Ozdoba na choinkę, suszone pomarańcze
Porady kulinarne i ciekawostki

Suszone pomarańcze na choinkę i nie tylko

Kuchnia : Polska

Suszone pomarańcze to piękna ozdoba na choinkę i nie tylko. Suszone pomarańcze to znakomita dekoracja świąteczna, która świetnie prezentuje się pomiędzy kolorowymi bombkami i świątecznymi światełkami. Dodatkowym plusem jest ich cudowny cytrusowy aromat, który roztacza się dookoła i kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Poza tym suszone pomarańcze idealnie sprawdzą się jako dodatek do stroików, czy też świeczek. Przygotowanie suszonych pomarańczy nie wymaga zbytniego wysiłku i jest dziecinnie proste, za to efekt końcowy jest rewelacyjny! Warto poświęcić chwilę i stworzyć z nich przepiępkne świąteczne ozdoby. Gorąco polecam! :)

Zobacz również przepis na: kandyzowana skórka pomarańczy.

Jak suszyć pomarańcze? Istnieje kilka metod suszenia pomarańczy. Poniżej przedstawię kilka z nich. Początkowym etapem każdej z tych metod jest pokrojenie pomarańczy w cienkie plastry o grubości ok. 0,5 cm. Należy pamiętać, by plasterki pomarańczy nie były zbyt grube, gdyż będą wtedy bardzo długo schły. Również przed rozpoczęciem suszenia, jeśli chcemy pomarańcze przeznaczyć na wiszące ozodby, należy zrobić w nich dziurkę, przez którą po ususzeniu będzie można łatwo przeciągnąć ozdobną tasiemkę.

 1. Susznie pomarańczy w piekarniku: pokrojone uprzednio pomarańcze rozłożyć na blaszce wyłożonej folia aluminiową lub papierem do pieczenia. Piec ok. 60-100 minut w temp. 100C. Co jakiś czas przewracać pomarańcze na drugą stronę by się nie poskręcały.
 2. Susznie pomarańczy na kaloryferach: pokrojone pomarańcze ułożyć na ręczniku papierowym lub folii aluminiowej i suszyć na kaloryferze, co jakiś czas je obracając, by się nie powykrzywiały.
 3. Łatwy i tani sposób na suszone pomarańcze: powiesić na choince świeże plasterki pomarańczy lub cytryny i czekać aż same wyschną.
 4. Susznie pomarańczy w suszarce spożywczej (taką, jaką używa się do suszenia grzybów): pokrojone pomarańcze ułożyć na tackach suszarki i suszyć odpowiednio długo.

Suszone pomarańcze są idealną ozdobą na choinkę


Wg takich samych sposobów można przygotować inne suszone cytrusy, np.:

 • suszone cytryny,
 • suszone limonki,
 • suszone limetki,
 • suszone mandarynki
 • suszone grejpfruty itp.


Suszone pomarańcze

To jak? Skusicie się na ususzenie cytrusów w tym roku? A może to już u Was coroczna tradycja? Korzystacie z powyższych metod, czy macie jakiś inny sprawdzony sposób? :)

 

Suszone pomarańcze z cukrowymi gwiazdkami

5 / 5 ( 1 głosów )

7 thoughts on “Suszone pomarańcze na choinkę i nie tylko”

  1. To trzeba posuszyć wtedy dłużej :) W dużej mierze zależy to też od grubości plasterków pomarańczy oraz czy są mocno soczyste ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 50 MB. You can upload: image. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here