risotto
Obiad

Risotto

Kuchnia : Włoska | Czas przygotowania : 10 minut | Czas gotowania/pieczenia : 30 minut | Porcje : 3 porcje

Risotto w poniższym przepisie to taka klasyka gatunku, czyli risotto w wersji podstawowej, bez dodatków. Stanowi ono super bazę do wielu dań. Wedle uznania możecie dodać do niego np. pieczarki, kurczaka, szpinak – cokolwiek dusza zapragnie. Gorąco zachęcam do wypróbowania mojego przepisu na risotto i tworzenia swoich ulubionych połączeń smakowych!


Risotto przepis

Tak jak wcześniej wspomniałam, poniższy przepis to taki przepis bazowy, który możecie wykorzystać jako pomysł na ryż do obiadu (jako dodatek) lub proste samodzielne danie. Możecie też dorzucić swoje ulubione składniki do risotto, np. ja często dodaję kurczaka i pieczarki lub szpinak i suszone pomidory, by stworzyć całkiem nowe danie.

Jaki jest najlepszy ryż do risotto? Warto kierować się zasadą, że ryż do risotto powinien charakteryzować się wysoką zawartość skrobi, a jednocześnie mieć niską zawartość amylozy. Dlatego idealnie sprawdzi się tutaj ryż Arborio lub takie odmiany jak Baldo, Carnaroli lub Maratelli.

risotto przepis

Składniki:

  • 200 g ryżu (najlepiej arborio, ale jak nie macie, to może być inny, np. parboiled)
  • ok. 120 g szalotek (7 średnich sztuk) lub ewentualnie zwykła biała cebula
  • 2 łyżki masła do podsmażenia cebuli + 1 łyżka masła na koniec do risotto
  • 2 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego
  • 4 łyżki utartego sera grana padano lub parmezanu (ok. 40 g)
  • 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
  • 3 szklanki bulionu, drobiowego lub warzywnego (750 ml; może być wywar z rosołu)
  • 1/3 szklanki białego wina wytrawnego np. Wermut – 80 ml
  • sól, pieprz do smaku
  • natka pietruszki do oprószenia dania

przepis na risotto

Przepis na risotto:

  1. Cebule szalotki obrać z łupinek, pokroić w kostkę.
  2. Na patelni rozgrzać oliwę (lub olej) wraz z masłem, wrzucić posiekane cebule i smażyć aż się lekko zeszklą. Następnie dorzucić drobno posiekany (lub przeciśnięty przez praskę czosnek) i smażyć jeszcze przez pół minuty, cały czas mieszając.
  3. Kolejno na patelnię wsypać ryż do risotto (nieugotowany) i smażyć całość około 2-3 minuty na średnim ogniu, cały czas mieszając aż ziarenka ryżu dokładnie otoczą się w tłuszczu. Kolejno dodać Wermut i dusić całość  na średnim płomieniu, bez przykrycia, aż białe wino się zredukuje (czyli odparuje).
  4. W międzyczasie bulion (u mnie odcedzony od warzyw i mięsa – rosół) podgrzać na małym płomieniu. Najlepiej cały czas trzymać go na tym małym ogniu (bez bulgotania), by podczas robienia risotto bulion był cały czas odpowiednio ciepły.
  5. Następnie do risotto stopniowo dodawać bulion (wlewać po ok. 1/3 szklanki). Kolejną porcję wlać dopiero, gdy płyn zostanie wchłonięty przez ryż. Risotto należy cały czas mieszać podczas jego przygotowywania, by płyn równomiernie się wchłaniał, a dzięki temu risotto będzie idealnie kremowe. Łącznie ryż powinien gotować się około 20 minut. Może zdarzyć się tak, że do zrobienia tego dania będzie Wam wystarczyło jedynie 600 ml bulionu – w zależności jak bardzo miękką konsystencję ryżu będziecie chcieli uzyskać.
  6. Parmezan (lub inny twardy ser, np. Grana Padano) zetrzeć na tarce o małych oczkach.
  7. Natkę pietruszki drobno posiekać.
  8. Zestawić rissotto z ognia, dodać masło (1 łyżkę), starty parmezan i dokładnie wszystko wymieszać. Doprawić ewentualnie do smaku solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem (jeśli bulion nie był dość mocno doprawiony). Odstawić na 2 minuty, bo dzięki lekkiemu przestudzeniu danie odpowiednio jeszcze zgęstnieje. Risotto podawać oprószone posiekaną natką pietruszki. Smacznego!

Polecam także wypróbować mój przepis na: ryż z kurczakiem.

jak zrobić risotto

4.9 / 5 ( 7 głosów )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here