie pomogło.

    1. Ja mam długie paznokcie i to przeszkadzało w formowaniu pączków.
      Dlatego też idealnie sprawdziły się w tej roli dwie łyżki zamoczone w zimnym oleju.
      Nakładasz ciasto i formujesz przekładając z jednej na drugą.
      Wyjdą idealnie, a ręce będą czyste :)

      1. dlugie paznokcie to nie do gotowania pani droga. Pod paznokiami jest wiele bakteri. Nigdy bym od Pani nie jadla. Byl program na ten temat i badano co pod paznokciami dlugimi sie znajduje, nawet wygladakacymi bardzo czysto, niestety… sam syf.

  12. Robiłam z twarogu mielonego 2x. Wyszły bardzo smaczne. Polecam. Mi niestety zajęły dłużej niż 5 minut ;)

  13. Oj jak bardzo chciałabym takiego paczusia zjeść a niestety nie mogę . Ale chociaż mogę sobie popatrzeć.

  14. Hej, ja do moich dodałam troszkę sody, no i nakładałam łyżką, nie chciało mi się bawić w robienie kuleczek. Pycha :)

  15. Zrobiłam ze zwykłej kostki twarogowej 250g i wyszły świetne! Ilości reszty składników nie zmieniałam, wyszło mi 20 sztuk. Pychota! :)

  16. Czesc dziewczyny mam pytanie czy twarog do tych paczkow jak zbleduje ze skladnikami to tez mi wyjdzie taka masa

  17. Ja jestem antytalent do deserów wszelakich a tu proszę niespodzianka.Po dokładnym odmierzeniu składników wyszły piękne słodkie pączki.Dziękuję

  18. Zrobiłam jak w przepisie – odmierzałam zgodnie z instrukcjami.
    Wyszło mi ok.20 szt. Pierwsza partia smażyła się 15 minut, druga trochę krócej.
    Bardzo proste i szybkie w przygotowaniu. Jeśli się nie kombinuje i czyta ze zrozumieniem ;)
    Jak już wcześniej wspomniano – nie należy nadmiernie rozgrzewać oleju (wrzucam zawsze kawałek obranego ziemniaka żeby sprawdzić czy już można, a po wstępnym rozgrzaniu leciutko przykręcam gaz).
    Następnym razem spróbuję je nadziać :)
    Dziękuję za inspirację!

  19. Właśnie próbowałam je zrobić,ale nic z nich nie wyszło. Na zewnątrz się smażą,a w środku są surowe. Miałam problem z wyrobieniem ciasta. Ciężko było użyć miksera i chyba dlatego się nie udały.;(

    1. Skoro smażą się na zewnątrz, a w środku nie, to znaczy, że olej jest za bardzo rozgrzany i należy po prostu zmniejszyć płomień palnika ;)
      A co wyrabiania – może wsypało się za dużo mąki?

      1. Niektóre miksery tak mają (szczególnie te starsze), ale można podmienić łopatki na te do wyrabiania ciasta drożdżowego i działa ;)

  20. Pączusie wyszły przepyszne.Żeby nie były surowe w środku smażyłam trochę dłużej.Mięciutkie ,smaczne.Rodzinka się zajadała.Przepis świetny.Dziękuję.

  21. Może idiotyczne pytanie, ale czy mogę przykryc pokrywką garnek? Będę smażyć pączusie na dość głębokiej patelni, ale i tak nie chcę by tłuszcz pryskał, czy mogę ją przykryć?

    1. Nie bedzie pryskal przy smazeniu bez pokrywki.jesli przykryjesz to bedzie katastrofa.smazylam i nic mi nie pryskalo.dziewczyny robcie paczki wg tego przepisu i sie nie zstanawiajcie.

  22. Super przepis. Ja zamiast alkoholu, mam małe dzieci, dolałam oleju do ciasta. Wszyscy się zajadali. Od teraz będę tylko takie robić.

