sos pieczarkowy
Sosy i dipy

Sos pieczarkowy

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 15 minut | Czas gotowania/pieczenia : 15 minut | Porcje : 4 porcje

Sos pieczarkowy to mój drugi, tuż po sosie kurkowym, ulubiony sos grzybowy :) Sos ten świetnie pasuje do placków ziemniaczanych, dań mięsnych, czy też potraw z makaronem. Jego główną zaletą jest to, iż pieczarki na szczęście są dostępne przez cały rok :) Sos pieczarkowy można dowolnie modyfikować – jeśli wolicie bardziej “słodki’ sos, to możecie pominąć śmietanę 18%, a całkowicie zastąpić ja śmietaną kremówką. Również można pokombinować z dodawaniem różnych ziół i przypraw, wzbogacając przez to jego smak.


Często mnie pytacie, jak zrobić sos pieczarkowy, by był prosty, a jednocześnie smaczny. Dlatego postanowiłam zrobić dla Was ten wpis, w którym opisuję, jak zrobić klasyczny sos pieczarkowy, bez zbędnych dodatków. Każdy go zajada ze smakiem, nawet mi się zdarza wyjadać go łyżką z patelni ;) Oczywiście potem tej łyżki już nie moczę w sosie, żeby nie było ;)

Sos pieczarkowy – Składniki:

  • 500 g pieczarek
  • 1 średnia cebula (ok. 140 g)
  • 2 czubate łyżki masła
  • 2 ząbki czosnku (ok. 10 g)
  • 120 ml śmietany kremówki (ok. pół szklanki)
  • 2 czubate łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18% (do sosów) – ok. 80 g
  • sól i pieprz do smaku
  • natka pietruszki do oprószenia sosu (kilka małych gałązek)

Opcjonalnie natkę pietruszki można zastąpić świeżym koperkiem. Również co do śmietany – wedle Waszych gustów smakowych można dać tylko słodką śmietankę lub tylko kwaśną śmietanę. Mi najbardziej jednak odpowiada wersja z mieszaniem tych obu śmietan, tak jak podałam w składnikach powyżej. Również opcjonalnie do smaku można dodać nieco soku z cytryny na sam koniec.

pieczarki krojone
pokrojone pieczarki
masło
zeszklona cebula
pieczarki duszone
pieczarki w śmietanie


sos pieczarkowy

Przepis na sos pieczarkowy:

  1. Cebulę obrać z łupinek, pokroić w kosteczkę o boku ok. 0,5 cm.
  2. Czosnek obrać z łupinek, a następnie bardzo drobno posiekać lub przecisnąć przez praskę (można też zetrzeć go na tarce o małych oczkach).
  3. Na patelni, na małym ogniu, rozgrzać 2 czubate łyżki masła. Kolejno wrzucić cebulę i smażyć ją na nieco większym niż minimalny płomień, do czasu aż cebula się zeszkli. Następnie dodać czosnek i smażyć jeszcze przez ok. 30 sekund.
  4. W międzyczasie, gdy cebula się smaży, można oczyścić 500 g pieczarek. Koniecznie przeczytaj artykuł: Pieczarki obierać czy myć?
  5. Następnie pieczarki pokroić w plasterki (kroję osobno trzonki i osobno kapelusze) i dorzucić do zeszklonej cebuli. Smażyć na średnim ogniu do momentu lekkiego zarumienienia się pieczarek. W międzyczasie pieczarki powinny puścić nieco wody – można ją odparować lub wykorzystać, tak jak ja, jako element sosu pieczarkowego (sos będzie wtedy nieco bardziej rzadki, idealny np. do makaronu). Ja duszę pieczarki łącznie przez ok. 10 minut. Pod koniec duszenia doprawić do smaku solą i pieprzem. Przemieszać.
  6. Zmniejszyć płomień, dodać śmietanę kremówkę oraz gęstą kwaśną śmietanę 18%. Wymieszać, dusić do czasu aż sos zgęstnieje – u mnie trwa to około 3-4 minuty (można chwilę dłużej, w zależności jak gesty sos chcemy uzyskać; należy jednak pamiętać, że po lekkim przestudzeniu sos delikatnie gęstnieje).
  7. Natkę pietruszki opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć, a następnie posiekać. Oprószyć nią sos pieczarkowy. Wykorzystać go jako dodatek do ulubionych potraw, np. do placków ziemniaczanych, kopytek, makaronu, a nawet mięs smażonych lub pieczonych. Smacznego!

Jeśli lubicie pieczarki, to gorąco polecam także moje inne przepisy z ich udziałem, a mianowicie: jajka faszerowane pieczarkami oraz zupę pieczarkową.

sos pieczarkowy przepis

sos z pieczarek przepis sos z pieczarek

przepis na sos pieczarkowy

4.8 / 5 ( 48 głosów )

1 thought on “Sos pieczarkowy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here