Zrazy z mięsa mielonego, czyli tak zwane oszukane zrazy – często goszczą na niedzielnym stole u mojej Mamy z tą różnicą, że ona z reguły podaje je w ciemnym sosie :) U nas ostatnio żadnego duszonego mięska nie było, więc z braku sosiku podałam je tak po prostu, polane tłuszczykiem z patelni ;) Z podanych poniżej składników wychodzi 6 średniej wielkości zrazów.
Zrazy z mięsa mielonego. Oszukane zrazy – Składniki:
- 0,5 kg mięsa mielonego (u mnie mieszane wołowo-wieprzowe)
- pół łyżeczki czosnku
- 1 czubata łyżeczka papryki słodkiej,
- 1 łyżeczka majeranku
- 1 małe jajko
- sól i pieprz do smaku
- 2 czubate łyżki bułki tartej
- 1 mała czerwona cebula
- 2 średnie ogórki konserwowe
- 1 mała czerwona papryka
- 6 łyżeczek musztardy chrzanowej
- 6 plasterków boczku wędzonego (ok. 100g)
- mąka pszenna do otoczenia zrazów
- olej rzepakowy do smażenia
Zrazy z mięsa mielonego. Oszukane zrazy. – Wykonanie:
- Mięso mielone przełożyć do miski; dodać pół łyżeczki czosnku, 1 czubatą łyżeczkę papryki słodkiej, 1 łyżeczkę majeranku, 1 małe jajko, 2 czubate łyżki bułki tartej oraz sól i pieprz do smaku. Wyrobić mięso na jednolitą masę. Podzielić na 6 części a z każdej uformować kulkę, którą następnie należy bardzo spłaszczyć (jak na płat zrazu). Każdy płat mięsa (zraz) posmarować łyżeczką musztardy, nałożyć plaster boczku, paseczek papryki, paseczek ogórka oraz kilka kawałków cebuli pokrojonej w piórka. Następnie zwinąć boki zrazów do środka i uformować zamknięty, podłużny klopsik z nadzieniem. Kolejno każdy zraz otoczyć w mące pszennej.
- Na patelni rozgrzać olej rzepakowy, podsmażyć zrazy z mięsa mielonego z każdej strony na rumiano. Podawać polane tłuszczykiem z patelni lub sosem pieczeniowym, jeśli takowy nam np. został z poprzedniego obiadu lub mamy akurat zamrożony na zapas. Smacznego!

Super pomysł na niedzielny obiad.
W niedzielę będą u mnie na obiad.
ale pomysłowe! bardzo podoba mi się ten przepis :)