Tradycja wielkanocna i przepisy świąteczne
Porady kulinarne i ciekawostki Wielkanoc przepisy

Potrawy na stół wielkanocny – tradycyjne śniadanie i obiad

Wielkanoc to najważniejsze święta chrześcijańskie, które spędzamy bardzo tradycyjnie, w gronie rodzinnym. Na świątecznym stole królują jajka w różnych postaciach oraz wiele potraw (szczególnie mięsnych), których spożywanie było ograniczone w czasie Wielkiego Postu. Jakie dania powinny znaleźć się na wielkanocnym stole? Co podać na świąteczny obiad i jakimi ciastami ugościć rodzinę?


Tradycyjne śniadanie wielkanocne

Podstawą śniadania wielkanocnego jest oczywiście święconka, w której obowiązkowo powinny znaleźć się produkty o określonej symbolice. I tak, w tradycyjnej święconce nie może zabraknąć: jaj – symbolu odradzającego się życia, chleba – gwarantującego pomyślność i dobrobyt, soli – będącej sednem życia i prawdy, chrzanu – symbolu siły i zdrowia oraz baranka (zwykle z masła lub cukrowego) – oznaczającego zmartwychwstałego Chrystusa. W koszyczku najczęściej umieszczamy także wędliny, ser czy kawałek drożdżowej babki.


Świąteczne śniadanie uzupełniamy także o ciepły posiłek – ten zwykle zdominowany jest przez tradycyjny żur z białą kiełbasą, jajkiem a nawet chrzanem. Domowy żurek na zakwasie nierzadko serwowany jest w chlebie. Kuchnia na Wielkanoc obfituje w wiele przepisów na jaja w różnej postaci – jajka w majonezie, zapiekane czy faszerowane w skorupkach to punkt obowiązkowy na wielu polskich stołach.

Rodzinny świąteczny obiad

Potrawy Wielkanocne w Polsce nie są aż tak silnie zróżnicowane regionalnie, jak to ma miejsce w przypadku Świąt Bożego Narodzenia. Tutaj panuje większy konserwatyzm i uniwersalność kuchni, nadal jednak różne części naszego kraju szczycą się własnymi odsłonami tych samych dań.

Obiad wielkanocny jest bardzo wystawny – po 40-dniowym poście przychodzi czas na ucztę. Stąd główny posiłek dnia obfituje w szczególności w wytrawne dania mięsne: pieczony schab ze śliwką, pieczeń rzymska, szynka wielkanocna, pieczona kaczka, indyk lub nawet gęś – to tylko niektóre z propozycji. Nierzadko przygotowujemy także pieczone pasztety i rolady wielkanocne. Na każdym stole można znaleźć także sałatki – najpopularniejsza jest tutaj zdecydowanie sałatka jarzynowa, nie brak jednak pomysłów na różnego rodzaju sałatki wiosenne i sałatki warstwowe (np. z tuńczykiem).


Wybór potraw jest ogromny, jednak przygotowując rodzinny świąteczny obiad nie warto zbytnio eksperymentować, lepiej wybrać sprawdzone przepisy na Wielkanoc, by mieć pewność, że dania będą udane.

Ciasta na Wielkanoc

Na wielkanocnym stole, podczas rodzinnego spędzania czasu nie może zabraknąć tradycyjnych wypieków. Najpopularniejsze ciasta wielkanocne to oczywiście baby w różnych wariantach – babka drożdżowa czy piaskowa baba z lukrem to zdecydowane faworytki. Wielkanocne wypieki to także tradycyjne serniki – na zimno i na kruchym spodzie oraz obowiązkowo mazurki – kruche ciasto oblane kajmakową masą i przyozdobione wielkanocnymi motywami.

Wielkanoc to bardzo wdzięczny czas kulinarnych popisów. Świąteczne posiłki nie muszą być rok rocznie takie same – nowoczesne odsłony tradycyjnych dań i ciast pozwalają odkrywać Wielkanoc na nowo.

4.2 / 5 ( 8 głosów )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here