    1. mozesz lac alkohol poniewaz on wyparuje podczas pieczenia od wysokiej temperatury albo dodac lyzke octu , na glupote nie ma lekarstwa , nie wiem czy kieliszek bardziej zaszkodzi czy nawalenie oleju do ciasta

    2. Można dodać zamiast alkoholu ocet .chodzi o to ,żeby jak najmniej oleju wsiaklo w paczki podczas smażenie.,a efekt ten sam,po usmażeniu nie czuć wogole octu,bo wyparuje .

  23. Robiłam pączusie wg przepisu, a mimo to wyszły mi trochę takie gumowate…Co mogłam zrobić nie tak? Ogólnie jednak w smaku wyszły dobre.

  24. w jakiej temperaturze najlepiej smazyc paczki? czy jesli chce sie paczki z marmolada to sera nie dodawac czy ser musi byc w kazdym rodzaju?

    1. Nie mierzyłam temperatury, bo smażyłam je w zwykłym garnku na średnim płomieniu :) ale ma pewnie około 170-180 stopni :)
      Twaróg musi być zawsze, bo to podstawowy składnik tych pączusiów ;)
      Marmoladą można je nadziać już po usmażeniu za pomocą odpowiedniej szprycy.

  25. Dzisiaj piekłam pączusie,palce lizać ,ale niektóre były jeszcze surowe,więc wrzuciłam jeszcze ,zeby je dopiec (udało się).Piekłam w tem 180stopni,i za bardzo sie zrumieniły.

  26. Każdy przepis najlepiej wypróbować i dostosować . Podobny przepis mam z przepisów babci. Ser dowolny. Moje ciasto ma luźną konsystencję. Do formowania używam dwóch łyżek.Każdy pączuś ma inny kształt, a dzieci zabawę w wymyślanie do czego jest podobny.

      1. Mogą być dwa serki danio lub podobne (ok 300-330 g) trzeba będzie dodać odrobinę mąki przy wyrabianiu aby było odpowiednie. W thermomiksie wyrabia się bez problemu w 2 min.
        Ser użyty do ciasta nie może być zbyt gęsty – jak śmietana będzie ok. Ważny jest czas smażenia, krótko nie jest wskazane bo ciasto jest mokre i musi odparować i urosnąć . Trzymajcie się przepisu ale wyobraźnia niech pracuje, a będzie smacznie :-)

  27. Od niepamiętnych czasów używam do wszystkiego, zwłaszcza do serników “Delfiko” Moim zdaniem najlepszy. Dwa razy chciałam oszczędnie i zastapiłam tańszym. Serniki nieudane. Przed świętami jest zawsze na promocji. Ale kupuję często, naprawdę wart tych pieniędzy. Polecam

  28. Dziękuję za wspaniały przepisu mnie wyszły super! Proste , szybkie i cudownie pyszne. Schodziły na bieżąco. Kładłam łyżką i tak właśnie lubię, przypomniało mi to pączki, które mama robiła w dzieciństwie

  29. Zrobione choć nie sa takie proste! W smaku super ja zrobiłam z serka o smaku waniliowym. Dało się formować kulki choć pierwsza porcja w sieciach za gorący olej i należało by to ująć w przepisie dla wiedzy innych. Przepis smakowity…

  30. Pierwsze koty za płoty tzn. pączki – wyrzuciłam tylko 3 :-) bo olej był za gorący. Niestety nie wyrobiłam się w 5 minut z wykonaniem ale za to zniknęły w 5 minut. Polecam

  31. Warto dodać, że olej nie powinien byc za gorący , bo się spalą i będą surowe w środku. U mnie katastrofa. Dodałam o wiele więcej mąki, ale i tak trzeba było nakładać łyżką. Szkoda, że nie przeczytałam komentarzy wcześniej. ogólnie w smaku pycha, ale nie są to łatwe pączki, jeżeli robi się je dokładnie według przepisu. 2 szklanki mąki to stanowczo za mało .

