Sałatka z cukinii żółtej i zielonej do słoików na zimę – to pyszne danie z kategorii przetwory z cukinii. Smakuje świetnie i sprawdza się idealnie jako sałatka do grilla, czy jako dodatek do obiadu. Kolorowe papryki w tej sałatce idealnie komponują się z resztą składników nie tylko wizualnie, ale także smakowo. Poniższy przepis na cukinię na zimę do słoików inspirowany był przepisem z bloga Danka pichci. Koniecznie wypróbujcie taką marynowaną cukinię z papryką, a nie pożałujecie!
Przetwory z cukinii
Podobną sałatkę z cukinii mogliście już zobaczyć w tym przepisie: Sałatka z cukinii i papryki do słoików na zimę, aczkolwiek składała się ona tylko z zielonej cukinii i papryki czerwonej. Ta sałatka poniżej jest nieco bardziej urozmaicona i bardziej kolorowa :)
Cukinia na zimę do słoików to równie pyszne rozwiązanie, co tworzenie przetworów z ogórków. Jesienią, czy też zimą można takie przetwory z cukinii po prostu otworzyć i podawać jako pyszny dodatek do obiadu. Przepis na cukinię w słoiku z dodatkiem papryki jest banalnie prosty i taka sałatka na pewno uda się każdemu. Zalewa do cukinii jest słodko-kwaśna, więc na pewno zasmakuje wszystkich wielbicielom marynowanych potraw.
Sałatka z cukinii na zimę – Składniki:
Składniki na sałatkę z cukinii żółtej i zielonej do słoików na zimę:
- 1 kg żółtej cukinii
- 1 kg zielonej cukinii
- 5 średnich cebul – ok. 660 g
- 2 duże czerwone papryki – ok. 540 g
- 2 duże żółte papryki – ok. 530 g
- 1 mała papryka zielona – ok. 160 g
- 1 lekko czubata łyżka soli kamiennej niejodowanej
- 8 ziaren ziela angielskiego
- 6 liści laurowych
Składniki na zalewę do sałatki z cukinii do słoików:
- 1 szklanka cukru – ok. 210 g
- 1/2 szklanki oleju (125 ml, u mnie rzepakowy)
- 1 szklanka octu spirytusowego 10% (250 ml)
Przepis na sałatkę z cukinii żółtej i zielonej do słoików na zimę:
- Obie cukinie dokładnie umyć, osuszyć, a następnie pokroić w kostkę (najlepiej taką o boku ok. 1 cm). Przygotować dużą miskę lub duży garnek (ja użyłam takiego 7-8 litrowego, żeby potem łatwo mi się mieszało wszystkie składniki podczas 24-godzinnego leżakowania).
- Wszystkie rodzaje papryki (czerwoną, żółtą i zieloną) umyć dokładnie, pozbawić gniazd nasiennych, a następnie pokroić w dużą kostkę. Kolejno wrzucić do miski (garnka) z cukiniami.
- Cebulę obrać z łupin, pokroić w piórka. Dodać do pozostałych składników.
- Do miski/garnka ze wszystkimi warzywami (cukinią, papryką i cebulę) dodać sól kamienną niejodowaną, ziele angielskie oraz liście laurowe.
- Wszystkie składniki na zalewę, czyli ocet, olej i cukier wrzucić do garnuszka i zagotować. Wlać do miski (garnka) z warzywami i przyprawami, a następnie całość dokładnie wymieszać. Pozostawić warzywa w garnku przez 24 godziny i w międzyczasie kilka razy je przemieszać. Po tym czasie leżakowania warzywa powinny puścić dość sporo soków i zwiększyć dzięki temu ilość zalewy. Taką zalewę najlepiej przelać do osobnego garnuszka i odstawić na bok.
- Do wyparzonych słoików (u mnie było to 5 słoików o pojemności 900 ml) powkładać składniki sałatki. Zalać je zalewą (tą, którą po leżakowaniu warzyw została przelana do garnuszka). Słoiki dokładnie zakręcić i pasteryzować przez ok. 15 minut od momentu zawrzenia wody. Więcej o pasteryzacji możecie przeczytać poniżej. Smacznego!
Jak zapasteryzować sałatkę z cukinii na zimę?
Przygotować duży garnek, który pomieści 5 słoików o pojemności 900 ml. Na dno garnka wyłożyć ściereczkę materiałową, a następnie poukładać na niej słoiki z sałatką z cukinii. Zalać je wodą do 3/4 wysokości i włączyć palnik, doprowadzając wodę do wrzenia. Następnie zmniejszyć moc palnika na minimum i od momentu zawrzenia wody gotować słoiki przez ok. 15 minut. Po tym czasie wyciągnąć słoiki z garnka, poukładać wieczkiem do dołu, przykryć ściereczką i pozostawić do całkowitego ostudzenia. Zimne słoiki można schować w chłodne, suche i zacienione miejsce, najlepiej do piwnicy lub spiżarni.
Więcej inspiracji na przetwory na zimę znajdziecie tutaj: Przetwory na zimę do słoików
Czy zamiast cukinii może być dynia?
Sałatka jest przepyszna. U mnie mala modernizacja w postaci jednej średniej startej marchewki ,troszkę natki pietruszki i pół średniego chili . Szkoda że zrobiłam tylko z połowy składników bo tyle tylko miałam :( z posiadania nici :)
Właśnie leżakuje, myślę, że będzie pychota. Dorzuciłam trochę czosnku, ale to już indywidualny smak.
Czy lezakowanie ma być lodówce?
czy zalewą zimną czy gorącą zalewamy
Sałatka jest pyszna Smakowała cal we j rodzinie i zbyt szybko się skończyła .Nie doczekała zimy.
Dziś właśnie leżakuje nowa porcja na tegoroczną zimę To ok pierwsza porcja ,bo w tym roku mam zamiar zrobić i tej i innych sałatek znacznie więcej .
Przepyszna, już zrobiłam
ile soli na taką zalewe?
Warzywa zalać gorącą zalewą czy przestudzoną?
I jeszcze jedno czy dużą cukinię muszę obrać ?
Jeśli ma twardą skórkę, to tak, należy obrać.
Czy z cukini wykrawac nasiona?.
Nic nie zostało wspomniane?
Jeśli jest to mała cukinia z małymi nasionami ,to nie trzeba.
Jak duża, przerośnięta z większymi pestkami ,to warto wykrawać nasiona.
Mam tylko sól jodowaną czy sałatka się zepsuje jeśli ją dodam?
Zabrakło mi zalewy na jeden słoik co mam zrobić z resztą sałatki?
A robi Pani w takich samych słoikach jak ja? Powinno jej wystarczyć idealnie, jeśli cukinia leżakowała w nie za chłodnym miejscu i ładnie puszczała soki. Radzę z każdego słoika trochę zalewy odlać do ostatniego słoika, a braki we wszystkich uzupełnić mieszanką wody, oleju, octu i szczypty cukru (w proporcjach odpowiadających gustom smakowym).
Bardzo fajny przepis. Czas “leżakowania” cukinii przed słoikowaniem, ma znaczenie. 8-10 godzin minimum aby utworzył się “sok”. Ale,… w tym czasie dozwolone jest podjadanie :D i dlatego ja już dzisiaj wiem, że w zimie będzie to rewelacja .
.