racuchy z jabłkami
BLW Dla dzieci

Racuchy z jabłkami

Racuchy z jabłkami to bez wątpienia to jedne z moich ulubionych placków z dzieciństwa. Wiadomo, że racuchy są super, ale takie racuchy z jabłkami to mój faworyt numer jeden! Nie znam osoby, której by one nie smakowały! Zwłaszcza uwielbiają je dzieci. Tak więc jeśli szukacie sprawdzonego przepisu na racuchy z jabłkami, to zapraszam do przeczytania wpisu poniżej.

Racuchy z jabłkami

Z reguły racuchy są drożdżowe, ale niektórzy również na zwykłe, puszyste placki mówią czasami racuchy. I tak na przykład w Rosji na placki na maślance też zwykło się mówić racuchy. U mnie na Kociewiu zaś, skąd pochodzę, zwykło się je śmiesznie nazywać ruchańcami bądź ruchankami.

racuchy z jabłkami przepis

Racuchy z jabłkami – Składniki:

  • 300 g mąki pszennej  (2 szklanki)
  • 1 szklanka (250 ml) lekko ciepłego mleka
  • 20 g świeżych drożdży
  • 1 jajko
  • 2 łyżki cukru drobnego do wypieków
  • 2 średniej wielkości jabłka – ok. 400 g
  • szczypta soli
  • olej rzepakowy do smażenia
  • cukier puder do oprószenia racuszków

Dodatkowe składniki:

  • olej rzepakowy do smażenia
  • cukier puder do oprószenia racuchów, frużelina owocowa lub polewa czekoladowa

*Drożdże świeże można zastąpić suchymi. Wtedy drożdży suchych należy użyć tyle, ile zaleca producent na opakowaniu.

**szklanka o pojemności 250 ml

wyrośnięte drożdże

Przepis na racuchy z jabłkami:

  1. Należy pamiętać, by odpowiednio wcześniej wyjąć z lodówki świeże drożdże i jajko, by nabrały temperatury pokojowej. Mleko zaś należy podgrzać w garnuszku, ale tylko delikatnie, do temperatury max. 40 st. C, ponieważ mleko o wyższej temperaturze spowoduje, że drożdże stracą swoje właściwości i rozczyn, a następnie ciasto drożdżowe nie wyrosną.
  2. Na samy początku, zanim się jeszcze przystąpi do robienia racuchów z jabłkami, to warto odmierzyć wszystkie składniki na ciasto drożdżowe. Ułatwi to i znacząco przyspieszy robienie placków drożdżowych.
  3. Następnie należy przygotować rozczyn. Taka cenna uwaga, by nie doszło do pomyłki w proporcjach składników – pamiętajcie, że składniki na rozczyn odejmujemy ze składników z tego tutaj przepisu! W celu wykonania rozczynu należy pokruszyć do miski 20 g świeżych drożdży, dodać 2 łyżki cukru, 6 łyżek mąki pszennej oraz 150 ml letniego mleka (będzie to ok. 3/5 szklanki o pojemności 250 ml). Pamiętajcie, by mleko nie było za gorące. Całość należy dokładnie wymieszać, do uzyskania jednolitej masy bez grudek. Kolejno przykryć miskę z rozczynem za pomocą suchej ściereczki i ostawić całość w ciepłe miejsce, bez przeciągu, na ok. 20 minut, celem wyrośnięcia. Taki rozczyn powinien się spienić i przynajmniej podwoić swoją objętość. Jeśli wolicie użyć drożdży suchych to wystarczy je po prostu wymieszać z mąką pszenną, bez konieczności robienia rozczynu.

Jak zrobić racuchy z jabłkami?

  1. Przygotować dużą miskę. Wsypać do niej pozostałą mąkę oraz szczyptę soli. Na środku zrobić wgłębienie i wbić tam jajko oraz dodać resztę mleka (100 ml), a także wlać wyrośnięte drożdże. Całość dokładnie wymieszać za pomocą drewnianej łyżki, stopniowo zagarniając mąkę do środka. Powinno powstać średnio gęste ciasto, nie za rzadkie i nie za gęste. Jeśli ciasto wyjdzie za rzadkie, należy dosypać wtedy łyżkę mąki, a jak za gęste, to dodać łyżkę ciepłego mleka. Po wstępnym wymieszaniu składników, rozpocząć wyrabianie ciasta drożdżowego. Ja robię to za pomocą miksera i haków do wyrabiania ciasta drożdżowego. Miksuję wtedy ciasto przez ok. 5 minut na wysokich obrotach. Jeśli będziecie wyrabiać ciasto ręcznie, to zajmie Wam to nieco więcej czasu, mniej więcej ok. 10 minut i wtedy warto oprószyć ręce mąką, bo ciasto jest nieco klejące. Po wyrobieniu ciasta drożdżowego należy przykryć je suchą ściereczką i odstawić na około godzinę, by wyrosło (w tym czasie powinno podwoić swoją objętość).
  2. Po tym czasie dodać do ciasta obrane i pokrojone w kosteczkę jabłka. Wymieszać i ponownie odstawić na ok. 10 – 15 minut do podrośnięcia.

Jak smażyć racuszki z jabłkami?

