Rosół – to klasyka polskiej kuchni. Tradycyjnie pojawia się w niedzielę na obiad, tuż obok schabowego ;) Przyznam się bez bicia, że mój pierwszy w życiu rosół do najsmaczniejszych niestety nie należał. Ba! Nawet popełniałam te błędy młodości, dodając do niego kostki rosołowe! Szok, ale na szczęście te czasy już minęły, a z pasją doszłam do perfekcji jeśli chodzi o gotowanie rosołu i teraz mogę rzec, że mój przepis na rosół jest idealny! Gorąco zachęcam do przeczytania całego wpisu, by poznać cenne wskazówki, co należy zrobić, by ugotować rosół najlepszy pod Słońcem.
Rosół przepis
Jeśli marzy się Wam pyszny domowy rosół jak u Babci, to dobrze trafiliście. Oczywiście, o ile szukacie przepisu na domowy rosół z kury. Rosół na mięsie mieszanym pojawi się na blogu niebawem i jest on równie smaczny, a może nawet ciut smaczniejszy niż rosół z kury. Trzeba jednak pamiętać, że rosół z samego drobiu jest delikatniejszy w smaku niż taki gotowany na mieszanych gatunkach mięsa.
Przepis na rosół tak naprawdę jest banalnie prosty i wystarczy trzymać się tylko kilku zasad, by powstała nam ta pyszna zupa, która może stanowić samodzielne danie, bądź po przecedzeniu można ją wykorzystać jako bulion, będący bazą innych zup lub sosów. W moim rodzinnym domu rosół pojawiał się standardowo w niedzielę, a w poniedziałek oczywiście pomidorowa z koncentratem na bazie rosołu z niedzieli. U Was też tak było? :)
Jak ugotować rosół z kury?
Po pierwsze najważniejsze jest mięso. Najlepsza będzie kura lub kurczak ze sprawdzonego źródła. Koniecznie nie za tłusta. Jeśli jednak ma sporo tłuszczu, to opcjonalnie można z niej ściągnąć skórę oraz usunąć szyję, bo są to elementy o największej zawartości tłuszczu. Co jednak zrobić, gdy rosół już ugotowany i okazało się, że wyszedł za tłusty? Wtedy wystarczy schować do lodówki, schłodzić przez kilka godzin, a następnie za pomocą łyżki zebrać tłuszcz, który się zebrał na powierzchni rosołu.
Taka cenna uwaga! Zupę tę solimy pod koniec gotowania, a nie na początku! Dzięki temu uzyskamy lepszy smak zupy i nie będzie ryzyka, że ją przesolimy (należy pamiętać, że podczas gotowania rosołu spora część wody odparowywuje).
A jaki argument przemawia za tym, by solić zupę na końcu? A no taki podparty naukowo :) Pamiętajcie, że osolona woda ma mniejszą zdolność przenikania. Chodzi tutaj o zjawisko osmozy. Jeśli byśmy posolili wodę na początku, to będzie ona bardziej stężona od mięsa i warzyw, więc jej zdolność osmotyczna zmaleje, a co za tym idzie, do wody (wywaru) przejdzie niewiele smaków i aromatów z warzyw i mięsa.
Do rosołu nie dodajemy również mielonego pieprzu, tylko taki w ziarenkach, gdyż zupa ta ma być klarowna. Ewentualnie pieprz mielony można podać na stół, aby bezpośrednio doprawić zupę w talerzu.
Jak zrobić rosół, by nie był mętny?
Żelazna zasada to cierpliwość :) Gotować go powoli – ma tylko delikatnie pyrkać (bąbelkować, a nie mocno wrzeć). Poza tym pod żadnym pozorem nie wolno rosołu mieszać. Najlepiej zostawić go w spokoju na 2-3, a nawet 4 godziny :) A co zrobić, by zupa ta miała piękny złoty kolor? Wystarczy dodać cebulę w łupinie opaloną nad palnikiem. Ewentualnie dodać szczyptę kurkumy, ale ja osobiście bardziej preferuję tę modę z cebulą opalaną.
Co zrobić z mięsa z rosołu?
My najczęściej obieramy kurczaka z mięsa i kawałki wrzucamy do rosołu. Jak mięsa jest dość dużo, to czasami przerabiamy je na pastę kanapkową (zobacz przepis: pomidorowa pasta z gotowanego kurczaka) lub robimy drugie danie, np. pod postawią potrawki z kurczaka lub kurczaka w białym sosie z rodzynkami.
Mięso z rosołu można także wykorzystać do zrobienia krokietów z mięsem, pasztecików lub jako farsz do pierogów. Wraz z warzywami z rosołu nada się również do zrobienia pasztetu.
Rosół z kurczaka a rosół z kury
Taka cenna uwaga! Jeśli zamierzacie robić rosół z kurczaka – to polecam mięso po 60-90 minutach już wyciągnąć z zupy (bo kurczak długo gotowany zacznie się rozpadać). W przypadku rosołu z kury, to gotujemy go dłużej – tak jak w przepisie poniżej.
