racuchy
BLW Dla dzieci Słodkości Tłusty Czwartek

Racuchy

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 30 minut | Czas gotowania/pieczenia : 30 minut | Porcje : 21 racuchów

Racuchy – znane i lubiane racuchy drożdżowe. Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale także i dorośli. Racuchy oprószone cukrem pudrem lub polane czekoladą smakują wyśmienicie! Polecam je na śniadanie, kolację, a nawet jako słodki obiad. Placki drożdżowe super się sprawdzą również jako przekąska na Tłusty Czwartek. Jeśli szukacie sprawdzonego przepisu, to koniecznie wypróbujcie mój przepis na racuchy drożdżowe. Gorąco polecam!


Racuchy przepis

Czy jest tu ktoś, kto nigdy nie jadł racuchów? Chyba nie! :) A jak zrobić racuchy? A no całkiem prosto! Mi racuchy drożdżowe kojarzą się głównie z dzieciństwem i moją Babcia. Najczęściej w moim rodzinnym domu robiło się placki z jabłkami, ale od czasu do czasu pojawiały się również racuchy, najczęściej oprószone cukrem pudrem, chociaż czasami Babcia robiła także racuchy z jabłkami.

Tytułem wstępu chciałabym napisać, że racuchy to nieduże, smażone na złoty kolor placuszki sporządzone na bazie mąki, mleka i jaj. Jest to potrawa tradycyjna w kuchni polskiej. Typowe racuchy są nadziewane jabłkami, chociaż istnieją też regionalne wariacje, gdzie podaje się je z bananami lub bakaliami. Na Podlasiu podawane są podczas wieczerzy wigilijnej. U mnie na Kociewiu mówi się na nie ruchanki bądź ruchańce drożdżowe. Gdzie indziej popularne są jako placki drożdżowe.

Takie tradycyjne racuchy drożdżowe z przepisu mojej Babci wychodzą super puszyste i delikatne. Nikt nie może się im oprzeć!  A Wy? Co wolicie? Zwykłe racuchy drożdżowe, czy racuchy z jabłkami? A może Waszym faworytem są racuchy na kefirze z jabłkami lub racuchy na maślance? :) Dajcie znać w komentarzach poniżej!

Racuszki – z czym podawać?

Oczywiście przepis możecie dowolnie modyfikować i np. stworzyć racuchy z jabłkami, racuchy oblane czekoladą lub z Waszymi innymi ulubionymi dodatkami, np. z dżemem (mój Mąż mówi, że wtedy takie racuchy smakują jak pączki) lub jogurtem naturalnym i owocami. Możecie je także zjeść tak po prostu, bez niczego. U nas króluje jednak wersja placków oprószonych cukrem pudrem. W takiej postaci moja córka mogłaby je jeść na okrągło, na śniadanie, obiad i kolację – ale wiadomo – umiar trzeba zachować, mimo iż są tak pyszne!

Z podanych niżej składników wychodzi mi 21 racuchów (kładzionych z 1 pełnej łyżki). Jeśli jakieś Wam zostaną na następny dzień, to można je na kilkanaście sekund włożyć do mikrofalówki. Dzięki temu idealnie się odświeżą, będą znów ciepłe i mięciutkie. Można je wtedy zabrać w pudełeczku do szkoły lub pracy.

Nie wiem, czy wiecie, wiec zapodam Wam też taką ciekawostkę, że istnieją również racuchy ziemniaczane. Są one sporządzane na bazie ugotowanych i przetartych ziemniaków, jaj (białka ubija się na pianę), cukru, niewielkiej ilości śmietany oraz masła. Są one tradycyjnie smażone na smalcu, a następnie po usmażeniu posypuje się je cukrem i ozdabia kleksem gęstej kwaśnej śmietany.

przepis na racuchy drożdżowe

racuchy przepis

Racuchy drożdżowe – Składniki:

Składniki na racuchy:

  • 33 g świeżych drożdży (1/3 kostki)*
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
  • 2 łyżki cukru zwykłego
  • 375 ml ciepłego mleka (1,5 szklanki)**
  • 450 g mąki pszennej (3 szklanki)
  • 1 jajko rozmiar M
  • szczypta soli

Dodatkowe składniki:

  • olej rzepakowy do smażenia
  • cukier puder do oprószenia racuchów (lub polewa czekoladowa)

*Drożdże świeże można zastąpić suchymi. Wtedy drożdży suchych należy użyć tyle, ile zaleca producent na opakowaniu.