  1. Na dość sporej patelni (u mnie taka o średnicy 32 cm) rozgrzać olej rzepakowy, najlepiej na minimum 3-4 mm głębokości.
  2. Przygotować również kubek z  zimną wodą – ułatwi to nakładanie odpowiedniej porcji ciasta i przekładanie racuchów na patelnię. Tak więc ciasto nabierać za pomocą łyżki, za każdym razem mocząc ją uprzednio w zimnej wodzie. Dzięki temu klejące ciasto nie będzie przywierać do łyżki i łatwiej będzie się na patelni tworzyło racuszki. Porcję ciasta (taką z 1 czubatej łyżki) układać na patelni na rozgrzanym oleju rzepakowym. Smażyć placki z obu stron przez około 2-3 minuty na ciut większym niż najmniejszy płomień. Po zarumienieniu jednej strony, przewrócić racuchy na drugą stronę i smażyć dalej do zarumienienia się drugiej strony. Pamiętajcie, że racuchy z jabłkami będą jeszcze rosły na patelni, więc należy zachować pewien odstęp między nimi, by nie zachodziły na siebie. Ja smażę średnio po 4-5 racuchów za jednym razem.
  3. Po usmażeniu przełożyć placki na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, by ociekły z nadmiaru tłuszczu.
  4. Należy pamiętać, że olej nie może być zbyt mocno rozgrzany, ani też racuchy z jabłkami nie mogą smażyć się na dużym płomieniu, ponieważ wtedy spalą się z zewnątrz, a pozostaną surowe w środku.
  5. W razie potrzeby można dodać więcej tłuszczu na patelnię, ale należy to zrobić jeszcze przed smażeniem kolejnej partii placków drożdżowych i poczekać chwilę aż nowa partia oleju odpowiednio się rozgrzeje.
  6. Przed podaniem oprószyć racuchy z jabłkami cukrem pudrem lub polać frużeliną owocową. Pysznie również smakują z dodatkiem sosu czekoladowego. Smacznego!

Jeśli lubisz drożdżowe wypieki, to tuż przed Tłustym Czwartkiem koniecznie sprawdź mój przepis na makowca oraz pączki. A fanom wszelkich placków polecam rosyjskie racuchy na maślance.

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Odkąd pamiętam, moja Babcia często robiła mi różnego rodzaju mączne smakołyki, by mnie nieco podtuczyć, bo ogólnie byłam takim Tadkiem niejadkiem. Trzeba było  mnie ciągle prosić, bym zjadła cokolwiek. Jednak na leniwe pierogi oraz racuchy z jabłkami apetyt miałam zawsze, tak więc często pojawiały się one w moim rodzinnym domu. Szczególnie uwielbiam jeść racuchy z jabłkami oprószone cukrem pudrem lub z dodatkiem owocowej frużeliny, najlepiej wiśniowej.

Na moim blogu przepis na zwykłe placki z jabłkami pojawił się już dawno i aż dziwne, że jak dotąd nie pojawiły się na nim racuchy drożdżowe z jabłkami. Ale tak to już jest, że te potrawy, które robi się najczęściej, to na bloga jakoś nigdy nie trafiły, bo za każdym razem mówię: “ok, następnym razem zrobię zdjęcia na bloga”. I tak tych “następnych razem” jest tysiące ;) Dlatego jak dotąd na blogu nie było przepisu na drożdżowe racuchy z jabłkami ani na zwykłego schabowego ;)

Wracając jednak do tych naszych racuchów z jabłkami, to gorąco polecam Wam mój przepis, ponieważ placki z tejże receptury wychodzą idealne! Wystarczy trzymać się moich proporcji oraz przeczytać wszystkie wskazówki i cały przepis krok po kroku, a uwierzcie mi – stworzycie najlepsze racuchy z jabłkami pod Słońcem! Są one bardzo puszyste i niesamowicie smaczne! Nawet mój Mąż, który średnio przepada za daniami mącznymi, to te racuszki z jabłkami wręcz uwielbia. Moja córka także jest ich wielką fanką, ale ona, jak i ja uwielbia wszelkiego rodzaju placuszki i dania z mąki.

Wystarczy tylko kilka ogólnodostępnych składników spożywczych oraz patelnia. No i oczywiście odrobina wolnego czasu. Tak więc jeśli macie ochotę na placki drożdżowe z jabłkami, to już nie przedłużam i zapraszam do przeczytania poniższego przepisu na chrupiące z zewnątrz i mięciutkie w środku racuchy z jabłkami.

Dodam jeszcze tylko krótko, że można również zrobić racuchy z suchych drożdży. Wtedy nie trzeba robić rozczynu. Wystarczy wymieszać suche drożdże z pozostałymi składnikami i odstawić ciasto do wyrośnięcia. Ilość suchych drożdży należy odmierzyć zgodnie z instrukcją na opakowaniu (z reguły 20 gramów drożdży świeżych odpowiada 7 g drożdży suchych).

przepis na racuchy z jabłkami
4.5 / 5 ( 264 głosów )

8 thoughts on “Racuchy z jabłkami”

  1. Świetny przepis i placuszki bardzo smaczne. Zastanawiam się czy nie dobrze byłoby dodać spirytusu, żeby nie piły tłuszczu, tak jak się dodaje do pączków, czy faworków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here