Rosół drobiowy – Składniki:
- 1 cała kura lub kurczak o wadze ok. 2,4 kg
- ok. 3,5 litra wody (zimnej)
- 2 duże marchewki – ok. 300 g (można dać mniej jeśli wolicie mniej słodki rosół)
- 2 średnie pietruszki – ok. 100 g
- 1 mały kawałek pora – ok. 100 g
- kawałek selera – ok. 100 g
- 2 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 5 ziarenek pieprzu
- 1 mała cebula – ok. 90 g
- 2 płaskie łyżki soli (lub więcej do smaku)
- 3 duże gałązki natki pietruszki lub 3 małe gałązki lubczyku (opcjonalnie) do oprószenia rosołu na talerzu

Przepis na domowy rosół drobiowy z kurczaka:
- Kurę lub kurczaka opłukać pod zimną wodą (ja wkładam go po prostu do garnka, obmywam, wylewam wodę i wlewam czystą w ilości 3,5 litra).
- Garnek z mięsem zalanym wodą postawić na palniku i na średnim płomieniu doprowadzić do wrzenia. Ściągnąć szumowiny, które powstają podczas gotowania. Zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu (rosół ma tylko `pyrkać`) przez około godzinę (pod lekko uchyloną pokrywką).
- Cebulę w łupinie opalić przez chwilę nad palnikiem aż zbrązowieje (nie obierać). Marchewkę i pietruszkę obrać, opłukać.
- Pora oczyścić z zewnętrznych liści, opłukać.
- Po godzinie gotowania się mięsa, należy wrzucić wszystkie warzywa do zupy, dodać liście laurowe, pieprz, ziele angielskie. Gotować (zupa ta dalej ma tylko pyrkać) na małym ogniu, pod częściowym przykryciem (pokrywka nie powinna zakrywać więcej niż 3/4 garnka) przez ok. 3 h (jeśli Wam się mocno spieszy to możecie czas gotowania skrócić do 2 godzin, ale pamiętajcie, że im dłużej się rosół gotuje, tym ma lepszy smak). Dać 2 płaskie łzki soli na 30 minut przed końcem gotowania.
- Ugotowany rosół przecedzić. Można podawać z makaronem oraz z marchewką i mięsem z rosołu. Po odcedzeniu rosołu (oddzieleniu od mięsa i warzyw) pozostało mi 2,25 litra bulionu mięsno-warzywnego. Na koniec (po odstaniu lub bezpośrednio na talerzach) można jeszcze doprawić rosół do smaku solą. Można także posypać natką pietruszki lub lubczykiem. Smacznego!
Jak podawać rosół?
W moim domu rosół podaję gorący, z ugotowanym makaronem (np. jajecznym niteczki lub z kluseczkami), z marchewką pokrojoną w plasterki lub kosteczkę oraz z posiekanym lubczykiem lub natką pietruszki. Często dodaję również kawałki mięsa.
Zobacz również mój wpis: Jak gotować rosół, żeby nie był mętny


Witam. Właśnie jestem w trakcie gotowania rosołu z tego przepisu. Zaznaczam że rosół gotuję 1 raz w życiu. Żonka jest chora po Sylwestrze i taki rosołek będzie w sam raz. Chyba że mi coś nie pyknie Pozdrowionka
Świetny przepis, na pewno go przetestuje, wygląda smakowicie.
proponuje zrobić z 3 rodzajów mięsa w tym jakieś podroby :)
Jeżeli ktoś nie zna terminu”pykrał” w kuchni niech lepiej zostanie przy kuchni McDonald’s :D
Świetny przepis, wykorzystałam dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Robię pierwszy raz rosół, zobaczymy co wyjdzie wykorzystałam ten przepis mam nadzieję, że mi się uda
A kiedy, po jakim czasie wyjąć mięso ?
ja mięsa nie wyjmuje
Właśnie gotuje rosół, a specem w kuchni nie jestem. Sprawdzę czy moja żona będzie chciała ten rosół spróbować.
fajny przepis, ja ile razy bym nie gotowała to zawsze jest mętny niestety
Mięso wkładamy do zimnej wody i bardzo powoli doprowadzamy do wrzenia, a jeszcze lepiej do temp 90St. I nie będzie mętny.
Doprowadzić do wrzenia? W wielu przepisach zabraniają wrzeniu… podobno to zamyka pory i zatrzymuje smak w mięsie….
Proszę przeczytać cały wpis dokładnie :) Mięso doprowadzić do wrzenia owszem, ale następnie od razu zmniejsza się płomień, by rosół tylko delikatnie się gotował ‘pyrkał’ :)
Pozdrawiam :)
Pyrkac to moze tylna czesc ciala!
Ona(ta tylna) nie tylko pyrka. Jadźka nie czepiaj się i tak wszyscy wiedzą o co chodzi.
Ale z Pani kucharka…
Wygląda przepysznie, na pewno smakuje jeszcze lepiej.. :)