Pesto z rukoli – to super alternatywa dla pesto bazyliowego. Robi się je naprawdę bardzo szybko, smakuje rewelacyjnie i stanowi świetny dodatek do makaronów, mięs oraz grzanek. Gorąco zachęcam do wypróbowania mojego sprawdzonego przepisu na pesto z rukoli!
Pesto
Pesto to jeden z najsłynniejszych sosów kuchni włoskiej. My uwielbiamy go za to, że wystarczy tylko dodać jego odrobinę do jakiejś potrawy, by podkręcić jej smak i stworzyć coś niezwykle pysznego. Pesto najczęściej używamy do dań z makaronem, np. do spaghetti, ale także jako pastę do zapiekanek, czy też jako farsz do roladek mięsnych. Niektórzy pesto dodają nawet do zup, więc jego zastosowanie jest wszechstronne.
Wracając jednak do samego pesto, to najpopularniejsze jest pesto alla genovese, czyli pesto bazyliowe pochodzące z Genui we Włoszech. Jeśli szukacie sprawdzonego przepisu na to zielone pesto, to koniecznie wypróbujcie mój sprawdzony przepis, który znajdziecie tutaj: pesto z bazylii.
Pesto z rukoli
Dzięki dodatkowi rukoli, pesto to, ma delikatnie pikantny, a zarazem wyrazisty smak. Jest nieco inne niż tradycyjne pesto bazyliowe, ale smakuje równie pysznie. Naszym ulubionym daniem jest makaron z pesto z rukoli, ale grzanki z takim pesto też należą do naszych faworytów i szybko znikają ze stołu podczas spotkań z rodziną bądź znajomymi.
Pesto z rukoli przepis
W skład oryginalnego pesto wchodzą orzeszki piniowe, aczkolwiek są to dość drogie orzechy, więc wedle uznania może je śmiało zastąpić orzechami nerkowca, orzechami włoskimi lub też ziarnami słonecznika lub dyni. Chociaż trzeba się z tym liczyć, że smak pesto będzie nieco się różnić. U nas najczęściej robimy zamiennie pesto z rukoli i słonecznika – wtedy smak jest najbardziej zbliżony do takiego pesto z orzeszkami piniowymi.
Również opcjonalnie tradycyjny parmezan można podmienić na inny twardy ser, np. często używany przeze mnie Grana Padano.
Pesto z rukoli – Składniki:
- 2 duże garście rukoli – ok. 70 g
- 3 łyżki orzeszków pinii (lub ziaren słonecznika, orzechów włoskich, orzechów nerkowca, pestek dyni)
- 2 łyżki startego parmezanu lub innego twardego sera, np. Grana Padano
- 1 duży ząbek czosnku
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 3 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego
- sól do smaku
- świeżo mielony czarny pieprz do smaku
Przepis na pesto z rukoli:
- Parmezan zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Odmierzyć 2 lekko czubate łyżki.
- Do kielicha blendera wrzucić rukolę oraz dodać orzeszki piniowe (lub ewentualnie inne dodatki, jak np. ziarna słonecznika, orzechy włoskie lub orzechy nerkowca; mogą być także pestki dyni).
- Następnie dorzucić do blendera starty parmezan, duży ząbek czosnku, 1 łyżeczkę soku z cytryny oraz 3 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego. Zmiksować całość na jednolitą masę (wedle uznania nie musicie blendować pesto na gładką masę, możecie je zblendować w takim stopniu, by pozostawały wyczuwalne kawałki orzeszków – wszystko zależy od Waszych upodobań). Na koniec doprawić do smaku solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem. Gotowe pesto z rukoli przełożyć do słoiczka i przechowywać w lodówce do 3 dni. Jeśli chcecie je przechowywać dłużej (do max. 7 dni), to należy na wierzch pesto w słoiczku wylać warstwę oliwy lub oleju i szczelnie zamknąć słoik. Smacznego!
Witam. Zrobiłam to pesto, niestety wyszło gorzkie… dlaczego?
A zachowała Pani proporcje co do grama? Czasami nadmiar rukoli sprawia, że pesto wychodzi gorzkie. I czy dawała Pani orzeszki piniowe, czy inne?
Według przepisu. Dałam pestki słonecznika zamiast orzeszków.Dziękuję za odpowiedź, może następnym razem będzie lepiej! Pozdrawiam.
polecam dodać łyżeczkę miodu, podkreśla smak pesto z rukoli i niweluje goryczkę.
Przyczyną gorzkiego pesto może być gorzka rukola, czyli starsze listki.