rogaliki maślane
Bułki Pieczywo

Rogaliki maślane z makiem

Rogaliki maślane z makiem – to propozycja na rogale śniadaniowe i nie tylko. Sprawdzą się również na kolację. Idealnie smakują z dżemem domowej roboty. Gorąco zachęcam do wypróbowania przepisu na rogaliki maślane z makiem.


Rogaliki maślane

Lubicie rogaliki na słodko? Takie z masełkiem i dżemem? Ja uwielbiam. Tak więc jeśli macie ochotę na domowe rogaliki maślane, to koniecznie wypróbujcie mój sprawdzony przepis. Moja córeczka je uwielbia, zwłaszcza z domowym dżemem wiśniowym.
Wedle uznania takie rogaliki śniadaniowe możecie oprószyć makiem, czarnuszką lub sezamem – obojętnie, co wybierzecie, to i tak będzie pysznie!
Jeśli chodzi o ilość tych rogalików maślanych, to z podanych niżej składników wyszło mi 8 sztuk. By je zrobić przygotowuję najpierw ciasto drożdżowe, które po wyrośnięciu przerzucam na silikonową matę i najpierw dłońmi, a następnie wałkiem rozpłaszczam na okrąg o średnicy minimum 30 cm. Jeśli chcecie możecie zrobić większy okrąg, nawet do 37 cm średnicy. Mniejszych okręgów nie polecam, bo rogaliki będzie trudno zwinąć w rulon.

Domowe rogaliki maślane to pyszna propozycja na śniadanie. Do tego masło, dżem i kubek gorącego mleka… no i ten smak i zapach domowego pieczywa unoszący się w powietrzu :) Musicie wypróbować! Polecam również pyszne bułki poznańskie, czyli takie bułki z przedziałkiem, na które przepis znajdziecie tutaj: domowe bułeczki drożdżowe.

Rogaliki maślane z makiem – Składniki:

Zaczyn drożdżowy – Składniki:

  • 20 g drożdży świeżych
  • 60 ml mleka
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka mąki pszennej

Ciasto drożdżowe – Składniki:

  • 450 g mąki pszennej
  • 150 ml mleka
  • 1 łyżka miodu
  • 60 g masła
  • 1 płaska łyżeczka soli

Dodatkowe składniki:

  • 1 białko
  • 50 g roztopionego masła
  • 3 łyżki maku niebieskiego

ciasto drożdżowe na rogaliki ciasto drożdżowe rogaliki rozczyn masło

rogaliki drożdżowe na śniadanie

rogaliki z makiem przepis rogaliki przed pieczeniem rogaliki po upieczeniu

puszyste rogaliki rogaliki

Przepis na rogaliki maślane z makiem:

  1. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
  2. Przygotować zaczyn drożdżowy: W tym celu do kubka pokruszyć drożdże, dodać cukier, oraz mąkę. Całość zalać ciepłym, ale nie gorącym mlekiem (takim max. 40 st. C). Przykryć kubek suchą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, bez przeciągów na ok. 15-20 minut, celem wyrośnięcia drożdży (w tym czasie powinny się spienić i zwiększyć swoją objętość).
  3. Gdy zaczyn drożdżowy będzie już gotowy, przystąpić do robienia ciasta drożdżowego. W małym garnuszku rozpuścić masło, dodać do niego miód oraz mleko. Delikatnie podgrzać i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Mąkę pszenną przesiać do dużej miski, dodać sól, wymieszać. Następnie dodać roztopione masło z mlekiem i miodem oraz rozczyn drożdżowy i całość ponownie dokładnie wymieszać. Następnie za pomocą miksera z hakami do wyrabiania ciasta drożdżowego wyrabiać masę przez ok. 5 minut (ręcznie powinno to trwać ok. 10 minut). Ciasto w misce przykryć suchą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około 60 minut (ciasto musi w tym czasie podwoić swoją objętość).
  4. Po wyrośnięciu przełożyć ciasto na blat/stolnicę lub silikonową matę (tak jak w moim przypadku). Na macie silikonowej nie jest to konieczne, ale jeśli będziecie przekładać ciasto na blat, to być może będzie trzeba go delikatnie oprószyć mąką. Ciasto na stolnicy/macie lekko rozpłaszczyć dłońmi, a następnie wałkiem rozwałkować na okrąg o średnicy minimum 30 cm. Wedle uznania można zrobić większy okrąg, nawet do 40 cm średnicy i wtedy rogaliki wyjdą bardziej pozawijane, jak na dwóch zdjęciach powyżej (tuż nad opisem wykonania). Mniejszych okręgów nie polecam, bo rogaliki będzie trudno zwinąć w rulon.
  1. Przy pomocy ostrego noża podzielić okrąg na 8 równych trójkątów (ja najpierw kroję na pół, potem na kolejne pół – robiąc ćwiartki, a następnie po skosach – tworząc 8 części – tak jak na załączonych zdjęciach). Kolejno, zaczynając od podstawy trójkąta, zwijać rogaliki w rulon (najlepiej żeby zakończenie rogalika – czyli ten ostry szczyt trójkąta był zawinięty pod spód rogalika – co pozwoli uniknąć ewentualnego rozwinięcia się rogaliki podczas wyrastania ciasta lub pieczenia; ewentualnie można dodatkowo koniec rogalika lekko zwilżyć wodą i dokleić go do rogala). Tak przygotowane rogaliki poukładać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć blachę ściereczką i odstawić rogaliki w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około 30 minut.
  2. Roztopione masło wymieszać z białkiem jajka i taką masą, za pomocą pędzelka posmarować wszystkie rogaliki. Następnie rogaliki maślane posypać makiem. Piekarnik rozgrzać do 180 st. C (góra-dół) bez termoobiegu, wstawić blaszkę na środkowy poziom i piec rogaliki przez ok. 20-25 minut do zarumieniania.
  3. Po upieczeniu wyciągnąć rogaliki z piekarnika i pozostawić do ostudzenia na kratce. Podawać z ulubionymi dodatkami, np. z masłem i dżemem. Smacznego!


rogaliki maślane z makiem

Rate this post

1 thought on “Rogaliki maślane z makiem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here