pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi przepisy Przepisy na Boże Narodzenie Sylwester - Przepisy na Sylwestra

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami – to tradycyjne danie wigilijne, jednak tak bardzo je lubię, że jem je nawet kilka razy w miesiącu. Wbrew pozorom nie jest to danie trudne w wykonaniu, więc nawet osoba początkująca w kuchni poradzi sobie z przygotowaniem pysznych, domowych pierogów z kapustą i grzybami.


Pierogi z kapustą i grzybami przepis

Takie pierogi z kapustą uwielbiam jeść nie tylko na Święta Bożego Narodzenia, ale także w ciągu roku. Z podanych niżej składników wychodzi mi około 50 sztuk, co spokojnie wystarczy nam na 2 obiady (licząc tylko Męża i mnie, bo dziewczynki leśnych grzybów jeszcze nie jadają, więc one wtedy z reguły zajadają placuszki z owocami). Oczywiście bazą jest moje ulubione ciasto na pierogi. Do lepienia tych pierożków robię bardzo prosty farsz z kapusty kiszonej i grzybów leśnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wypełnić je innym farszem, np. na bazie kiszonej kapusty i żurawiny. Pierogi z kapustą i grzybami smakują idealnie zarówno ugotowane w wodzie, jak i podsmażone i podane z zarumienioną cebulką.

pierogi z kapustą i grzybami przepis

Pierogi z kapustą i grzybami – Składniki:

Składniki na farsz do pierogów:

  • 500 g kiszonej kapusty (waga już po odciśnięciu) + 125 ml wrzątku do gotowania kapusty
  • ok. 50 g suszonych grzybów (4 duże garście, u mnie np. podgrzybek brunatny, prawdziwki lub borowiki) + zimna woda do moczenia grzybów (250 ml)
  • 2 średnie cebule – ok. 230 g
  • 3-4 łyżki oleju rzepakowego do smażenia
  • 2 liście laurowe
  • sól i pieprz do smaku

Składniki na ciasto na pierogi:

  • 500 g mąki pszennej typ 500 (np. poznańska, wrocławska)
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 50 ml oleju rzepakowego lub roztopionego masła
  • 250-280 ml gorącej wody (tyle ile zabierze mąka)
pierogi wigilijne
pierogi z kapustą

Przepis na pierogi z kapustą i grzybami:

Jak przygotować farsz do pierogów z kapustą i grzybami:

  1. Grzyby wrzucić do miseczki, zalać zimną wodą, przykryć talerzykiem i odstawić na kilka godzin (minimum 6, a najlepiej na całą noc), by spęczniały. Następnie grzyby wraz z wodą, w której się moczyły przelać do garnuszka i gotować na małym ogniu przez około 10-15 minut pod przykryciem, do miękkości grzybów. Następnie odsączyć je na sitku, zachowując wodę z grzybów, a same grzyby drobno posiekać.
  2. Kapustę kiszoną odcisnąć z zalewy, pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucić do garnka, dodać liście laurowe, zalać wodą z moczenia grzybów oraz dodatkowym wrzątkiem (około pół szklanki wody, czyli 125 ml) i gotować do miękkości przez około 20-25 minut. Gdyby płyny szybko odparowały, to podczas gotowania można dolać odrobinę więcej wody. Po ugotowaniu kapusty do miękkości, odcedzić ją z wody na cedzaku (o ile jest taka potrzebna; u mnie z reguły wystarczy lekkie odciśnięcie z wody na koniec). Usunąć z kapusty liście laurowe.
  3. Cebulę obrać z łupinek, a następnie pokroić drobno.
  4. Na dużej patelni rozgrzać 3-4 łyżki oleju. Wrzucić cebulę i smażyć do czasu aż się lekko zeszkli. Kolejno dodać posiekane grzyby i co jakiś czas mieszając smażyć jeszcze przez minutę. Na koniec dodać ugotowaną kiszoną kapustę i smażyć jeszcze przez 3-4 minuty, co jakiś czas mieszając, by farsz nie przywierał do dna patelni. Na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem. Pozostawić farsz do całkowitego ostudzenia.  Ewentualnie można zmielić farsz przez maszynkę do mielenia.

Przepis na ciasto na pierogi:

  1. Zagotować około 250 ml wody (czasami potrzeba odrobinę więcej – w zależności od chłonności mąki, ale z reguły nie jest to więcej niż 280 ml wody). Odstawić na około 4 minuty, by temperatura wody nieco spadła.
  2. Kolejno odmierzyć 50 ml oleju rzepakowego lub roztopionego masła.
  3. Do średniej miski przesiać mąkę pszenną, dodać sól i wymieszać. Następnie dodać olej oraz 250 ml gorącej wody i wymieszać ciasto łyżką. Kolejno ręcznie rozpocząć wyrabianie ciasta na pierogi. Powinno być ono zagniatane przez minimum 10 minut, by było idealnie elastyczne. Jeśli ciasto jest za suche, to należy dolać odrobinę gorącej wody (ale nie więcej niż dodatkowe 30 ml), a jeśli ciasto jest zbyt wilgotne, to należy delikatnie je podsypać mąką (ale też nie za dużo, bo inaczej ciasto wyjdzie zbyt twarde). Opcjonalnie można wyrobić ciasto za pomocą miksera i haków (wtedy powinno to być wykonywane przez około 5 minut).
  4. Tak przygotowane ciasto na pierogi zawinąć w przezroczystą folię spożywczą i  odstawić na 30 minut, by odpoczęło. Dzięki temu ciasto nie będzie się kurczyło podczas wałkowania.
  5. Następnie odwinąć ciasto z folii spożywczej i podzielić je na mniejsze części (ja je dzielę na 4 równe części). Jedną część przełożyć na stolnicę, a resztę dalej zawinąć w folię. Rozwałkować ciasto na dość cienki placek (o grubości ok. 2 mm – grubszy będzie mniej apetyczny, a za cienki może się rwać). Za pomocą szklanki lub wykrawaczki o średnicy ok. 8 cm wycinać kółeczka. Wziąć wycięte kółeczko do ręki, delikatnie rozciągnąć palcami. Następnie nałożyć na nie porcję kapuścianego farszu, złożyć na pół i zlepić ze sobą brzegi. Ja dodatkowo formowałam falbankę na brzegach ciasta, ale można pozostawić tylko zlepione brzegi lub szybko i prosto ozdobić je widelcem, odciskając nim wzorki.
  6. Ulepione pierogi kłaść na blacie delikatnie oprószonym mąką i przykryć je lekko wilgotną ściereczką, by nie wysychały.
  7. Kolejno powtórzyć czynność z pozostałymi częściami ciasta na pierogi
  8. W dość dużym garnku, najlepiej szerokim, zagotować wodę z dodatkiem soli. Wrzucać na wrzątek po kilka sztuk pierogów (nie za dużo, by się nie sklejały). Zmniejszyć płomień palnika na mniejszy, by woda tylko lekko bulgotała. Gotować pierogi z kapustą przez około 2-3 minuty (czas liczymy od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię). Jeśli rozwałkujecie ciasto bardziej cienko, to czas gotowania należy skrócić, zaś jeśli ciasto będzie grubsze, to czas gotowania należy wydłużyć. Po tym czasie wyłowić pierogi za pomocą łyżki cedzakowej i przełożyć na talerz. Można je podawać od razu po wyciągnięciu z wody lub można je podsmażyć na rumiano. Smacznego!
przepis na pierogi z kapusta i grzybami
smażone pierogi z kapusta
smażone pierożki
4.8 / 5 ( 49 głosów )

7 thoughts on “Pierogi z kapustą i grzybami”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here