surówka z marchewki i czarnuszki do obiadu
Sałatki do grilla Sałatki i surówki Sałatki i surówki do obiadu

Surówka z marchewki i czarnuszki

Surówka z marchewki i czarnuszki – to pyszna i prosta surówka do obiadu, która nie wymaga wielu dodatków, a tak naprawdę jedynym głównym składnikiem jest marchewka. Poza nią dodajemy do surówki składniki, które z reguły są na co dzień w każdym domu – no może poza czarnuszką ;)


Surówka z czarnuszką – co to takiego czarnuszka i dlaczego warto ją stosować?

Nie każdy zna tę niepozorną roślinkę, nazywaną także czarnym kminkiem, a uwierzcie mi, że warto ją poznać! Te czarne nasionka to ziarenka o olbrzymiej mocy. Ich regularne przyjmowanie (w postaci przyprawy lub oleju) wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu. Czarnuszka jest pomocna w profilaktyce i leczeniu takich schorzeń jak alergia, bo działa antyhistaminowo oraz anemia, bo podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów. Poza tym obniża ciśnienie krwi, a także obniża poziom szczawianów w moczu, więc pomaga w walce z kamicą nerkową. Polecana jest również cukrzykom, ponieważ reguluje poziom glukozy we krwi. Według niektórych prac działa także uspokajająco oraz podnosi odporność na stres.

Surówka z marchewki i czarnuszki – Składniki:

  • 4 średnie marchewki – ok. 280 g
  • 1 łyżeczka oliwy (lub ewentualnie oleju rzepakowego) – ok. 5 g
  • 1 łyżka soku z cytryny – ok. 10 g
  • 1 płaska łyżka czarnuszki – ok. 5 g
  • cukier do smaku (ja nie dodawałam, bo moje marchewki były dość słodkie)
  • sól i pieprz do smaku

surówka do obiadu z marchewka

Przepis na surówkę z marchewki z czarnuszką:

  1. Marchewkę obrać, a następnie zetrzeć na tarce o małych oczkach. Przełożyć do miseczki. Dodać 1 łyżkę soku z cytryny, 1 łyżeczkę oliwy z oliwek, 1 płaską łyżkę czarnuszki oraz sól i pieprz do smaku. Całość wymieszać dokładnie.
  2. Jeśli Wasze marchewki były mało słodkie, to możecie dodać do surówki również odrobinę cukru. Moja marchewka sama w sobie była bardzo słodka, więc już surówki nie dosładzałam.
  3. Taka surówka z marchewki i czarnuszki pasuje jako dodatek do prawie każdego dania. Można ją serwować zarówno do dań smażonych, jak i pieczonych, czy duszonych. Smacznego!

Zobacz również nasze inne przepisy na surówkę z marchewki:


surówka z marchewki do obiadu

Rate this post

2 thoughts on “Surówka z marchewki i czarnuszki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here