**szklanka o pojemności 250 ml

wyrośnięte drożdże

ciasto drożdżowe na racuchy

przepis na racuchy na drożdżach

placki drożdżowe przepis

racuchy drożdżowe
przepis na racuchy

Przepis na racuchy:

  1. Odmierzyć wszystkie składniki na ciasto drożdżowe. Następnie przygotować rozczyn. Uwaga: składniki na rozczyn odejmujemy ze składników z tego tutaj przepisu. W celu wykonania rozczynu należy pokruszyć do miski 33 g świeżych drożdży, dodać 2 łyżki cukru zwykłego, 1 opakowanie cukru wanilinowego (lub 16 gramów cukru z prawdziwą wanilią), 6 płaskich łyżek mąki pszennej oraz 200 ml letniego mleka [(będzie to ok. 4/5 szklanki o pojemności 250 ml; mleko powinno mieć temp max. 40 st. C (zbyt wysoka temperatura zabija drożdże)]. Całość dokładnie wymieszać, by powstał jednolity płyn bez grudek. Następnie przykryć miskę suchą ściereczką i ostawić rozczyn w ciepłe miejsce, bez przeciągu, celem wyrośnięcia na ok. 20 minut. Po tym czasie drożdże powinny się spienić i zwiększyć swoją objętość. Jeśli użyjecie drożdży suchych to wystarczy je po prostu wymieszać z mąką pszenną, bez konieczności robienia rozczynu.
  2. Do pozostałej mąki pszennej dodać szczyptę soli, dokładnie wymieszać. Na środku zrobić wgłębienie. Wbić tam jajko, dodać resztę mleka (175 ml) oraz wlać wyrośnięte drożdże. Całość dokładnie wymieszać za pomocą łyżki, stopniowo zagarniając mąkę do środka. Ciasto nie powinno być zbyt rzadkie, jest takie średnio gęste (przy mieszaniu łyżką stawia lekki opór). Jeśli ciasto wyjdzie za rzadkie, należy dosypać wtedy łyżkę mąki, zaś jeśli by było za bardzo gęste i nie dało się całkowicie mieszać łyżką, to należy dodać łyżkę ciepłego mleka. Gdy składniki będą już nieco połączone ze sobą, należy rozpocząć wyrabianie ciasta. Ja robię to za pomocą miksera i haków do wyrabiania ciasta drożdżowego. Miksuję wtedy ciasto przez ok. 5 minut na wysokich obrotach. Jeśli będziecie wyrabiać ciasto ręcznie, to zajmie Wam to ok. 10 minut (warto oprószyć ręce mąką, bo ciasto jest nieco lepiące się). Po wyrobieniu ciasta drożdżowego przykryć je suchą ściereczką i odstawić na około 60 minut do wyrośnięcia (do podwojenia swojej objętości).

Jak smażyć racuszki?

  1. Na dużej patelni rozgrzać olej rzepakowy, najlepiej na minimum 3 mm głębokości.
  2. Przygotować kubek z  zimną wodą. Ciasto nabierać za pomocą łyżki, za każdym razem mocząc ją uprzednio w wodzie (dzięki temu ciasto nie będzie się kleiło do łyżki i łatwiej będzie się na patelni tworzyło placuszki). Ciasto będzie nieco klejące i ciągnące się, ale takie być powinno. Nabierać łyżką porcje ciasta i układać na patelnię, na rozgrzany olej rzepakowy. Formować placki drożdżowe i smażyć je przez około 2-3 minuty, z obu stron, na ciut większym niż najmniejszy płomień. Po zarumienieniu jednej strony, przewrócić racuchy na drugą stronę i smażyć dalej do zarumienienia. Racuszki będą jeszcze rosły na patelni, więc należy je rozprowadzać w pewnych odstępach od siebie, by na siebie nie nachodziły. Po usmażeniu przełożyć racuchy na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, by ociekły z nadmiaru tłuszczu. Tak samo postąpić z resztą ciasta na racuchy. Należy pamiętać, że olej nie może być zbyt mocno rozgrzany, ani płomień pod patelnią zbyt duży, ponieważ racuchy szybko się przypalą na zewnątrz, a w środku pozostaną surowe. Podczas smażenia, w razie potrzeby, można dodać więcej tłuszczu na patelnię (należy to zrobić przed smażeniem kolejnej partii placków drożdżowych i poczekać chwilę aż nowy olej się odpowiednio rozgrzeje).
  3. Przed podaniem oprószyć racuchy cukrem pudrem. Smacznego!

Jeśli lubisz drożdżowe wypieki, to koniecznie sprawdź mój przepis na makowca oraz pączki.

A dla fanów placków i placuszków gorąco polecam przepis na racuchy na maślance, które są jednymi z najbardziej popularnych placuszków w Rosji.

placki drożdżowe racuchy na drożdżach

4.7 / 5 ( 159 głosów )

3 thoughts on “Racuchy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here