Kasza jaglana na talerzu
Porady kulinarne i ciekawostki

Jak prawidłowo gotować kaszę jaglaną?

Jak prawidłowo gotować kaszę jaglaną? Część osób robi niestety błąd wrzucając ją do od razu do gotującej się wody i niepotrzebnie zraża się do kaszy, uważając, że jest niesmaczna. Co należy zrobić, by kasza była smaczna, słodka a nie gorzka, a na dodatek sypka? Przeczytajcie poniżej ;)


Z kaszy jaglanej można przygotować nie tylko pyszny dodatek do obiadu, ale także wszelkiego rodzaju desery, sałatki, czy dania główne. Warto więc dowiedzieć się, jak prawidłowo powinno się ją prawidłowo ugotować. Ważne jest, by przede wszystkim zapamiętać, że świeża kasza jaglana sama w sobie jest słodka, jeśli zaś po prawidłowym jej przygotowaniu dalej jest gorzka, kwaskowata,  a nawet ma ostry, nieprzyjemny zapach, to znaczy, że jest po prostu zjełczała i nie powinniśmy jej spożywać. Poniżej znajdziecie szczegółowe instrukcje gotowania kaszy – u mnie proporcja 1:2,5 lub 1:2,25 tzn, że na każdą 1 miarę kaszy (szklankę, kubek itp) przypada 2,5 lub 2,25 miarki wody (szklanki, kubka itp).

Jak prawidłowo gotować kaszę jaglaną?

  1. Odmierz 1 szklankę kaszy, wsyp ją na sitko o drobnych oczach i przepłucz ją pod bieżącą wodą.
  2. Następnie zagotuj wodę w czajniku i przelej nią kaszę.
  3. Przełóż kaszę do garnka, dodaj 1 płaską łyżeczkę soli oraz 2 łyżki oliwy z oliwek (lub 1 łyżka masła).
  4. Dodaj 2 i 1/2 szklanki wrzątku, a następnie przemieszaj kaszę. Przykryj garnek pokrywką. Gotuj kaszę jaglaną na małym ogniu przez ok. 15 minut (+/- 3 minuty).
  5. Zamieszaj kaszę jeszcze z 2 razy, aby kasza nie przywarła do dna. Nie należy mieszać jej częściej, ponieważ może zrobić się z niej papka.
  6. Po ugotowaniu kaszy, pozostaw ją na wyłączonym palniku jeszcze przez ok. 5 minut pod przykryciem. Smacznego!
4.5 / 5 ( 2 głosów )

1 thought on “Jak prawidłowo gotować kaszę jaglaną?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here