Leśna polana sałatka ze śledziem i pieczarkami marynowanymi
Sałatki i surówki Sałatki na imprezę Sałatki warstwowe Sałatki z marynowanymi pieczarkami

Sałatka leśna polana ze śledziami. Sałatka grzybowa polana.

Kuchnia : Polska

Sałatka leśna polana ze śledziami, czyli inaczej sałatka grzybowa polana z marynowanymi pieczarkami to nieco zmodyfikowana wersja sałatki, która już pojawiła się na blogu, aczkolwiek była ona z dodatkiem kurczaka (Zobacz przepis: Sałatka Leśna polana z kurczakiem). Tym razem wersja świąteczno-karnawałowa ze śledzikiem ;) Chociaż jej wygląd tak mi się podoba, że śmiało polecam Wam ją na każdą imprezę, bo na bank zrobi wrażenie na gościach :) Jednym z jej głównych składników są marynowane pieczarki, które pięknie się prezentują na trawce ze szczypiorku i koperku ;) Do wykonania tej sałatki potrzebna będzie tortownica o średnicy 21-22 cm.

Sałatka leśna polana ze śledziami – Składniki:

 • 1 słoik marynowanych pieczarek (420g po odsączeniu) lub 1,5 słoika (zależy, czy macie małe pieczarki czy dość duże (dno sałatki powinno całe być pokryte pieczarkami)
 • 1 puszka kukurydzy (po odsączeniu 285g)
 • 3 duże ziemniaki (ok. 400g)
 • 2 marchewki (ok. 300g)
 • 3 jajka
 • 3 ogórki konserwowe (ok. 200g)
 • 460g filetów śledziowych a’la Matjas w oleju (350g po odsączeniu)
 • sól, pieprz do smaku
 • pęczek szczypiorku i koperku
 • kilka łyżek majonezu

 

Sałatka leśna polana ze śledziami – Wykonanie:

 1. Marchew i ziemniaki ugotować w mundurkach. Ostudzić, a następnie obrać z łupin i pokroić w kosteczkę.
 2. Ogórki również pokroić w kosteczkę.
 3. Kukurydzę i pieczarki odsączyć z zalewy.
 4. Jajka ugotować na twardo, obrać i drobno posiekać.
 5. Śledzie wymoczyć w mleku lub w wodzie (przez kilka godzin, by były mniej słone). Odsączyć i osuszyć. Pokroić w kosteczkę.
 6. Koperek i szczypiorek drobno posiekać.
 7. Tortownicę o średnicy 21-22 cm wyłożyć folią spożywczą. Na samym dnie poukładać dość ciasno pieczarki, nóżkami do góry. Następnie posypać posiekanym koperkiem i szczypiorkiem. Na to wyłożyć marchewkę. Rozsmarować warstwę majonezu, lekko dogniatając warstwy. Posypać solą i pieprzem. Następnie wyłożyć śledzie, cienką warstwę majonezu, kukurydzę (odsączoną z zalewy), cienką warstwę majonezu oraz ogórki. Ponownie posmarować majonezem oraz doprawić odrobiną soli i pieprzu. Wysypać drobno posiekane jajka, lekko osolić, posmarować majonezem. Na koniec wyłożyć ziemniaki, doprawić solą oraz pieprzem i również posmarować cienko majonezem.
 8. Przykrywamy sałatkę folią spożywczą i odstawiamy do lodówki (najlepiej na całą noc).
 9. Następnego dnia wyjmujemy sałatkę z lodówki, ściągamy górną folię, a sałatkę odwracamy do góry dnem na płaski talerz. Delikatnie zsuwamy obręcz tortownicy, uważając, by nie popsuć kształtu sałatki. Ściągamy pozostałą folię i gotowe! Smacznego!
5 / 5 ( 1 głosów )

9 thoughts on “Sałatka leśna polana ze śledziami. Sałatka grzybowa polana.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here