    1. 2 szklanki mąki w zupełności wystarczą, o ile używa się szklanek 250ml. Więcej mąki może sprawić,ze pączki będą zbyt twarde.

    1. Najlepsze są pierwszego dnia, jak to z pączkami bywa ;) Drugiego dnia zjadliwe, ale to już nie to samo ;)

      1. Zrobilam jednak dzis myslac o swiezosci dnia poprzedniego.
        Nie wiem dlaczego ale mi z tej porcji wyszla polowa ilosci z przepisu! Może maki za.duzo hmm

  32. Właśnie zrobiłam i są super. Ja użyłam twarogu siedleckiego w “kiszce”. Tylko nie wiem czy w całej Polsce jest dostępny czy tylko u mnie w regionie.

  33. Piewszy raz robiłam ze zwyklego sera tylko go przekrecilam i pod względem formowania były super i smakowo również, a dzisiaj zrobiłam z President naturalnym i musiałam niestety je łyżka nakładać na tłuszcz ale w smaku sa lepsze ☺☺

    1. Ja też robiłam z President ;) ale zlałam płyn, który osadził się na powierzchni i z masą twarogową i formowaniem nie było problemu :) Ładnie turlało się w łapkach ;)

      1. Też zrobiłam z Presidentem, ale zdecydowanie mi nie turlało się łatwo ;p Może wizualnie moje nie wyglądają jak kuleczki ale usmażyły się rewelacyjnie. W smaku pycha! A następnego dnia nie są już chrupiące ale dalej bardzooo smaczne :) Nie można przestać szamać …

  34. Coś mi chyba nie pykło;-(
    nie mogłam formować kulek z konsystencji ciasta zrobionego 1:1 jak w przepisie;(
    wyszły placko-pączki;-0
    smakowo, szału nie ma, nie wie moze to wina sera ale dałam tłusty twaróg 3 razy zmielony…

    1. A odmierzała Pani szklanki, czy dokładnie w gramach? Bo może mąki Pani dała za mało? Jak się posmaruje ręce olejem, to nie powinno być problemu z formowaniem kulek.

    2. z dokładnością proporcji nie ma co szaleć, to nie farmacja. właśnie je smażę. do suchych palców ciasto się bardzo klei, do tłustych już nie tak bardzo. formować coś podobnego do kulek można łatwo tłustą głęboką łyżeczką.

      przede wszystkim w przepisie zmieniłbym olej na smalec. o wiele lepiej nadaje się do smażenia pączków, czy faworków.

    1. Nie! 2 szklanki mąki pszennej to 320g ;)
      1 szklanka mąki to 160g ;) nie mylić gramów z mililitrami!

    2. 500ml mąki. jedna szklanka to ok. 250ml.
      to czy ktoś będzie odważał te 320g albo odmierzał objętościowo nie ma takiego znaczenia – to nie farmacja

      1. No ma znaczenie ;) bo niektórzy nie są świadomi i używają szklanek 200, 250 i 300ml i wtedy są właśnie błędy w odmierzaniu składników ;) Dlatego obok szklanek piszę też gramaturę, żeby była jasność, jak ktoś ma szklanki o pojemności innej niż 250ml ;)

  35. Czy mogę mąkę pszenną zastąpić mąką różową? Mam dzieci bezglutenowe i chętnie im zrobię takie pączki.

  36. Ja mieszkam w Hiszpanii i tutaj nie ma twarogu ani sera tego typu. Czym można zastąpić? Jest Filadelfiia marcepan y requesón,chociaż go probowalam daleko mu do naszego sera twarogowego.

    1. można dostać coś podobnego, tzw. queso batido. Daleko mu do naszego twarogu, ale od biedy można go użyć. Mi najlepiej podpasował tez z Aldi. Przeważnie w opakowaniach 0,5kg.

    1. Można, ale wtedy trzeba pamiętać, żeby dać jej mniej niż mąki pszennej ;) by pączki nie wyszły zbyt twarde.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here