Puree ziemniaczane – czyli moje ulubione, tuż po frytkach, ziemniaki do obiadu. Kaloryczne, to fakt… ale jakie pyszne! Gorąco zachęcam do wypróbowania mojego sprawdzonego przepisu na puree ziemniaczane.
Puree ziemniaczane przepis
Niby jak ugotować ziemniaki każdy wie. Jak zrobić tłuczone kremowe ziemniaki – teoretycznie też ;) Jednak wg danych z Blog Forum Gdańsk 2012 spora część Internautów szuka właśnie takich przepisów jak ten poniżej :)
A Wy macie jakiś swój wypróbowany przepis na kremowe ziemniaki? Dodajecie swoje ulubione zioła, czy wolicie bez dodatków? To puree ziemniaczane samo rozpływają się w ustach! Wypróbujcie je koniecznie :)
Ziemniaki puree najczęściej serwuję jako dodatek do moich ulubionych kotletów mielonych, które również gorąco polecam Wam wypróbować. A przepis na nie znajdziecie tutaj: tradycyjne kotlety mielone.
Puree ziemniaczane -Składniki:
- 10 średniej wielkości ziemniaków (ok. 1 kg przed obraniem)
- 2 czubate łyżki masła (ok. 100 g)
- ok. 120 ml mleka (lub śmietanki kremówki)
- sól do smaku
- świeży, posiekany koperek do oprószenia ziemniaków
Opcjonalnie: można do nich dodać także ulubione zioła, np. lubczyk, mieszankę ziół do sałatek lub kurkumę
Przepis na puree ziemniaczane:
- Ziemniaki obrać, umyć, wrzucić do garnka i zalać zimną wodą. Osolić. Gotować na małym ogniu, pod przykryciem aż do miękkości – z reguły jest to ok. 20 minut. Widelec powinien gładko wchodzić w ziemniaki.
- Pod koniec gotowania ziemniaków podgrzać w osobnym garnuszku mleko i roztopić w nim masło.
- Po ugotowaniu zlać wodę z ziemniaków i postawić je nad minimalnym płomieniem palnika, by odparowały. Co jakiś czas nimi wstrząsnąć, by ziemniaki znajdujące się pod spodem też łatwo odparowały. Ten proces powinien trwać ok. 1-2 minuty. Następnie wyłączyć płomień pod garnkiem, dodać ciepłe mleko z masłem i za pomocą tłuczka do ziemniaków ugnieść je na gładkie puree. Takie ugniatanie powinno trwać minimum 3-4 minuty, by masa ziemniaczana zrobiła się gładka i puszysta; należy to robić szybkimi, energicznymi ruchami. Zamiast mleka możecie dodać śmietankę kremówkę do ziemniaków – danie wtedy będzie bardziej kremowe, ale też i bardziej kaloryczne. Czasami potrzeba też nieco więcej niż 120 ml mleka/śmietanki, by uzysykać idealną konsystencję ziemniaków puree – zależy to głównie od gatunku ziemniaków – niektóre są bardziej sypkie, inne mniej.
- Wedle uznania na koniec można jeszcze delikatnie doprawić je solą lub ulubioną mieszanką przypraw.
- Ziemniaki przełożyć na talerz. Świeży koperek drobno posiekać i oprószyć nim ziemniaki puree. Smacznego!
Pracowałem w Szwajcarii w kantonie Vallais i tam obowiązkowym dodatkiem do purre ziemniaczanego jest gałka muszkatołowa. Ja nie lubię ale kto chce warto spróbować. Pozdrawiam
W Belgii to samo. Bez galki muszkatalowej nie ma puree.
Czy zamiast masła można dać margazrynę?
Można, ale z masłem jest o wiele lepszy smak ;)
Nie no, przepis jak znalazł ;) Też uwielbiam takie ze śmietaną i masełkiem !
Mleko + zioła + łyżka kwaśnej śmietany – wychodzą idealnie!
jeszcze szczypiorek świeży i dla mnie ideał:)
czasem dodaje ziol a czasem startego parmezanu albo ugotowanej marchewki i takie puree z tego wychodzi :)
u mnie też dziś królował ziemniak :)
ja zawsze dodaję mleka, ale spróbuję z kremówką ;)