Przetwory

Sałatka z ogórków i papryki w kurkumie – do słoików na zimę

Sałatka z ogórków i papryki w kurkumie – do słoików na zimę – to kolejna propozycja na zimowe przetwory. By pozbyć się ewentualnej goryczki ogórków w sałatce warto je namoczyć wcześniej w solance. Więcej przepisów na zimowe sałatki do słoików itp. znajdziecie tutaj: Przetwory – zapasy na zimę.


Sałatka z ogórków i papryki w kurkumie – do słoików na zimę – Składniki:

Składniki na sałatkę:

 • 4 kg ogórków gruntowych (+4litry wody+100g soli do ‘wymoczenia ogórków, by pozbyć się ich goryczki)
 • 1 kg cebuli
 • 5 ząbków czosnku
 • 1,2 kg czerwonej papryki

Składniki na zalewę:

 • 9 szklanek wody (ok. 2250 ml)
 • 2 i 1/4 szklanki octu 10% (ok. 560 ml)
 • 3 i 3/4 szklanki cukru (ok. 820 g)
 • 3 łyżeczki kurkumy
 • 1,5 łyżeczki gorczycy
 • ok. 150g soli

*szklanka = 250ml

Sałatka z ogórków i papryki w kurkumie

Sałatka z ogórków i papryki w kurkumie – do słoików na zimę – Wykonanie:

 1. Ogórki w skórce pokroić w plasterki. Zalać 4 litrami wody z wymieszanymi 100g soli, wymieszać i odstawić na ok. 2-3h. Następnie zlać solankę, a ogórki przepłukać na sitku wodą.
 2. Czerwoną paprykę pokroić w cienkie paski. Cebulę pokroić w piórka. Czosnek pokroić w drobną kosteczkę. Ewentualnie (jeśli posiadamy robota kuchennego) możemy razem ogórki, paprykę i cebulę przepuścić przez szatkownicę do krojenia w plasterki – pozwoli nam to zaoszczędzić dużo czasu :) Całość wrzucić do dużego garnka (u mnie gar 15-litrowy).
 3. Do dużego garnka (ok. 4-litrowego) wlać wodę, ocet, dodać cukier, kurkumę, gorczycę i sól. Wszystko razem wymieszać i zagotować zalewę.
 4. Następnie w tym największym garnku zalać zalewą ogórki, czerwoną paprykę, cebulę i czosnek. Wstawić gar na palnik i gotować jeszcze całość przez ok. 5 minut.
 5. Gorącą sałatkę nakładać do czystych i suchych słoików. Pasteryzować 10 minut.
 6. Składniki wystarczą na około 10 słoików po 900 ml. Smacznego! :)

Sałatka z ogórków i papryki w kurkumie

4.3 / 5 ( 56 głosów )

6 thoughts on “Sałatka z ogórków i papryki w kurkumie – do słoików na zimę”

 1. Ogórki umyć i powkładać do słoików dodać koper chrzan czosnek i liść wiśni zalewa: na 2litry wody surowej 3 łyżki soli kamiennej . Wymieszać i zalać słoik zakręcić . Pychotka

 2. Przepis bardzo ciekawy i na pewno skorzystam, ale drobna uwaga. Absolutnie nie polecała bym wcześniej moczyć ogórków w wodzie, a potem wraz z tą wodą wylewać to co jest w ogórkach najcenniejsze, czyli ich sok. Nawet gdyby miały trochę goryczki.

  1. ma pani racje , tylko trzeba te ogórki posolic bo bedą bez smaku? tylko ile tej soli, bo przeciez tez idzie sól do zalewy i zeby ich nie przesolic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here